Usłysz Łódź przed wyborami! Czy ktoś zagrozi Hannie Zdanowskiej?

W Łodzi o urząd prezydenta stara się ośmioro kandydatów. Faworytką jest ubiegająca się o trzecią kadencję Hanna Zdanowska z PO, popierana m.in. przez SLD i Nowoczesną. Z kim przyjdzie się jej zmierzyć? Kto ma szansę jej zagrozić? I wreszcie: co o ostatnich czterech latach w Łodzi myślą sami mieszkańcy?

Debata organizowana przez Radio TOK FM w ramach akcji Usłysz Swoje Miasto. Dyskusję w Łodzi prowadziła dziennikarka TOK FM, Małgorzata Waszkiewicz.

W debacie udział wzięli:

Waldemar Buda, Prawo i Sprawiedliwość

Urszula Niziołek-Janiak, KWW TAK!

Rafał Górski, Kukiz'15 i #ŁódźJestNasza

Krzysztof Lipczyk, Partia Wolność i Kongres Nowej Prawicy

Piotr Misztal, KWW Bezpartyjni-Piotr Misztal

Prezydent Zdanowska odmówiła udziału w debacie.

Czego potrzebuje Łódź? Usłysz Swoje Miasto przed wyborami

Jak rozwiązać problem smogu w Łodzi? - to jedno z pytań, które padło podczas wtorkowej debaty w ramach akcji Usłysz Swoje Miasto. 

O swoich pomysłach na walkę z zanieczyszczonym powietrzem w mieście mówiła m.in. kandydatka Koalicji TAK! Urszula Niziołek-Janiak. - Przeznaczę na to kwotę ok 100 mln zł rocznie. Będzie dopłata dla najuboższych do ogrzewania. Do tego edukacja i informacja o stanie powietrza - zapewniała.

Na zaniedbania obecnej władzy w tej kwestii uwagę zwrócił poseł Prawa i Sprawiedliwości Waldemar Buda. - Podczas remontu Piotrkowskiej nie podłączono do sieci ciepłowniczej nieruchomości na tej ulicy. Dzisiaj będzie to dużo droższe. To jest skandal - krytykował.

Popierany przez Kukiz 15 Rafał Górski przedstawił pomysł promowany przez jego ugrupowanie. - Kluczowa jest eliminacja pieców węglowych. Skąd pieniądze? Mamy pomysł na bank miejski - tłumaczył.

Nietrafione inwestycje?

Kolejnym tematem debaty było zadłużenie Łodzi.

Krzysztof Lipczyk, kandydat Partii Wolność i Kongresu Nowej Prawicy przekonywał, że miastu potrzebny jest jawny rejestr umów na usługi, które zawiera z przedsiębiorcami. - Kolejny krok to zwiększenie liczby firm w Łodzi - żeby było ich więcej, trzeba obniżyć podatki transportowe - argumentował.

Urszula Niziołek-Janiak mówiła, że zaoszczędzić należy na „gadżetach”, które “funduje sobie miasto”. Jako przykład wskazała zapowiadaną budowę Orientarium. Zdaniem większości kandydatów, ta inwestycja nie będzie na siebie dobrze zarabiała.

Kandydaci wskazali więcej miejskich inwestycji, które ich zdaniem są nietrafione. Rafał Górski krytykował Trasę W-Z . - Wydano na nią krocie, a jedzie się kilka sekund szybciej - mówił.

Piotr Misztal jako główną bolączkę wskazał korki.  - Ludzie w naszym mieście dwa tygodnie w roku spędzają w samochodzie. To nie jest śmieszne - przekonywał.

Władza w ręce rad osiedli

Kandydaci zwracali też uwagę na konieczność zwiększenia roli rad osiedli w kształtowaniu polityki miejskiej.

Urszula Niziołek-Janiak stwierdziła, że należy zmienić przepisy, aby głos rad osiedli był decydujący, a nie opiniujący.

Waldemar Buda ocenił, że rady osiedli są zmarginalizowane. - Trzeba je zacząć traktować poważnie. Muszą mieć większy budżet - mówił.

O swoich kontrkandydatach bardzo pozytywnie wyraził się Piotr Misztal. - Wszystkich państwa biorę na wiceprezydentów - zadeklarował, za co dostał brawa od publiczności.

Całej debaty można posłuchać w podcaście: 

Łódź - biedna, brudna, coraz mniejsza?

Łódź się rozwija, ale nadal jest biedna i brudna - m.in. takie wnioski przyniósł sondaż Przystanek Miasto 2017 przeprowadzony w ubiegłym roku dla "Gazety Wyborczej" i Radia TOK FM. Z badania wynika też, że łodzianie najbardziej w swoim mieście cenią: centralne położenie, niskie koszty życia czy jakość edukacji. Wśród jego największych wad wymieniają: niskie płace, korki i problemy transportowe czy zły stan budynków w centrum miasta.

Co ciekawe, chociaż według badania Łódź ma opinię miasta biednego, a sami mieszkańcy narzekają na słabe zarobki, to przeciętne wynagrodzenie wzrosło tam w latach 2012-2016 średnio o ponad 660 zł, podczas gdy średnia dla całego kraju to ponad 540 zł. Po upadku przemysłu włókienniczego w latach 90. w Łodzi rzeczywiście pracy nie miało ok. 100 tys. osób. Dzisiaj miasto chwali się rekordowo niskim bezrobociem w wysokości 5,9 proc. (ok. 20 tys. bezrobotnych). To tyle, ile średnia krajowa.

Jednocześnie, jak przyznaje część demografów, w latach 90. miasto przestało być atrakcyjne jako miejsce do życia. A fakt, że od Warszawy dzieli je ledwie 140 km, powoduje, że część młodych ludzi z regionu studiować i mieszkać woli nie w Łodzi, a właśnie w stolicy. To m.in. dlatego liczącej ok. 700 tys. mieszkańców Łodzi ubywa rocznie ok. 6-8 tys. osób.

Tymczasem w mieście od 2016 r. działa program dofinansowania zabiegów in vitro. Ruszył on po tym, jak z rządowego programu wycofał się rząd PiS. Jak dotąd w ramach programu urodziło się ok. 90 dzieci. O dofinansowanie w wysokości do 5 tys. zł na każdą z trzech prób zabiegu mogą ubiegać się pary formalne i nieformalne, które deklarują, że mieszkają w Łodzi. Program potrwa przynajmniej do 2020 r.

Rewitalizacja, Expo i smog

Remont ul. Piotrkowskiej, trasy W-Z, EC1 (w którym otwarto planetarium i centrum nauki), nowy dworzec kolejowy czy stadion piłkarski - to tylko niektóre z większych lokalnych inwestycji w ostatnich latach. Jednocześnie w 2016 r. miasto ogłosiło start rewitalizacji, nazywanej przez magistrat największym remontem w historii Łodzi. Do 2023 r. na ulice, kamienice (ok. 100 budynków), zieleń, ochronę środowiska czy pomoc w szukaniu pracy - bo przedsięwzięcie ma również na celu rewitalizację społeczną, mają pójść 4 mld zł, głównie z Unii Europejskiej. Tymczasem pierwsze remonty ruszyły w 2018 r.

Właśnie rewitalizacja miała być tematem tzw. małej wystawy Expo 2022, o której organizację starała się Łódź. Kandydatów było trzech. Chociaż w 2017 r. podczas głosowania przedstawicieli ponad 100 krajów, zrzeszonych w Międzynarodowym Biurze Wystaw w Paryżu (BIE), Polska wygrała z USA, to w drugiej turze przegrała z Argentyną. Jednocześnie wobec doniesień, że Argentyna może nie być w stanie zorganizować Expo 2022/3 przez brak pieniędzy, Łódź nie wyklucza, że ponownie będzie ubiegała się o organizację imprezy.

W 2018 r. miasto ogłosiło, że będzie ubiegało się o organizację innej wystawy - Horticultural Expo, której tematem jest zieleń. Tu było jedynym kandydatem. Zgodę na organizację wyraziło Międzynarodowe Stowarzyszenie Producentów Ogrodniczych i wystawa ma się odbyć w Łodzi w 2024 r. Teraz miasto stara się, aby tzw. zielone Expo odbyło się pod egidą BIE.

Tymczasem w ramach rewitalizacji w każdym z remontowanych budynków wszystkie zanieczyszczające powietrze piece mają zostać wymienione na inne źródła ciepła. Chociaż Łódź nie należy do czołówki polskich miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem, jak np. Kraków (według danych WHO z 2016 r. spośród 50 miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w UE 33 są w Polsce, ale nie ma wśród nich Łodzi; jednocześnie według danych WIOŚ z 2016 r. jedna ze stacji pomiarowych w Łodzi wskazała 79 dni z przekroczeniem dopuszczalnego dziennego stężenia PM10; w Krakowie jedna ze stacji wskazała ich 165), to w ramach walki ze smogiem w 2017 r. ruszył miejski program dofinansowania do wymiany szkodliwych pieców. Wtedy miasto przeznaczyło na to 3 mln zł, czyli około jednego promila budżetu. Dla porównania Kraków w tym samym roku na podobny program wydał prawie 80 mln, czyli około półtora procent budżetu. W 2018 r. Łódź zwiększyła kwotę przeznaczoną na dofinansowania do 5 mln. W sumie w ramach kilku miejskich przedsięwzięć w ciągu mniej więcej ośmiu lat z miasta zniknęło ok. 1600 szkodliwych pieców. W Krakowie w dwa razy krótszym czasie zniknęło ich dziesięć razy więcej.

Wybory, kandydaci i faworyci

O urząd prezydenta ubiega się ośmioro kandydatów: Waldemar Buda (PiS), Rafał Górski (Kukiz'15 i ruch Łódź Jest Nasza), Krzysztof Lipczyk (Wolność), Piotr Misztal (niezależny), Urszula Niziołek-Janiak (koalicja ruchów miejskich Tak!), Agnieszka Wojciechowska van Heukelom (niezależna), Zbigniew Mauer (komitet Akcja Narodowa) i obecna prezydent Hanna Zdanowska (PO).

W przypadku wygranej dla Zdanowskiej byłaby to trzecia kadencja. W 2010 r. w pierwszej turze zdobyła 34 proc. głosów, drugi był wtedy Dariusz Joński (SLD) - 24 proc. W drugiej turze Zdanowska wygrała, zdobywając 61 proc. głosów. Cztery lata później zwyciężyła już w pierwszej turze, zdobywając 54 proc. poparcia.

W tych wyborach jest faworytką. Startu nie pokrzyżowały jej prokuratorskie zarzuty z listopada 2016 r. Setki osób wyszły wtedy na ulicę w marszu pod hasłem "Murem za Hanką". Chodzi o sprawę sprzed 10 lat, kiedy jej partner starał się o kredyt, żeby kupić od niej mieszkanie. W 2018 r. sąd I instancji uznał, że nieprawdziwie poświadczyła, że dostała od partnera zadatek i zarządził karę pieniężną. Proces apelacyjny ma ruszyć 20 września 2018 r.

Wiele wskazuje, że po wyborach w radzie miejskiej rządzić będzie popierająca Zdanowską koalicja PO-SLD-Nowoczesna. Chociaż podobnie jak w latach 2014-2018 najwięcej radnych może mieć klub PiS.

Dlaczego 5 i jak dobranych? Redakcja Radia TOK FM wyjaśnia formułę debat Usłysz Swoje Miasto

Dobór gości debaty jest zawsze arbitralną decyzją redakcji Radia TOK FM. W każdym mieście wybieramy maksymalnie pięcioro spośród wszystkich kandydatów. Sondaże przedwyborcze nie dyktują nam składu zaproszonych gości. Organizowane przez nas debaty to nie tylko spotkanie z kandydatami i mieszkańcami miasta, ale również ograniczona do 2 godzin audycja transmitowana przez Radio TOK FM w całej Polsce. Zbyt duża liczba rozmówców uniemożliwiłaby merytoryczną rozmowę.

To już piąta akcja z cyklu Usłysz organizowana przez Radio - za każdym razem nasze debaty odbywały się w tej formule i w tym roku się ona nie zmieni.

Wybory samorządowe 21 października. II tura, tam gdzie I tura nie przyniesie rozstrzygnięcia, 4 XI

DOSTĘP PREMIUM