Ksiądz-pedofil gwałcił nastolatkę. Proponuje dla siebie karę: trzy lata więzienia

45-letni ksiądz oskarżony jest o gwałty i ?inne czynności seksualne?. Ofiarą padła 14-letnia dziewczynka. Duchowny stanie przed sądem.

Sprawa 45-letniego księdza diecezji kieleckiej oskarżonego o pedofilię - o obcowanie płciowe z małoletnią poniżej 15. roku życia - została skierowana do sądu. Ksiądz przebywający w areszcie od 28 września 2015 r., przyznał się do zarzutu i, jak poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Kielcach - sam zaproponował dla siebie karę.

Kilkakrotne zgwałcenie 14-latki

Oskarżony ksiądz był proboszczem parafii w Żarczycach Dużych, a wcześniej wikariuszem parafii Trójcy Świętej w Jędrzejowie. Prokuratura przedstawiła mu trzy zarzuty: obcowania płciowego i innych czynności seksualnych z 14-letnią dziewczyną, kilku zgwałceń tej samej nieletniej, już wtedy 15-latki oraz pozbawienie jej wolności.

Kościół przeprasza

- Czekamy na decyzję kompetentnych organów w tej sprawie - mówi ks. Mirosław Cisowski, rzecznik kieleckiej Kurii.

W październiku 2015 r. ks. Cisowski przeprosił wiernych diecezji kieleckiej za zaistniałą sytuację: Wyrażamy ubolewanie (...). Przepraszam wiernych i wszystkich, którzy poczuli się zgorszeni i urażeni.

Bp Jan Piotrowski zgodnie z procedurami przewidzianymi prawem kanonicznym, powołał komisję do zbadania tej sprawy.

Nie mataczył

Jak informuje Prokuratura Okręgowa w Kielcach, ksiądz zaproponował dla siebie m.in. karę trzech lat bezwzględnego więzienia (z zaliczeniem okresu tymczasowego aresztu, w którym wciąż przebywa). - Oskarżony od początku postępowania przyznawał się do zarzucanego mu czynu. Złożył wniosek o wymierzenie kary bez przeprowadzenia rozprawy. Prokurator wniosek zaaprobował - wnioskuje o wymierzenia wobec W. kary trzech lat pozbawienia wolności, zakaz kontaktowania się z pokrzywdzoną przez pięć lat oraz zakaz wykonywania zawodu nauczyciela religii i opiekuna małoletnich w ramach działalności prowadzanej przez Kościół katolicki, przez trzy lata - mówi Daniel Prokopowicz, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Kielcach.

Prokurator zaznaczył, że o tym, czy zapadnie taki właśnie wyrok, zdecyduje sąd, który wcześniej zapyta o opinię w tej sprawie pokrzywdzoną. Po zatrzymaniu śledczy postawili mu jeszcze dwa zarzuty: kilka zgwałceń tej samej nieletniej oraz pozbawienia jej wolności. Te wątki sprawy prokuratura wyłączyła do odrębnego postępowania.

TOK FM PREMIUM