Kempa skandalicznie o in vitro: "Środowiska LGBT cieszą się, bo mogą sobie tylnymi drzwiami obejść i zamówić sobie dziecko"

W Sejmie coraz bliżej głosowania nad ustawą o metodzie zapłodnienia in vitro. W "Kropce nad i" Joanna Mucha argumentowała, że ustawa jest potrzebna, by chronić zarodki. Beata Kempa z kolei sugerowała, że pieniądze na in vitro powinny najpierw trafić na naprotechnologię, a z ustawy w obecnym kształcie "ucieszą się środowiska LGBT, bo będą mogły sobie zamówić dziecko".

Projekt jest w Sejmie. Spór toczy się oczywiście między PO i PiS. W Boże Ciało protestowali przeciw niemu z ambon katoliccy biskupi .

- A Polacy chcą tej ustawy. Chcą, by in vitro było wykonywane pod specjalnym nadzorem, tak by było bezpieczne. Ustawa jest potrzebna, żeby chronić zarodki, wprowadzić zabezpieczenia, bo w tej chwili nie mamy takich uregulowań - argumentowała Joanna Mucha z Platformy.

"Środowiska LGBT mogą sobie zamówić dziecko"

- Wiele osób, które bardzo dokładnie przeczytały ten projekt, widzi wiele zagrożeń - nie zgodziła się z nią Beata Kempa z Solidarnej Polski (SP jest obecnie w koalicji z PiS).

- Uważam, że strumień pieniędzy, który ma zostać przekierowany [na in vitro], powinien mieć bardzo dobre podłoże legislacyjne - mówiła. Zaznaczyła też, że jej zdaniem pieniądze [z budżetu państwa - red.] powinny trafić "najpierw na naprotechnologię". - Która jest nieskuteczna - oponowała Mucha. - Tak pani uważa - odpaliła Kempa. I kontynuowała: - Co z tego, że państwo mówicie, że odpowiadacie na jakieś tam zapotrzebowanie Polaków, jeśli robicie to po prostu źle, niedobrze - krytykowała. I przywołała jeszcze jeden argument.

- Jest jeszcze jedna bardzo ważna kwestia - dostępności wszystkich do tej metody, a nie na przykład małżeństw. Cieszą się dziś środowiska LGBT, bo mogą sobie tylnymi drzwiami obejść i zamówić sobie dziecko. Takie stworzyliście prawo - oskarżała Kempa.

Apel Moniki Olejnik, by którakolwiek z posłanek wyjaśniła, co to jest naprotechnologia, pozostał bez odpowiedzi. Promowana przez środowiska prawicowe i Kościół katolicki metoda opiera się głównie na monitorowaniu kobiecego cyklu, co ma pomóc w określeniu dni płodnych. Polskie Towarzystwo Medycyny Rozrodu i Polskie Towarzystwo Ginekologiczne stwierdziły, iż nie mogą rekomendować naprotechnologii z powodu braku dowodów na jej skuteczność.

Kempa krytykuje Sikorskiego, Mucha Kaczyńskiego i Szydło

W pozostałej części rozmowy Beata Kempa krytykowała byłego już marszałka Sejmu Radosława Sikorskiego, twierdząc, że "się nie sprawdził". Joanna Mucha z kolei krytykowała kandydatkę PiS na premiera, Beatę Szydło, mówiąc, że nie będzie ona sprawowała swojej ewentualnej funkcji samodzielnie, bo "wszystkie decyzje w PiS podejmuje Jarosław Kaczyński i tak będzie i tym razem".

- Beata Szydło została wskazana, Andrzej Duda został wskazany, to są osoby, które wiedzą, kto jest ich mocodawcą - mówiła Mucha. Kempa broniła szefa partii. Gdy Monika Olejnik stwierdziła, że PiS musiał "schować Jarosława Kaczyńskiego, żeby prawica mogła wygrać", odparła, że " dzisiejszy sondaż pokazuje, że strategia Jarosława Kaczyńskiego w 100 proc. się potwierdza ".

Warto przeczytać: "Nie przeproszę, że urodziłam" - historie rodzin, które zdecydowały się na in vitro >>

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM