Uniwersytet Wrocławski. Nauczyciel prawa usunął fragmentu tekstu nowego sędziego TK

Studenci nie będą na ćwiczeniach pracować na tekście prof. Lecha Morawskiego, którego Sejm wybrał na sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Nauczycie prawa z Uniwersytetu Wrocławskiego zastąpił go innym materiałem.

Dr Maciej Pichlak poinformował o swojej decyzji na 4 grudnia na stronie Wydziału Prawa Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Dr Pichlak wykłada w Katedrze Teorii i Filozofii Prawa.

Usunięty fragment lektury pochodzi z książki Lecha Morawskiego "Podstawy filozofii prawa". Zamiast tego chce, by studenci pracowali nad tekstem prof. Marka Safjana, byłego prezesa TK "Pomiędzy demokracją a władzą sędziów" z książki "Wyzwania dla państwa prawa".

Wykładowca w piśmie na stronie wydziału podaje dwie przyczyny swojej decyzji - merytoryczną i osobistą.

Po pierwsze, uważa, że w obecnej sytuacji warto poświęcić szerszą uwagę kwestiom sądownictwa konstytucyjnego, którym poświęcony jest tekst prof. Safjana.

Po drugie, "w związku z ostatnimi wydarzeniami wokół Trybunału Konstytucyjnego nie jestem w stanie z przekonaniem rekomendować studentom do lektury oraz pracować na tekście osoby bezpośrednio zaangażowanej w te zdarzenia". I dalej przyznaje, że decyzja nie była oczywista. "Wspomniany fragment książki L. Morawskiego to czysto merytorycznie ciekawa lektura. Są jednak rzeczy, do których przemóc się nie potrafię - a, jak sądzę, nawet nie powinienem" - pisze dr Pichlak.

Lech Morawski jest jednym z pięciu sędziów TK, których wybrał nowy Sejm. Wcześniej ich kandydatury zgłosił PiS.

O decyzji wrocławskiego akademika napisała "Gazeta Wyborcza" .

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM