Czeka nas kolejna epidemia AIDS? Największy problem z Rosji i krajach Afryki Północnej

Ekspertka z Krajowego Centrum ds. AIDS wyjaśnia, czy zagrożenie jest realne. Również w Polsce.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasONZ alarmuje i ostrzega, że możemy mieć do czynienia z powrotem epidemii zarażeń wirusem HIV i zachorowań na AIDS. W Pierwszym Śniadaniu TOK FM, Piotr Maślak rozmawiał o powadze problemu z Anną Bogusławską, dyrektorką Krajowego Centrum ds. AIDS.

Problem z "ZSRR"

Najgorzej sytuacja wygląda w Rosji. - W krajach byłego Związku Radzieckiego epidemia nigdy się nie poddała. Zakażeń nigdy nie było mniej. W tych krajach zawodzą rozwiązania systemowe. Rosja do tej pory nie akceptuje programów redukcji szkód, czyli na przykład rozdawania jednorazowych igieł i strzykawek. Tam jest dużo narkomanii dożylnej, co sprzyja zwiększeniu liczby zakażeń. Ważne jest by mówić nie tylko o HIV, ale też o wirusowych zapaleniach wątroby typu B i C - podkreślała Bogusławska. Sytuacja nie wygląda najlepiej również na Ukrainie, gdzie szacuje się, że zakażonych jest około 500 tys. osób. A to tuż za naszą granicą.

Seksturystyka robi swoje

Kolejny wyróżnionym przez ONZ obszarem, na którym wirus HIV rozprzestrzenia się bardzo szybko, są kraje Afryki Północnej. Dyrektorka Krajowego Centrum ds. AIDS wyróżnia tutaj kilka czynników, które przyczyniają się do rozwoju epidemii, w szczególności w krajach arabskich: brak bezpośredniego dialogu o seksualności, brak działań profilaktycznych i pieniędzy na leczenie, niska pozycja społeczna kobiet. - Problemy zdrowotne zamiata się pod dywan - komentuje Bogusławska, dodając, że napływ turystów z Europy w te miejsca powoduje, że zakażenia drogą płciową rozprzestrzeniają się bardzo łatwo.

U nas odsetki niewielkie

Bogusławska uspokaja, że Polska jest oceniana jako kraj o niskim odsetku zakażeń. - Każdego roku wykrywa się u nas około tysiąca zakażeń, a samych zakażonych jest około 35 tys. W kraju, w którym mieszka 38 mln ludzi, uznaje się to za stabilną sytuację epidemiologiczną. Musimy jednak prowadzić działania profilaktyczne - przypomniała ekspertka.

Na terenie całej Polski znajdują się punkty konsultacyjno-diagnostyczne, w których każdy anonimowo i bezpłatnie może wykonać test na obecność wirusa HIV. Listę punktów można znaleźć na stronie www.aids.gov.pl. ONZ planuje całkowicie opanować epidemię do 2030 r.

DOSTĘP PREMIUM