Prof. Mikołejko: Cel jest jeden. Chcą symbolicznie uśmiercić Lecha Wałęsę. Ikoną "Solidarności" ma być Lech Kaczyński

- Jarosław Kaczyński ma cel i będzie do niego dążył - mówi prof. Zbigniew Mikołejko w rozmowie z "Polską The Times".

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasProf. Zbigniew Mikołejko nie ma wątpliwości, że sprawa dokumentów znalezionych w domu gen. Kiszczaka nie przeminie. Zwłaszcza sprawa TW "Bolka" będzie wałkowana. - I będziemy o nim słyszeli, obawiam się, dopóki nie uda się - symbolicznie oczywiście - uśmiercić Lecha Wałęsę. Jest to ważna część pewnego ideowego planu, który polega na tym właśnie, że niszczy się, że zabija się symbolicznie Lecha Wałęsę - po to, aby w to miejsce wprowadzić kogoś innego - mówi prof. Mikołejko w obszernym wywiadzie dla "Polski The Times" . Jego zdaniem "następcą" miałby być Lech Kaczyński, który wierny idei Solidarności był do samego końca.

A zniszczenie legendy Lecha Wałęsy, jednego z najważniejszych symboli walki o wolność?

- Dla środowiska "dobrej zmiany", dla środowiska PiS-owskiego, dla samego Jarosława Kaczyńskiego przede wszystkim nie liczy się cena, jaką przyjdzie za to zapłacić. Nie liczą się zatem ani obraz Polski, ani gospodarka, ani prawo i sprawiedliwość, ani dobro wspólne czy też cierpienie jednostek. Liczy się tylko cel, który on, Jarosław Kaczyński, sobie wyznaczył - mówi prof. Mikołejko. - Cel ten musi zostać zrealizowany. Z całą stanowczością, z całą bezwzględnością. I koniec. I już - dodaje.

Jego zdaniem nieważne jest zachwianie moralnego, kulturowego czy społecznego porządku. Nieważne są anarchizacja życia, rozsypanie się hierarchii wartości, poniżenie wszelkich autorytetów. Nieważne jest także to, kogo do realizacji takiego celu da się zaprząc: ludzi rzeczywiście pokrzywdzonych czy pospolitych nieudaczników, "kiboli" czy funkcjonariuszy starego systemu, przysłowiowego "polskiego chama" czy pobożne starsze niewiasty, furiatów rozmaitej maści czy ogarnięte resentymentem beztalencia, kościelnych dygnitarzy czy cynicznych prawników - uważa prof. Mikołejko.

O przywódcy PiS-u przeczytasz w książce "Jarosław. Tajemnice Kaczyńskiego. Portret niepolityczny" >>

Zobacz wideo

Cały tekst w "Polsce The Times">>

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM