Ikonowicz: Kaczyński dokonał przewrotu kopernikańskiego, którego sam pewnie nie jest świadomy

- Ludzie przekonali się, że nie ma czegoś takiego jak "nie stać nas". I będą chcieli więcej - mówi w "Tygodniku Powszechnym" Piotr Ikonowicz.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas- Rządy liberałów doprowadziły do tego, że aspiracje społeczne były jak aspiracje radzieckich weteranów: Nie ma wojny i jest chcleb, więc jest dobrze. A rozwiązania socjalne PiS sprawiają, że te aspiracje będą rosły. By za nimi nadążyć , PiS będzie musiał sięgać głębiej do kieszeni. Inaczej mówiąc: będą musieli stać się prawdziwymi socjalistami, którymi nigdy nie zostaną - mówi w wywiadzie dla "Tygodnika Powszechnego" Piotr Ikonowicz, szef partii Ruch Sprawiedliwości Społecznej, zaangażowany m.in. w ruch lokatorski, b. działacz opozycji demokratycznej i poseł.

- Kaczyński dokonał swoistego przewrotu kopernikańskiego, którego sam pewnie nie jest świadomy. Ludzie się dowiedzieli: to nieprawda, że "nas nie stać". Teraz zaczną wierzyć, że skoro nas stać, to może stać nas na jeszcze więcej . Poza tym nastroje społeczne zmieniają się falami. Jest flauta, podczas której nie są się zorganizować ludzi nawet na okazję podwyższenia wieku emerytalnego, i jest burza, w trakcie której ci sami ludzie chca coś razem zrobić. To szansa dla lewicy - mówi w obszernym wywiadzie dla "Tygodnika Powszechnego" Ikonowicz.

Zobacz wideo

DOSTĘP PREMIUM