Budżet partycypacyjny - sposób na to, by mieszkańcy mieli wpływ na swoją okolicę

Budżet obywatelski daję szansę na spełnienie potrzeb mieszkańców. I to często takich, które wcześniej były ignorowane.

Pierwszy raz budżet partycypacyjny w Polsce wprowadzono w Sopocie w 2011. Już dwa lata później władze Łodzi wyodrębniły aż 20 milionów złotych przeznaczonych na projekty z budżetu obywatelskiego. W samym 2013 roku we wszystkich 62 miastach, które zdecydowały się na to rozwiązanie przeznaczono ponad 150 mln zł. Według ekspertów Instytutu im. Stefana Batorego budżet obywatelski, zwany też partycypacyjnym, sprawia, że mieszkańcy zaczynają interesować się swoim regionem oraz integrują się wokół bliskich im problemów. A jednocześnie pozwala on na spełnianie potrzeb społeczności - często takich, które do tej pory były ignorowane przez rządzących.

Jak zgłosić projekt do budżetu partycypacyjnego?

Wypełnianie formularzy i przekonywanie sąsiadów do swojego pomysłu może nie jest najprostsze, ale dzięki temu można realnie wpłynąć na swoją okolicę. Obowiązują różne procedury w zależności od wytycznych i ilości pieniędzy przeznaczanymi przez gminę, jednak kilka ich cech jest wspólnych.

By zgłosić swój pomysł najpierw należy pobrać wniosek ze strony urzędu gminy poświęconej budżetowi obywatelskiemu. Konieczne jest sprawdzenie czy miejsce, w którym planujemy dany projekt znajduje się na terenie tej gminy. Warto też przeanalizować kosztorys miejski by prawidłowo wycenić wartość projektu. Pamiętajmy również, że inwestycje na terenie szkół mogą dotyczyć jedynie sportu i rekreacji.

Następnie powinno się zebrać grupę najczęściej ponad 20 osób popierających projekt zameldowanych w danej okolicy - przy kosztowniejszych pomysłach wymagana liczba popierających może wynosić więcej osób. Do formularza należy dołączyć listę poparcia z ich podpisami. Te wszystkie dokumenty składa się bezpośrednio do magistratu lub wysyła na adres urzędu.

Jeśli projekt zostanie zaakceptowany znajdzie się wśród innych, na które mogą głosować mieszkańcy na stronie internetowej swojego budżetu obywatelskiego.

DOSTĘP PREMIUM