Szostkiewicz: Może pan prezes jest fanem nie tylko rodeo, ale też serialu "Sułtanka Koesem"

Adam Szostkiewicz na swoim blogu odniósł się do niedawnej wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego, który chce, by "Polska była tym, czym jest dziś Turcja". "Czyli miękki autorytaryzm podparty islamem pod kontrolą państwa" - ocenił publicysta.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas- Trzeba czynić wszystko, by Polska była tym, czym jest dziś Turcja. O niej mówi się, że to poważne państwo - zaznaczał Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla portalu wPolityce.pl .

"Kaczyńskiemu chodzi o to, by Polskę traktowano poważnie, bo zdaje mu się, że tak traktowana jest Turcja" - napisał na swoim blogu Adam Szostkiewicz. "Turcja? Czyli miękki autorytaryzm podparty islamem pod kontrolą państwa" - dodał. Jak zaznaczał, kraj traktowany jest w Europie "wielorako".

"Póki Turcja działa nacjonalistycznie i póki dopuszcza łamanie swobód obywatelskich, praw kobiet i mniejszości, nigdy nie będzie dla Zachodu partnerem całkowitego zaufania" - ocenił Szostkiewicz. "Państwo Unii Europejskiej stawiające sobie za wzór Turcję też będzie partnerem ograniczonego zaufania" - dodał.

"Nie zostanie Pan królem wskrzeszonej Rzeczpospolitej"

"Mówiąc żartem, może pan prezes po prostu jest fanem nie tylko rodeo, ale też serialu 'Sułtanka Koesem' i tak mu się tylko z tą Turcją skojarzyło" - zastanawiał się dziennikarz. "Niestety, panie prezesie, Polska niedojrzała jeszcze do podążenia za manią wielkości Erdogana. Nie wróci ani imperium Osmanów, on sam nie będzie nowym sułtanem, tak jak Pan nie zostanie królem wskrzeszonej Rzeczpospolitej, bo jej Pan nie wskrzesi " - zaznaczył Szostkiewicz.

"By być państwem poważanym, nie wystarczy zmilitaryzować kraju, dopuścić do rządzenia władze religijne i zamknąć oponentów w więzieniach. Trzeba dorobić się autentycznego zaufania większości obywateli, nie traktować ich jak terrorystów i agentów obcych interesów" - podsumował publicysta.

Cały tekst tutaj .

Zobacz wideo

DOSTĘP PREMIUM