Przewodniczący Episkopatu zaprosił TVP do... transmitowania obchodów Chrztu Polski. TVP je przyjęła

Przewodniczący KEP przekazał Jackowi Kurskiemu ?zaproszenie do transmisji najważniejszych wydarzeń związanych z obchodami 1050-lecia Chrztu Polski?. Uroczystości odbędą się w dniach 14-16 kwietnia. TVP: zaproszenie zostało przyjęte. W PRL jubileusz zbojkotowano.

16 lutego 2016 r. abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski przekazał Panu Jackowi Kurskiemu, prezesowi zarządu Telewizji Polskiej, zaproszenie do transmisji najważniejszych wydarzeń związanych z obchodami 1050-lecia Chrztu Polski.

Kulminacje świętowania 1050-lecia Chrztu Polski przypadają na dni 14-16 kwietnia i odbędą się w dwóch miastach - Gnieźnie i Poznaniu. W wydarzeniach mają brać udział nie tylko członkowie Konferencji Episkopatu Polski, ale także przedstawiciele władz państwowych, jak np. prezydent Andrzej Duda.

"Zaproszenie przyjęte"

TVP poinformowało, że zaproszenie ''zostało przyjęte'', a o szczegółach będzie informować na bieżąco. Telewizja zwraca uwagę, że poprzedni jubileusz - 1000-lecia (1966 r.) został ''zbojkotowany przez PRL i ówczesną telewizję''.

Co się będzie działo?

Pierwszego dnia uroczystości, 14 kwietnia, odbędzie się uroczysta Msza św. w Katedrze Gnieźnieńskiej, sprawowana przy relikwiach św. Wojciecha - jednego z trzech patronów Polski. Tego dnia, podczas Zebrania Plenarnego KEP odbędzie się sesja naukowa, podczas której prof. Krzysztof Ożóg przedstawi najnowsze wyniki badań dotyczące Chrztu Polski i jego znaczenia w dalszej historii kraju. Ciąg dalszy uroczystości będzie w Ostrowie Lednickim, gdzie zabrzmi jubileuszowy dzwon ,,Mieszko i Dobrawa".

Następnie, w dniach 15-16 kwietnia w Poznaniu odbędzie się Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski oraz posiedzenie Zgromadzenia Narodowego z udziałem Pana Andrzeja Dudy, Prezydenta RP oraz gości z Europy i świata. Zgromadzenie Narodowe po raz pierwszy w historii odbędzie się poza Warszawą.

Jubileuszowe Triduum obchodów 1050-lecia Chrztu Polski zakończy się 16 kwietnia 2016 r. na Stadionie miejskim w Poznaniu. W trakcie Eucharystii zostanie m.in. udzielony sakrament chrztu osobom dorosłym.

 

TVP oficjalnym nadawcą ŚDM

Obchody rocznicy chrztu Polski to niejedyne, co będziemy mogli obejrzeć w TVP. Jak informuje Telewizja Polska 2 lutego 2015 r. podpisany został list intencyjny o współpracy Telewizji Polskiej z Archidiecezją Krakowską (organizatorem ŚDM). TVP zostało oficjalnym nadawcą ŚDM.

TOK FM PREMIUM