Kaczyńska przeciwna zakazowi aborcji: Okrucieństwo. Kobiety powinny mieć prawo podjęcia decyzji

Marta Kaczyńska krytykuje zarówno projekt ustawy zakazującej aborcji, jak i drugiej - ograniczającej in vitro.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasMarta Kaczyńska w felietonie w tygodniku "wSieci" zabrała głos ws. aborcji.

W ub. piątek posłowie zdecydowali, że komisje będą pracować nad projektem ustawy radykalnie zaostrzającym prawo aborcyjne. Ordo Iuris - stojące za inicjatywą - chce zakazu przerywania ciąży i kary więzienia nie tylko dla lekarzy, ale i dla kobiet. Przeciwko tej zmianie prawa protestują środowiska kobiece.

"Okrutne rozwiązanie"

- Wprowadzenie całkowitego zakazu przerywania ciąży to rozwiązanie iluzoryczne, skazujące wiele kobiet na aborcyjne podziemie , a także nierzadko sprowadzające bezpośrednie niebezpieczeństwo dla ich zdrowia i życia, co w przypadku matek mających już dzieci należy uznać za rozwiązanie zwyczajnie okrutne wobec rodzin - pisze Marta Kaczyńska.

Przypomina, że 80 proc. Polaków jest za tym, by aborcja była dopuszczalna, gdy ciąża zagraża życiu kobiety, niewiele mniej (75 proc.) - jeśli ciąża zagraża życiu ciężarnej. - Kobiety powinny mieć zagwarantowaną możliwość podjęcia świadomej decyzji przy wsparciu odpowiednio przeszkolonego personelu medycznego, a także duchownych - uważa Kaczyńska.

I słowo o in vitro

Dodatkowo - jak pisze córka b. prezydenta - ograniczanie możliwości dokonywania zabiegów in vitro (kolejny projekt, który przeszedł w Sejmie) uznać należy za przejaw hipokryzji. - Coraz większy odsetek par ma problem ze spłodzeniem potomstwa i zasługuje na wsparcie bez konieczności szukania pomocy za granicą - pisze Kaczyńska.

Jej zdaniem ważne jest przekonywanie kobiet do nieodkładania decyzji o macierzyństwa i dbanie o swoją kondycję, ale "nie można mieć złudzeń, że w obliczu ogólnoświatowych tendencji (...) starzejące się społeczeństwo nie może rezygnować ze wspomnianych rozwiązań medycznych".

Cały felieton w najnowszym wydaniu tygodnika "wSieci" .

Zobacz wideo

TOK FM PREMIUM