Paweł Kukiz - muzyk, samorządowiec, polityk, "antysystemowiec". Kim jest Paweł Kukiz?

Paweł Kukiz to muzyk, który chce zmienić ustrój w Polsce. Jeszcze nie ma programu, ale ma rzeszę zwolenników. Będzie musiał zapracować na to, żeby ją utrzymać.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasPaweł Kukiz zaskoczył wszystkich wielkim sukcesem w wyborach prezydenckich. Na początku nie wierzył nawet, że zbierze 100 tys. podpisów, a ostatecznie zarejestrował Komitet Wyborczy, który zdobył ponad 20 proc. poparcia w pierwszej turze wyborów prezydenckich. Teraz przygotowuje się do startu w wyborach parlamentarnych. Kim jest?

Paweł Kukiz - muzyk i student prawa

Paweł Kukiz urodził się w 1963 roku w Paczkowie w woj. opolskim. Jego ojciec, Tadeusz Kukiz, był lekarzem i popularyzatorem historii i kultury Kresów. Zmarł na kilka dni po pierwszej turze wyborów prezydenckich.

Ma żonę Małgorzatę i trzy córki: Julię, Polę oraz Hannę. Studiował administrację na Uniwersytecie Wrocławskim oraz prawo i nauki polityczne na Uniwersytecie Warszawskim, nie ukończył jednak żadnego z tych kierunków. Żartował w jednym z wywiadów, że tak jak były prezydent Aleksander Kwaśniewski nie ma on dyplomu, ale ma na koncie więcej lat studiów niż on.

Przez prawie 30 lat Paweł Kukiz był liderem i wokalistą zespołu rockowego Piersi, który największą popularnością cieszył się w latach 90. Kukiz odszedł z zespołu w 2013 roku. Wcześniej, w 2003 roku, wydał dobrze przyjęty album z Janem Borysewiczem z Lady Pank. W 2015 roku miał się ukazać drugi wspólny album, jednak w lutym tego roku wytwórnia Sony Music Polska, pod szyldem której miała być wydana płyta, ogłosiła zerwanie współpracy z Pawłem Kukizem. Muzyk informował na Facebooku, że dyrektor generalny wytwórni jako powód zakończenia współpracy podał jego udział w wyborach prezydenckich.

Paweł Kukiz - zwolennik PO, ale do czasu

Paweł Kukiz w politykę zaangażował się w roku 2005. W wyborach prezydenckich znalazł się wtedy w honorowym komitecie poparcia Donalda Tuska, a w kolejnych latach wspierał kampanię samorządową Hanny Gronkiewicz-Waltz i brał udział w konwencji wyborczej Platformy Obywatelskiej. W 2007 popierał PO, jak mówi, ze względu na wysuwany przez partię postulat wprowadzenia w Polsce jednomandatowych okręgów wyborczych. - PiS nie zgadzał się wówczas na zmianę ordynacji, to bardzo mocno atakowałem tę partię i samych braci Kaczyńskich, często wykraczając poza dobry obyczaj - wspominał w tym roku w wywiadzie dla PAP.

W wyborach prezydenckich w 2010 roku zadeklarował poparcie dla Marka Jurka. Protestował też przeciwko Europride, europejskiej paradzie mniejszości seksualnych, którą planowano w tym roku w Warszawie, podpisując apel w tej sprawie wystosowany przez Fundację Mamy i Taty. Przed tegorocznymi wyborami prezydenckimi jego poglądy na tę kwestię były niejasne.

Kiedy po wygranych przez Bronisława Komorowskiego w wyborach prezydenckich w 2010 r. Platforma wycofała postulatu JOW-ów, Paweł Kukiz postanowił "pójść na wojnę - z nimi i całym systemem". 2012 roku założył stronę zmieleni.pl, która miała na celu odtworzenie listy "750 tys. obywateli, którzy podpisali się pod petycją w sprawie zmiany ordynacji wyborczej na jednomandatową".

Paweł Kukiz - buntownik z wyborów

Paweł Kukiz - samorządowiec i kandydat na prezydenta

Jak przyznawał w rozmowach przed wyborami prezydenckimi, ta akcja pozwoliła mu budować bazę zwolenników w kolejnych kampaniach wyborczych. W wyborach samorządowych w 2014 roku Paweł Kukiz wystartował jako kandydat na radnego do Sejmiku Województwa Dolnośląskiego z ramienia KW Bezpartyjni Samorządowcy, zdobywając mandat.

Następnie ogłosił chęć kandydowania w wyborach prezydenckich. Na początku był traktowany jako "ciekawostka" wśród pretendentów do urzędu, a sam przyznawał, że nie wierzy, żeby udało mu się zebrać 100 tys. podpisów koniecznych do zarejestrowania się na liście kandydatów. Działając głównie za pośrednictwem mediów społecznościowych i lokalnych zwolenników złożył jednak do PKW aż 240 tys. podpisów.

Sondaże z czasem dawały Pawłowi Kukziowi coraz większe poparcie. W pierwszych z nich ankietowani dawali mu od 1 do 4 proc. Poparcie w ankietach zaczęło rosnąć w kwietniu, na miesiąc przed wyborami. Ostatecznie w pierwszej turze wyborów prezydenckich Paweł Kukiz uzyskał trzeci wynik, zdobywając aż 20,8 proc. poparcia. Stał się twarzą tzw. ruchu "antysystemowego".

Zobacz wideo

Paweł Kukiz w wyborach parlamentarnych

Ten potencjał zamierza on wykorzystać w jesiennych wyborach parlamentarnych. Na razie zapowiedziano tylko prezentację 16 "reprezentantów" wojewódzkich Pawła Kukiza, którzy, jak czytamy w wyjaśnieniach na Facebooku, będą spełniać rolę lokalnych rzeczników ruchu. Jeśli chodzi o program Pawła Kukiza, na razie poznaliśmy jego założenia dotyczące mediów. Opublikowany fragment zawierał listę... kar i zakazów dotyczących mediów w Polsce , na co nie wszyscy jego zwolennicy zareagowali pozytywnie.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

DOSTĘP PREMIUM