Orliński o tekście Hołdysa: Lekarstwo przez niego proponowane jest gorsze od choroby

"Sprzyjające opozycji media zwalczają program 500+, produkując teksty typu 'hołota przepija', 'hołota nie chce pracować', 'hołota pierwszy raz w restauracji', 'hołota pierwszy raz nad morzem'" - pisze Wojciech Orliński. Jego zdaniem, takie artykuły "umacniają publiczny obraz, który PiS-owi jest bardzo na rękę: że opozycja to wyalienowane elity, które bronią swych przywilejów".

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas"Nie rozumiem zachwytu, z jakim spotkał się jego tekst" - pisze o głośnych słowach Zbigniewa Hołdysa Wojciech Orliński w "Dużym Formacie" . "Lekarstwo proponowane przez Hołdysa jest gorsze od choroby" - uważa publicysta.

W zeszłym tygodniu Zbigniew Hołdys napisał o obecnej sytuacji politycznej, tekst był cytowany przez wszystkie ważniejsze media w Polsce. Radził w nim, co ma zrobić opozycja. "Podczas spotkania z młodymi ludźmi KOD zachęcałem ich do stworzenia występu parateatralnego, który by całą Polskę rzucił na kolana" - pisał. CZYTAJ CAŁOŚĆ >>>

"Opozycja weszła w buty, które jej uszył PiS"

"Niejako z definicji dzieła wybitne zdarzają się rzadko, a takie 'rzucające na kolana' - wyjątkowo rzadko" - twierdzi Orliński. "Opozycja niestety weszła w buty, które jej uszył PiS. Sprzyjające jej media energicznie zwalczają program 500+, produkując teksty typu 'hołota przepija', 'hołota nie chce pracować', 'hołota pierwszy raz w restauracji', 'hołota pierwszy raz nad morzem'" - dodaje.

Zdaniem publicysty, skutek takich tekstów jest zwykle odwrotny od zamierzonego. "Umacniają publiczny obraz, który PiS-owi jest bardzo na rękę: że opozycja to wyalienowane elity, które bronią swych przywilejów" - uważa.

"Przestańmy mówić o 'hołocie z 500+'"

Co proponuje Orliński? Gruntowną zmianę wizerunku opozycji, pracę u podstaw, ale nie taką, "jak to sobie wyobraża Hołdys". "Nie uratuje nas zaangażowany politycznie spektakl teatralny, bo obejrzy go jak zwykle tylko te kilka osób, które chodzą na zaangażowane politycznie spektakle teatralne" - pisze.

Chodzi o "środowiskowe samooczyszczanie". "Musimy pokazać reszcie społeczeństwa, że stać nas na wyjście poza klasowe egoizmy. Na początek może przestańmy mówić o 'hołocie z 500+'" - kończy Orliński. Cały felieton w najnowszym "Dużym Formacie" .

Zobacz wideo

DOSTĘP PREMIUM