Kolejne dofinansowanie dla Świątyni Opatrzności. Tym razem na "nowoczesne rozwiązania akustyczne"

4 mln zł - tyle przekazało Ministerstwo Kultury Centrum Opatrzności Bożej. Dotacja z programu na rozwój infrastruktury kulturalnej zostanie wydana na "nowoczesne rozwiązania akustyczne". To już kolejne dofinansowanie MKiDN na świątynię.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasArchidiecezja warszawska otrzymała z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dofinansowanie w wysokości 4 mln zł na budowę Centrum Opatrzności Bożej w Warszawie. Pieniądze przeznaczone zostaną na instalację w sakralnej części gmachu nowoczesnych rozwiązań akustycznych.

Sala na 5 tys. osób

Ma to być pierwsza tej wielkości sala w Polsce , w której w której docelowo będzie można słuchać utworów muzyki klasycznej wykonywanym na światowym poziomie.

Świątynia Opatrzności Bożej, według założeń architektonicznych, obok głównego zastosowania, jakim jest kult, będzie pełniła również funkcję kulturalną. Na trzech kondygnacjach ma mieścić się Panteon Wielkich Polaków, Świątynia Opatrzności Bożej oraz muzeum papieża Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego.

Przy samej kopule świątyni powstanie multimedialna ekspozycja upamiętniająca papieża z Polski i prymasa Tysiąclecia, którą przygotowuje studio Kłaput Project.

Przestrzeń sakralna, która powstaje na drugiej kondygnacji gmachu, to jedyna tego typu sala w Polsce o wysokich parametrach akustycznych, która pomieści nawet 5 tys. osób. - Dotacja z Ministerstwa Kultury w wysokości 4 mln złotych przyznana na 3 lata wesprze budowę tych nowoczesnych rozwiązań akustycznych. Dzięki nim w Świątyni Opatrzności Bożej powstanie jedna z największych sal koncertowych, w której docelowo będzie można słuchać najpiękniejszych utworów muzyki klasycznej wykonywanym na światowym poziomie - wyjaśnia KAI Monika Drozd, rzeczniczka Centrum Opatrzności Bożej w Warszawie.

Najdłuższa budowa

Wzniesienie świątyni ku czci Opatrzności Bożej, będącej wotum za Konstytucję 3 Maja uchwalili jeszcze w 1791 r. posłowie Sejmu Czteroletniego. Budowa Świątyni nie była jednak możliwa z powodu rozbiorów, II wojny i sprzeciwu władz komunistycznych. Obecnie budowana jest jako wotum za Konstytucję 3 Maja, odzyskanie przez Polskę niepodległości oraz pontyfikat Jana Pawła II.

Z inicjatywą powrotu do idei wzniesienia Świątyni wystąpił w wolnej Polsce prymas kard. Józef Glemp. Prace budowlane rozpoczęły się w 2002 roku. Obecnie ideę tworzenia świątyni kontynuuje metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz.

Naród się zrzuca

Budowa świątyni finansowana jest z dotacji Ministerstwa (np. dwa lata temu 6 milionów, w sumie już ponad 40 mln) oraz również ze zbiórek pieniędzy prowadzonych w kościołach.

Pieniądze przekazane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzą z programu na rozwój infrastruktury kulturalnej.

DOSTĘP PREMIUM