Założyciel Vox Meble: "Polskie meble to krew, pot i łzy. Oprócz trudu i wiórów nie ma tam nic polskiego"

- To nie są żadne polskie meble. Rysunki są z Zachodu, płytę produkują zachodnie koncerny - Piotr Voelkel w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" twierdzi, że sukces polskiej branży meblarskiej to mit.

Piotr Voelkel to twórca Grupy Vox Meble, założonej w 1990 roku. Jego majątek szacuje się na 370 mln złotych, co dało mu 88. miejsce w rankingu najbogatszych Polaków Wprost za rok 2014. "Dziennik Gazeta Prawna" zapytał przedsiębiorcę o sukcesy polskiej branży meblarskiej i jej dalsze perspektywy. Voelkel stwierdził: - Polskie meble to krew, pot i łzy. Tak naprawdę oprócz trudu i wiórów nie ma tam niczego polskiego. To nie są żądne polskie meble. Rysunki przychodzą z Zachodu, płytę produkują zachodnie koncerny. Laminaty i maszyny podobnie - powiedział. Dodał, że poza kilkoma wyjątkami nie ma polskich marek mebli.

Skąd przekonanie o sukcesie polskiej branży meblarskiej?

- Największe polskie marki to te, które są w stanie pod swoim szyldem konkurować na rynkach zagranicznych. W transporcie, kosmetykach i branży meblarskiej są znane polskie marki, które sprzedają swoje produkty pod swoją nazwą - mówił wiceminister gospodarki Arkadiusz Bąk w maju tego roku. - Mamy dosyć dużo takich firm, które już unormowały swoje pozycje związane ze znakiem towarowym poza granicami. Co ciekawe, są nawet takie firmy, co do których często nie mamy świadomości, że są polskie marki - dodał.

Według danych Eurostat wartość eksportowanych mebli z Polski w 2014 r. równa była 8 mld 037 mln euro, podczas gdy w 2012 wyniosła 7 mld 1 mln euro. Największa dynamika wzrostu dotyczy eksportu do Hiszpanii (34%), Chin (30%), a jeśli chodzi o takie kraje jak Norwegia, Rumunia czy Węgry, dynamika przekraczała 20%. W ubiegłym roku polskie firmy produkujące meble wysłały do krajów arabskich towary warte 2,3 mld dol. (w 2013 r. - 1,74 mld dol.).

Eurostat szacuje, że eksportu mebli w 2015 r. wyniesie około 8 mld 7 mln euro.

DOSTĘP PREMIUM