Makowski: Ideologia jest jadem polityki. Boję się ludzi o niezachwianych przekonaniach

- Kościół w Polsce, gdyby słuchał papieża, powinien stanąć w obronie liberalnej demokracji i państwa prawa. Do głoszenia swojej misji i Dobrej Nowiny nie potrzebuje niczego więcej prócz wolności. I niezależności. A to dają mu państwo prawa i liberalna demokracja - pisze na swoim blogu Jarosław Makowski, teolog i filozof.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas - Ideologie mają to do siebie, że znajdują podatny grunt w umyśle zamkniętym. Taki umysł nie dopuszcza wątpliwości. Przedstawia zazwyczaj spójny pakiet myślenia o świecie i drugim człowieku. Ideologie są groźne, bo ich wcielanie w życie jest ważniejsze niż człowiek z krwi i kości. Jeśli jakiś człowiek w ramach ideologii - czy to prawicowej, czy to lewicowej - się nie mieści, tym gorzej dla niego. Dlatego w imię ideologicznych przekonań, i pod ich flagami, dokonywało się i dokonuje straszliwych zbrodni - pisze na swoim blogu Jarosław Makowski, filozof, teolog i publicysta. Uważa, że "ideologia jest jadem polityki" i wyznaje, że "boi się ludzi o niezachwianych przekonaniach".

W tym strachu nie jest sam - ostatnio o tym samym mówił papież Franciszek: "Ideolodzy wywołują we mnie strach. Jeśli jakiś kraj zamyka się przed zdrową koncepcją polityki, staje się więźniem, zakładnikiem ideologicznych kolonizacji, a ideologie są jadem polityki".

Jak te słowa rozumie Makowski? - Jak sądzę, Franciszek broni liberalnej demokracji jako niezbędnej platformy do szukania dialogu i kompromisu. Także z tego powodu Kościół w Polsce, gdyby słuchał papieża , powinien stanąć w obronie liberalnej demokracji i państwa prawa. Z tej prostej racji, że - jak doskonale wiemy - Kościół do głoszenia swojej misji i Dobrej Nowiny nie potrzebuje niczego więcej prócz wolności. I niezależności. A to dają mu państwo prawa i liberalna demokracja - pisze publicysta.

Przypomina również "proroctwo" Czesława Miłosza, że "na dzisiejszym sojuszu tronu i ołtarza będzie tracił w oczach katolików Kościół, to nie byłaby to najgorsza wiadomość".

Cały wpis na blogu Makowskiego>>

Czy Kościół powinien wypowiedzieć się ws. ostatnich wydarzeń politycznych?

TOK FM PREMIUM