"Pigułka po" już w aptekach - gdzie ją dostać i jak działa?

Antykoncepcja awaryjna od tego półrocza jest dostępna bez recepty. Gdzie można kupić i ile kosztuje antykoncepcja awaryjna?

W lutym 2015 ówczesny minister zdrowia podpisał zmianę rozporządzenia w sprawie wydawania produktów leczniczych, zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej. Jeden jej z punktów brzmi: - Hormonalne środki antykoncepcyjne do stosowania wewnętrznego, posiadające kategorię dostępności OTC, wydaje się bez recepty osobie, która ukończyła 15. rok życia - czytamy. Tym samym tzw. "pigułka po" powinna od tego czasu być do kupienia w każdej aptece bez konieczności wcześniejszej wizyty u lekarza W praktyce, po wprowadzeniu zarządzenia, wielokrotnie krytykowano fakt, że nie w każdej aptece z łatwością można dostać preparat. Częściowo jest to spowodowane protestami niektórych aptekarzy nie zgadzających się na sprzedaż żadnej antykoncepcji ze względów światopoglądowych. Jednak prawo zobowiązuje ich do "posiadania wyrobów medycznych w Ilości i asortymencie niezbędnym do zaspokojenia potrzeb zdrowotnych". Organizacje kobiece zalecają w takiej sytuacji zażądanie o pisemne oświadczenia, a potem udanie się z nim do nadzoru farmaceutycznego. Apteki, gdzie na pewno można kupić antykoncepcję awaryjną można znaleźć na mapie stworzonej przez serwis Wpadka.pl .

Ceny tabletek oscylują pomiędzy 50zł a 130zł - w zależności od cen hurtowych i marki produktu.

"Pigułka po" to nie jest trucizna - co jest w tabletce?

Antykoncepcja awaryjna zawiera progesteron, a dokładniej jego syntetyczny odpowiednik - progestagen. Jest hormonem niezbędnym do utrzymania ciąży. To dzięki niemu zapewniona jest odpowiednia grubość śluzówki macicy. Umieszczenie jego dużych ilości w "tabletkach po" zahamowuje uwalnianie hormonu LH w podwzgórzu, przez co owulacja zostaje zatrzymana.

Jak to działa?

Antykoncepcja postkoitalna (lac. coitus - stosunek seksualny) nie może być stosowana jako metoda zapobiegania ciąży. Korzysta się z niej, jeśli doszło do stosunku bez zabezpieczenia W przypadku zagnieżdżenia się jajeczka w macicy antykoncepcja awaryjna pomoże mu w przetrwaniu. Stąd też nie jest uznawana za wczesnoporonną. Sam tabletki EllaOne Postinor Duo lub Escapelle działają na dwa sposoby: - Opóźnią owulację, jeśli stosunek miał miejsce przed nią. Jajeczko nie wydostanie się z pęcherzyka GS, stąd plemniki nie będą mogły go zapłodnić i zginą;

- Jeśli doszło do zapłodnienia to piguka nie dopuści do kolejnych podziałów w danej komórce i pomoże zagęścić śluz w macicy, przez co uniemożliwi dalszą wędrówkę jajeczka Przemieszcza się ono do macicy przez 4 do 5 dni. Najczęściej zagnieżdża się szóstego dnia. Dlatego by zapobiec dotarciu jajeczka do macicy należy wziąć tabletkę w ciągu 72 godzin lub 5 dni od stosunku.

Warto też pamiętać, że jeśli po wzięciu pigułki kobieta ma nudności lub biegunkę to prawdopodobnie tabletka nie zadziałała i trzeba wziąć preparat jeszcze raz.

Dron aborcyjny w Polsce by zwrócić uwagę na prawa kobiet

Dron przyleciał z Frankfurtu nad Menem jeszcze w czerwcu, czyli niedługo po wprowadzeniu "pigułek po" bez recepty. Był wyładowany paczkami z tabletkami wczesnoporonnymi. Akcje zorganizowała fundacja Women on Waves: - Zrobiliśmy tę akcję w celu zwrócenia uwagi opinii publicznej na problem tego, że kobiety w Polsce nie mają dostępu do medycznej aborcji oraz do refundowanej antykoncepcji. Powinny mieć także dostęp do rzetelnej edukacji seksualnej. Jest to potrzebne tym kobietom, żeby ich prawa człowieka nie były łamane - wytłumaczyła pobudki do przeprowadzenia akcji Agnieszka Olszewska z Women On Waves. Ta sama organizacja odpowiada za wizytę statku Langenort w 2003 roku z kliniką aborcyjną na pokładzie, gdzie można było uzyskać informacje na temat antykoncepcji czy też poddać się farmakologicznej aborcji.

TOK FM PREMIUM