Pawłowicz tłumaczy się z głosowania. "Episkopat nas upoważnił". W komunikacie KEP o "upoważnieniu" nie ma słowa

Krystyna Pawłowicz podpiera się Episkopatem, żeby wytłumaczyć hejterom wyniki wczorajszego głosowania w komisji ws. zakazu aborcji. W komunikacie KEP jest tylko mowa o tym, że 'nie popierają projektów zapisów prawnych, które przewidują karanie kobiet, które dopuściły się aborcji'.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasSejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka niespodziewanie opowiedziała się wczoraj za odrzuceniem obywatelskiego projektu komitetu "Stop aborcji", zaostrzającego przepisy aborcyjne. Wnioski o odrzucenie projektu złożyli poseł PiS Witold Czarnecki i grupa posłów PO. Posiedzenie zwołano naprędce, w ostatniej chwili, "w nieregulaminowym trybie". Doszło do awantury, bo utrudniano wejście przedstawicielom organizacji pozarządowych.

Obrady zaplanowano na zaledwie 30 minut, choć zapowiadało się na wielogodzinną batalię. PiS jednak wniosek swojego posła natychmiast przegłosowało i spotkanie skończyło.

Jak to rozumieć? To głosami posłów PiS projekt zakazujący aborcji przygotowany przez Ordo Iuris trafił do komisji. Zdaniem części komentatorów po masowych protestach partia Kaczyńskiego wystraszył się kobiet. PiS zapowiedział przygotowanie własnego projektu. Bierze na przeczekanie, żeby emocje opadły.

Marek Suski przed kamerami stwierdził, że odrzucono "bardzo zły projekt". Również Krystyna Pawłowicz głosowała za tym, by komisja sprawą się nie zajmowała.

Zwolennicy zakazu aborcji przepuścili atak na profil posłanki Pawłowicz na Facebooku. Napisali, że jest zwolenniczką "zabijania dzieci". A poseł PiS odpowiedziała w jednym z komentarzy pisała, że "Episkopat upoważnił PiS" do odrzucenia projektu obywatelskiego".

Faktycznie. Wczoraj Konferencja Episkopatu Polski wydała komunikat . Mowa w nim m.in. o ŚDM czy handlu w niedzielę. Jednym z punktów jest kwestia aborcji. Jednak "upoważnienia", o którym pisze poseł Pawłowicz - przynajmniej w tym co podał Episkopat do informacji publicznej - nie ma.

- Życie każdego człowieka jest wartością podstawową i nienaruszalną. Biskupi polscy przypominają, iż nie popierają projektów zapisów prawnych, które przewidują karanie kobiet, które dopuściły się aborcji . Te kwestie Kościół rozwiązuje w sakramencie pojednania, zgodnie z przepisami Kodeksu Prawa Kanonicznego i normami etyczno-moralnymi. KEP zachęca jednocześnie do modlitwy w intencji kobiet, które swoim życiem wypełniają powołanie do macierzyństwa oraz w intencji kobiet, które przeżywają trudności w swoim życiu - czytamy w komunikacie.

Biskupi przypominają słowa Jana Pawła II, że "akceptacja przerywania ciąży przez mentalność, obyczaj i nawet przez prawo jest wymownym znakiem niezwykle groźnego kryzysu zmysłu moralnego, który stopniowo traci zdolność rozróżnienia między dobrem i złem".

Zobacz wideo

TOK FM PREMIUM