Ziobro chce zmian. Np. elastycznego katalogu kar. Najniższa, tygodniowa, ma działać "dyscyplinująco"

Minister Ziobro chce uelastycznić katalog kar pozbawienia wolności. Najniższa wynosiłaby tylko tydzień i miałaby odstraszać początkujących przestępców. Górna granica kary miałaby być podwyższona do 30 lat.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasMinister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zapowiedział w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" , że chce uelastycznić katalog kar pozbawienia wolności.

Co to oznacza? Dla tych, którzy popełnili drobne przestępstwo, wymierzona byłaby kara tygodniowego więzienia. Jak tłumaczy jeden z rozmówców gazety, spełniałaby ona "cele wychowawcze". Bowiem tydzień to za mało, aby przywyknąć do warunków życia za kratami, ale wystarczająco długo, żeby mieć dość więzienia. - Tydzień więzienia spełni rolę szokową dla drobnych przestępców i może sprawić, że nie wrócą na złą drogę - mówi Ziobro.

Innym pomysłem ministra jest podniesienie górnej granicy kary do 30 lat (dziś to 25) i elastyczne podejście to jej wymierzania. Sędzia będzie mógł posłać kogoś za kratki np. na 19 lub 22 lata.

Kara śmierci? - Nigdy nie kryłem, że jestem jej zwolennikiem w przypadku najcięższych morderstw popełnionych z premedytacją. Ale jestem też politykiem, który twardo stąpa po ziemi. Żyjemy w UE o przywrócenie kary śmierci jest zgodnie z traktatami niemożliwe - mówi Ziobro w "Dzienniku".

Cały wywiad w dzisiejszym wydaniu "DGP">>

Czy tydzień kary dla drobnych przestępców podziała dyscyplinująco?

TOK FM PREMIUM