Strajk celników. Służby drogowe: w Koroszczynie stoi już 250 tirów

Bardzo długa kolejka samochodów ciężarowych przed granicą w Koroszczynie. Jak informują służby drogowe, około godz. 17 rozpoczął się "strajk włoski" celników. Odprawy są ograniczone do minimum.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasJak informował w piątek wieczorem dyżurny Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, Marcin Kania, przed granicą w Koroszczynie zablokowany jest jeden pas ruchu na drodze krajowej nr 68 w kierunku na Białoruś. Celnicy odprawiają pojazdy bardzo powoli, stąd długi sznur ciężarówek. Do sobotniego poranka drogowcy nie odwołali tego komunikatu z informacją, że coś się na granicy poprawiło. A zwyczajowo - tak właśnie robią.

Na miejscu wieczorem była policja, próbując udrożnić ruch. Nieoficjalne zapowiedzi mówią o tym, że strajk może potrwać dłużej. Szef Związku Zawodowego Celnicy PL Sławomir Siwy przyznał w rozmowie z TOK FM, że protest trwa. Niejako pokrywa się on z wytycznymi szefa Służby Celnej z 2 czerwca, w których jest mowa o zaostrzeniu kontroli m.in. w kontekście Światowych Dni Młodzieży. Na stronie celnicy.pl pojawiła się informacja o tym, że w środę 8 czerwca przed sejmem odbędzie się pikieta, wraz z przemarszem "kolumnami milczenia" pod Pałac Prezydencki i KPRM. "Nasza obecność w Warszawie w tym dniu jest bardzo ważna, aby w dniu rozpoczęcia posiedzenia Sejmu, nasz punkt widzenia na Krajową Administrację Celną i inne postulaty, znalazł się w przekazie medialnym"-piszą celnicy.

Celnicy sprzeciwiają się połączeniu ich służby z administracją skarbową - chodzi o zapowiadane przez rząd powstanie Krajowej Administracji Skarbowej. Celnicy obawiają się, że może to doprowadzić m.in. do zwolnień w ich grupie zawodowej. Nowa służba ma się zajmować kwestiami podatkowymi, kontrolą skarbową i przejąć kompetencje Służby Celnej, która miałaby być zlikwidowana.

Wcześniej wiceminister finansów twierdził, że nie ma utrudnień w odprawach na granicy wschodniej. - Nie ma braków kadrowych i nie ma utrudnień w odprawach towarowych oraz podróżnych na wschodniej granicy - powiedział wiceminister Marian Banaś na konferencji prasowej.

Dodał, że większe kolejki to m.in. skutek wzmożonego weekendowego ruchu. - Według naszych raportów planowe kadry i zasoby osobowe są jak najbardziej pełne i sprawnie działa odprawa na granicach, zarówno jeśli chodzi o odprawę towarową, jak i podróżnych - powiedział wiceminister na konferencji prasowej. Z naszych informacji wynika, że na wtorek zaplanowane są rozmowy celników z posłami. - To będą rozmowy ostatniej szansy. Bo jak na razie nikt nie chce przyjąć naszych argumentów - słyszymy od funkcjonariuszy.

@Anna Gmiterek-Zabłocka na Twitterze

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM