Beata Szydło. "Bóg uchronił ją przed PO", Kaczyński wciągnął do kierownictwa, a kampania Dudy pozwoliła się wykazać [SYLWETKA]

- Beata Szydło w swojej wsi nie gwiazdorzy - mówi "Gazecie Krakowskiej" mieszkaniec regionu, z którego pochodzi Szydło. Posłanka od pięciu lat jest wiceprezesem PiS, jedyną kobietą w ścisłym kierownictwie partii. Prezes Jarosław Kaczyński miał ogłosić decyzję o wybraniu jej na to stanowisko na kilka godzin przed radą PiS. Jej polityczna kariera ma jeszcze kilka nieoczekiwanych zwrotów. Dziś została kandydatką PiS na premiera.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasBeata Szydło miała próbować startu do Sejmu z list PO, sama jednak mówi, że "Pan Bóg uchronił ją przed tym błędem". Jej kariera zaczęła się skromnie, od stanowiska w samorządzie.

Jednak nawet po tym, jak została wiceprezesem Prawa i Sprawiedliwości, Szydło raczej pozostawała w cieniu. To zmieniło się po tym, jak objęła kierownictwo nad sztabem wyboczym Andrzeja Dudy. Dobra kampania oraz pierwsze od lat zwycięstwo kandydata PiS sprawiły, że jej pozycja się umocniła.

Rodzina Beaty Szydło: mąż Edward, dwóch synów, jeden w seminarium

Beata Szydło, rocznik 63, pochodzi z Przecieszyna (gm. Brzeszcze) pod Oświęcimiem. Studia kończyła na Katedrze Etnografii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Później, także na UJ, zaczęła doktorat na Wydziale Filozoficzno-Historycznym.

Mąż posłanki, Edward Szydło, z wykształcenia historyk, także jest absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Mają dwóch dorosłych synów. Jak informuje "Gazeta Krakowska" , jeden z nich jest obecnie studentem IV roku seminarium duchownego

- Beatka to zwykła kobieta, chodzi w gumiakach i przesadza kwiaty - stwierdził w wypowiedzi dla "Gazety Krakowskiej" pan Janek, mieszkający w okolicy rodzinnej wsi posłanki. - Kiedy tu przyjeżdża, to nie "gwiazdorzy". Z każdym pogada, pośmieje się - dodał.

Kandydatka PiS na premiera: Nazywam się Szydło, Beata Szydło. Nie będę przez nikogo sterowana

Szydło: "Pan Bóg uchronił mnie przed Platformą"

Szydło rozpoczęła karierę polityczną od działalności samorządzie. Przed siedem lat, do 2005 roku, była burmistrzem gminy Brzeszcze. Należała też do rady powiatu oświęcimskiego w latach 1998 - 2002. Kandydowała na to stanowisko z listy Akcji Wyborczej Solidarność.

Jak przyznawała sama Szydło, w czasach koalicji PO-PiS także Platforma proponowała jej członkostwo w partii . PO i PiS wystawiały wspólne komitety w wyborach samorządowych w 2002 roku, a ostatecznie nieudane rozmowy koalicyjne odbywały się także po wyborach parlamentarnych trzy lata później.

- Dzisiaj mogę powiedzieć: Pan Bóg mnie uchronił. Nie dokonałam tego najgorszego kroku w moim życiu - mówiła o ewentualnym startowaniu z list PO w rozmowie z Radiem RDC wiceprezes PiS.

Inną wersję tych wydarzeń sugeruje "Newsweek". "Szydło chce iść do Sejmu, ale ani w PO, ani w PiS nikt jej nie chce. Choć wypełnia deklarację członkowską PO, nie dostaje dobrej propozycji", czytamy w tygodniku. Paweł Graś z Platformy miał bać się, że Szydło zagrozi jego pozycji.

Ostateczni Beata Szydło wstąpiła do Prawa i Sprawiedliwości przed wyborami parlamentarnymi w 2005 roku, w czym miał pomóc jej Zbigniew Ziobro. PiS wygrało wtedy wybory, a Szydło kandydowała i została wybrana w okręgu chrzanowskim (obejmującym m.in. Oświęcim).

"Prezes zaproponował jej stanowisko kilka godzin przed radą"

Szydło została posłanką z list PiS także w kolejnych wyborach, w 2007 roku. Jej kariera w partii rozwinęła się stosunkowo szybko - już w 2010 roku została wiceprezesem Prawa i Sprawiedliwości.

Jak podaje "Newsweek", przyznanie jej tego stanowiska było w partii dużym zaskoczeniem. - Prezes zaproponował jej tę pozycję kilka godzin przed radą. Kompletne zaskoczenie. Nie spodziewała się, nawet jej przez myśl nie przeszedł taki awans - mówił w rozmowie z tygodnikiem jeden z posłów PiS.

Nie dla wszystkich w Prawie i Sprawiedliwości ten wybór był zaskoczeniem pozytywnym. Jak przypomina "Newsweek", (wówczas jeszcze) europoseł PiS Marek Migalski otwarcie go krytykował i mówił, że aż do wyboru Szydło na wiceprezes, "zupełnie o niej nie słyszał".

Beata Szydło jako posłanka

Także w 2011 roku Szydło została wybrana do Sejmu. W tej kadencji była aktywna jako posłanka. Zabierała głos na mównicy Sejmowej pawie 60 razy, złożyła 27 interpelacji i kilkanaście zapytań.

Beata Szydło pełni funkcję zastępca przewodniczącego w sejmowej Komisji Finansów Publicznych, należy także do kilku innych zespołów w parlamencie.

Lokalne media zwracają uwagę, że Szydło jako posłanka nie zapomina o swoim regionie. Poseł PiS Andrzej Adamczyk, a także Józef Lassota z PO zwracają uwagę na jej działalności ws. kopani Brzeszcze oraz obniżania opłat za autostradę A4 - podaje "Gazeta Krakowska" .

Beata Szydło stoi za wyborczym sukcesem Andrzeja Dudy

W dużej mierze to właśnie Beata Szydło, szefowa sztabu Dudy, stoi za sukcesem przyszłego prezydenta. - Beata była wspaniałym, dobrym duchem tej kampanii. To dzięki niej sztab pracował tak sprawnie, a ja mogłem odbyć tyle spotkań - mówił Duda podczas wieczoru wyborczego.

Przeczytaj na Gazeta.pl o tym, kto wyniósł Andrzeja Dudę do Pałacu Prezydenckiego>>>

Jak oceniał na łamach "Gazety Krakowskiej" Michał Ciechowski, działacz PiS, który pracował w kampanii Dudy, "to właśnie jej charakter pomógł w kampanii prezydenckiej". - Beata Szydło umie słuchać, nie boi się stawiać na młodych. Potrafi rozwiązywać problemy i kierować energię na realizowanie zadań zamiast na wewnętrzne spory - stwierdził działacz.

Zobacz wideo

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

DOSTĘP PREMIUM