Janusz Korwin-Mikke. Krytyk demokracji, który kandydował w większości wyborów [SYLWETKA]

Janusz Korwin-Mikke kandydował w prawie wszystkich wyborach w wolnej Polsce, jednak po zakończeniu pierwszej kadencji Sejmu udało mu się dopiero w 2014 roku uzyskać mandat do Parlamentu Europejskiego - instytucji, którą nazywa "burdelem" i deklaruje "rozwalić ją od środka". Jednak weteran polskiej polityki nie miał na nią prawie nigdy dużego wpływu - poza rokiem 1992., kiedy złożył w Sejmie słynną ustawę lustracyjną.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasJanusz Korwin-Mikke jest postacią jedyna w swoim rodzaju na polskiej scenie politycznej. Choć od 1993 roku, aż do wyboru do Parlamentu Europejskiego, nie piastował żadnych stanowisk we władzy państwowej, to jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci polityki. Charakterystyczny styl wypowiedzi, nieodłączna muszka, wąsy i biała koszula oraz bardzo kontrowersyjne poglądy to jego znaki rozpoznawcze.

Pomimo, iż Korwin-Mikke jest weteranem wyborów i twórcą kilku partii, to skrajnie liberalne poglądy i kontrowersyjne wypowiedzi na ogół nie wystarczały do przekonania do siebie wyborców. Jednak podczas swojej jedynej kadencji z Sejmie Korwin-Mikke zdołał na trwałe odcinać ślad na polityce i pośrednio doprowadził do upadku rządu.

Janusz Korwin-Mikke działał politycznie już w PRL

Janusz Korwin-Mikke urodził się w Warszawie podczas niemieckiej okupacji, w 1942 roku. W latach sześćdziesiątych studiował na Wydziale Matematyki Uniwersytetu Warszawskiego. Już wtedy angażował się politycznie.

W 1964 roku został aresztowany za kolportaż ulotek broniących sygnatariuszy Listu 34, który był formą protestu przeciwko cenzurze. Korwin-Mikke został aresztowany także po protestach studenckich w 1968 roku.

Janusz Korwin-Mikke w latach 1962-1982 należał do Stronnictwa Demokratycznego, które było sojusznikiem PZPR. Polityk wystąpił z partii w okresie stanu wojennego. W 1982 roku ponownie został zatrzymany i internowany na ponad dwa miesiące.

Po zmianie ustrojowej, Korwin-Mikke został posłem pierwszej kadencji Sejmu z ramienia swojej ówczesnej partii, Unii Polityki Realnej. Jedną z najgłośniejszych sejmowych dokonań koła UPR było przedłożenie i doprowadzenie do uchwalenia w 1992 roku ustawy lustracyjnej, dot. osób zajmujących wysokie stanowiska państwowe.

Kontrowersje wywołane możliwym wykorzystywaniem uchwały do celów politycznych doprowadziło ostatecznie do upadku rządu Jana Olszewskiego. Januszowi Korwin-Mikkemu nie udało się ponownie wygrać wyborów parlamentarnych ani realnie wpłynąć na polską politykę w takim stopniu, jak zrobił to ustawą lustracyjną.

Janusz Korwin-Mikke: ojciec czterech partii

Janusz Korwin-Mikke jest założycielem aż czterech ugrupowań politycznych: Unii Polityki Realnej, Wolności i Praworządności, Kongresu Nowej Prawicy oraz swojej najnowszej partii KORWiN, czyli "Koalicji Odnowy Rzeczypospolitej Wolność i Nadzieja".

Konserwatywno-liberalna UPR powstała już pod koniec lat osiemdziesiątych, a ugrupowanie zostało oficjalnie zarejestrowane jako partia w 1990 roku. W Unii Polityki Realnej Korwin-Mikke działał przez większość swojej kariery politycznej, bo aż do 2009 roku.

Kolejna partia Korwin-Mikkego została zarejestrowana już w 2005 roku pod nazwą Platforma Janusza Korwin-Mikkego. Jednak on sam wstąpił do niej i objął kierownictwo dopiero po opuszczeniu UPR. Wtedy nazwę ugrupowania zmieniono na Wolność i Praworządność.

WiP pod tą nazwą przetrwała dość krótko. Niespełna roku po kongresie partii z jesieni 2009 roku podjęto uchwałę o połączeniu z odłamem UPR. W 2011 roku sojusz przyjął nazwę Kongres Nowej Prawicy.

W KNP Korwin-Mikke działał do początku kampanii prezydenckiej w styczniu 2015 roku. Wtedy postała jego czwarta już partia: KORWiN.

Wybory prezydenckie 2015 to... siódme podejście Korwin-Mikkego do prezydentury

Poza tworzeniem partii politycznych, Janusz Korwin-Mikke jest też weteranem wyborów prezydenckich. Kandydował we wszystkich wyborach począwszy od 1995 roku.

Ostatnie wybory były już siódmym podejściem Korwin-Mikkego do objęcia stanowiska prezydenta RP. Janusz Korwin-Mikke swoich sił próbował już w 1990 roku, jednak nie zdołał zebrać wymaganej liczby podpisów poparcia. W 1995 i 2000 roku był kandydatem Unii Polityki Realnej, w 2005 roku również startował z ramienia UPR.

W 2010 roku startował właśnie z ramienia WiP, a w 2015 roku był kandydatem ugrupowania KORWiN. W żadnych wyborach prezydenckich Korwin-Mikke nie uzyskał więcej niż kilka procent głosów.

"Demokracja to pomyłka", "Unię trzeba zniszczyć"

Janusz Korwin-Mikke jest jednym z najbardziej wyrazistych i kontrowersyjnych współczesnych polskich polityków. Już podczas swojej pierwszej (i jedynej) kadencji w Sejmie wywoływał oburzenie m.in. przez nazywanie strajkujących nauczycieli "zdesperowanym motłochem".

Korwin-Mikke jest znany m.in. z krytyki demokracji, którą nazywa "najgorszym z systemów" i "jedną z największych pomyłek ludzkości", czy sympatii wobec Rosji i Władimira Putina.

Od kiedy w zeszłym roku Korwin-Mikke został posłem Parlamencie Europejskim, na jego kontrowersyjne wypowiedzi zwraca uwagę cała Europa. Europarlamentarzysta mówił m.in. w kontekście pogorszenia relacji Unii z Rosjią, że "wrogowie są nie w Moskwie, lecz w meczetach". Stwierdzał też na forum PE, że "Unię Europejską należy zniszczyć" na budynek Parlamentu "najlepiej nadawałby się na burdel".

Czasem zachowanie Korwin-Mikkego wywołuje kpiny, jak wtedy, kiedy fotograf złapał go przysypiającego w PE , lub gdy inny parlamentarzysta sfotografował go , gdy układał pasjansa podczas obrad .

Jednak niektóre wybryki polityka mają poważniejsze konsekwencje. W lipcu 2014 roku Korwin-Mikke spoliczkował Michała Boniego. W związku z toczącym się w tej sprawie postępowaniem uchylono poselski immunitet Korwin-Mikkego, a w połowie czerwca usłyszał on zarzut naruszenia nietykalności cielesnej .

Janusz Korwin-Mikke - polityk i ... mistrz brydża

Janusz Korwin-Mikke ma w sumie ośmioro dzieci w różnym wieku. Poza działalnością polityczną, jest też publicystom i autorem książek i zbiorów publicystyki. Zagrał też w kilku serialach i filmach oraz nagrał w 1998 roku piosenkę "Stop podatki!" z Krzysztofem Skibą.

Korwin-Mikke jest także zapalonym szachistą oraz mistrzem krajowy w brydżu. Napisał też kilka podręczników brydżowych. Polityk jest bardzo popularny w mediach społecznościowych, szczególnie na Facebooku, gdzie jego stronę śledzi ponad 600 tys. osób.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

DOSTĘP PREMIUM