Andrzej Seremet: Sędzia z Radłowa, który został Prokuratorem Generalnym [SYLWETKA]

Objął stanowisko na krótko przed katastrofą smoleńską. Walczył z rasistami i stadionowymi chuliganami. Teraz Andrzej Seremet, Prokurator Generalny, tłumaczy się z wycieku akt afery taśmowej.

Czy Andrzej Seremet jest najlepszym na świecie Prokuratorem Generalnym? "Gazeta Wyborcza" twierdzi, że co prawda idealny nie jest, ale nie można mu odmówić paru zasług. Przede wszystkim doskonale poradził sobie na tym stanowisku, biorąc pod uwagę, że mianowano go 31 marca 2010 roku, czyli krótko przez katastrofą w Smoleńsku. Zmierzył się z tym śledztwem, unikając jednocześnie ataków i sugestii, że jest ono politycznie skręcane.

- Nie jestem w stanie zgasić płonących ognisk fantazji ludzkiej. Do dzisiaj lądowanie samolotu na rzece Hudson uznawane jest przez sporą część internautów za działanie jakichś sił kosmicznych, a 32 proc. Amerykanów wierzy, że atak na WTC był zainspirowanym przez Pentagon po to, aby wywołać wojnę Ameryki z Irakiem. Nie podejmuję się walki ze spiskowymi teoriami - mówił wówczas w wywiadzie dla polskathetimes.pl.

Przeciw stadionowym chuliganom

Co zapamiętamy z dotychczasowych działań Seremeta? Na pewno to, że próbował walczyć ze stadionowymi chuliganami. Uważał, że na meczach powinni mieć odkryte twarze, a zasłanianie ich należałoby uznać za przestępstwo. - Dochodzę do wniosku, ryzykując krytykę purystów prawnych, że należy wprowadzić nowy typ przestępstwa stadionowego: zakrywanie twarzy w czasie trwania imprezy sportowej - tłumaczył w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej". - Przestępczość stadionowa bywa w Polsce lekceważona. Nie dotyka szerokich mas, więc łatwo ludziom powiedzieć: "A co tam, jeden drugiemu da w głowę, to nie jest mój problem, niech się biją, niech się nawet zabijają". Uważam jednak, że to jest niezwykle istotny problem społeczny. Rzuca też cień na odbiór Polski na zewnątrz.

"GW" twierdzi też, że Seremet dał prokuratorom faktyczną niezależność. Za jego kadencji skończyły się śledztwa na zlecenie polityczne. Inną jego zaletą jest fakt, że nie należy do prawników medialnych. Nie zwołuje konferencji, na których barwnie opowiada o śledztwach, nie zleca zatrzymań wcześnie rano. Tłumacząc się w Sejmie z wycieku akt afery taśmowej podkreślał, że prokuratury nie można obciążać za to, że ktoś upublicznił akta ze śledztwa.

- W świetle przepisów nie istniała podstawa prawna, w imię której prokurator mógłby odmówić stronom informacji na temat danych świadków - powiedział Seremet.

Prawnik z doświadczeniem

Seremet jest prawnikiem ze sporym doświadczeniem. Skończył prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Zaczynał jako asesor w Sądzie Rejonowym w Tarnowie. Z biegiem lat Przeszedł przez kolejne szczeble sądownictwa. Był m.in. wiceprezesem tego sądu, sędzią sądu wojewódzkiego i sędzią Sądu Apelacyjnego w Krakowie. W 2001 roku został zastępcą rzecznika dyscyplinarnego tego sądu. Orzekał też krótko w Izbie Karnej Sądu Najwyższego.

Seremet miał dwuletnią przerwę w pracy. Na dwa lata wyjechał do Stanów Zjednoczonych i na ten czas zrzekł się funkcji sędziego. Po powrocie dostał kolejną nominację na ten urząd. Gdy zgłosił swoją kandydaturę na fotel Prokuratora Generalnego, uzyskał rekomendację Krajowej Rady Sądownictwa jako jeden z dwóch kandydatów (dostał 15 głosów na 24). Na urząd Prokuratora Generalnego powołał go prezydent RP Lech Kaczyński.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM