Martwe zwierzę na drodze, w lesie - co zrobić w takiej sytuacji?

Przy drogach i w lasach w wakacje często niestety można spotkać martwe zwierzęta. Radzimy jakie działania należy podjąć.

W okresie wakacyjnym niestety dość łatwo o wypadki z udziałem zwierząt. Często też można znaleźć martwe zwierzęta podczas spacerów po lesie. Wiele osób chciałoby im pomóc, ale nie wie w jaki sposób to zrobić. Oto jak powinno się postępować w takich przypadkach.

Na drodze, gdzie jeżdżą samochody

Jeśli spotkamy na drodze potrącone zwierzę powinno się je jak najszybciej usunąć na pobocze przy zachowaniu zasad higieny - to ważne by ciało nie zagrażało uczestnikom ruchu drogowego. Następnie dzwonimy na policję (numer 997). Jeśli jesteśmy w mieście taką sprawą może się też zająć Straż Miejska (pod numerem 986). Podobnie należy postępować w przypadku, gdy samemu potrąci się zwierzę samochodem. W razie problemów z usunięciem ciała z drogi powinno się uprzedzić telefonicznie policję lub Straż Miejską, że zagraża w ruchu drogowym.

Na terenie lasu

W razie znalezienia martwego zwierzęcia w lesie nie należy dotykać i zbierać części jego ciała. Jeśli jest taka możliwość najlepiej zawiadomić leśniczego - sprawdzi przyczynę śmierci oraz powiadomi odpowiednie służby, które zajmą się usunięciem zwierzęcia. Jeśli go nie znajdziemy należy zadzwonić do urzędu gminy, że zostało znalezione nieżywe zwierze (Ustawa z dnia 13 września 1996 roku o utrzymaniu czystości i porządku w gminach określa zadania gminy).

A co robić gdy spotkamy martwe zwierze w innym miejscu? Najlepiej zadzwonić na numer policji - przydzieli ona odpowiednie służby, które zajmują się tego typu sprawami na danym terenie.

TOK FM PREMIUM