Państwo Islamskie dokonuje egzekucji przy użyciu materiałów wybuchowych i topi ich w klatkach. Opublikowano brutalne nagranie

Nowe, niezwykle brutalne nagranie, pokazuje egzekucje rzekomo przeprowadzone przez terrorystów z Państwa Islamskiego Terroryści m.in. zamykają pięć osób w klatce, którą później zanurzają w wodzie oraz zabijają więźniów przy pomocy granatnika.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasPaństwo Islamskie już wielokrotnie szokowało świat, pokazując nagrania egzekucji przeprowadzanych m.in. przez ścięcie głów kilkunastu egipskim Koptom czy zrzucanie z wysokich budynków osób uznanych za homoseksualistów .

Jednak siedmiominutowe nagranie , które pojawiło się w sieci w tym tygodniu, pokazuje egzekucje wykonane z jeszcze większym sadyzmem i brutalnością. Jak podaje " The Independent ", islamiści twierdzą, że zabili w sumie 16 mężczyzn oskarżonych o szpiegostwo.

Egzekucja przez utopienie i przy użyciu granatnika

Na opublikowanym przez Państwo Islamskie nagraniu widać, jak terroryści zmuszają cztery osoby, żeby wsiadły do samochodu. Następnie zamaskowany mężczyzna strzela do niego z granatnika przeciwpancernego.

Druga egzekucja, rzekomo przeprowadzona przez islamistów, jest dokonana przez utopienie. Pięciu mężczyzn ubranych w jaskrawe, więzienne stroje zostaje zamkniętych w klatce, która następnie jest opuszczana do wody. Brutalne nagranie pokazuje topiących się więźniów oraz ich zwłoki po wynurzeniu klatki.

W ostatniej egzekucji terroryści zabijają siedem osób jednocześnie. Wokół ich szyj zamaskowany terrorysta przewiązuje sznur z materiałów wybuchowych, który następnie zostaje zdetonowany.

"Islamiści szukają rozgłosu w mediach"

Jak zwraca uwagę " The Independent ", przed każdą z egzekucji więźniowie są prawdopodobnie zmuszeni do przyznania się do rzekomych przewinień.

Charlie Winter, badacz z think tanku Quilliam Foundation, mówi na łamach "The Independent", że brutalność nagrań publikowanych przez islamistów ma dwa cele: po pierwsze podbudowanie morale wśród swoich zwolenników, a po drugie zdobycie rozgłosu w zachodnich mediach.

- Państwo Islamskie jest na swój sposób racjonalne w takich działaniach i dokładnie wie, co robić - tłumaczy ekspert. - Oni zdają sobie sprawę, że publikowanie takich treści wzbudzi strach i zapewni uwagę mediów. To nagranie było tworzone z pełną świadomością burzy, jaką wywoła - dodaje Winter.

Badacz przypomina, że zbliża się przypadająca na niedzielę rocznica ogłoszenia powstania Kalifatu Państwa Islamskiego i w związku z tym należy spodziewać się większej propagandowej aktywności islamistów.

Państwo Islamskie jest obecnie atakowane przez koalicję pod przewodnictwem USA w Iraku i Syrii, która przeprowadza naloty, z kolei wojsko irackich Kurdów walczy z islamistami na ziemi.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

TOK FM PREMIUM