Tarnowskie Góry - zabytkowa perła Śląska. Kto wygra wybory na burmistrza?

Cztery osoby będą ubiegać się fotel burmistrza Tarnowski Gór. To obecny burmistrz Arkadiusz Czech, kandydat Inicjatywy Obywatelskiej Powiatu Tarnogórskiego oraz dwóch radnych miejskich: Łukasz Garus (Koalicja Obywatelska) i Janusz Śnietka (Zjednoczona Prawica). Kandydatem SLD jest za to Jan Miodek.

W przeciwieństwie do wielu innych miast Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, Tarnowskie Góry nie są miastem na prawach powiatu. Są także największym pod względem liczby ludności (ok. 58 tys.) miastem w Polsce, w którym władzę wykonawczą sprawuje burmistrz, a nie prezydent.

Miasto górnicze

Tarnowskie Góry to pierwsze miasto w woj. śląskim, które znalazło się na liście UNESCO. Centrum obfituje w liczne zabytki, klimatyczne kawiarnie i restauracje.

Dobrą komunikację zapewniają miastu leżący nieopodal port lotniczy Katowice w Pyrzowicach, a także krzyżujące się ze sobą autostrady A1 i A4. Do stolicy regionu, czyli Katowic jest zaledwie 25 km.

Samo miasto swe początki zawdzięcza tutejszemu górnictwu rud srebra, ołowiu i cynku. To właśnie ono w XVI wieku uczyniło z powstałego wówczas miasta ważny ośrodek produkcji i eksportu rudy ołowiowo-srebrnej. Uważa się nawet, że wydobywany tu i sprzedawany dalej ołów miał pośredni wpływ na rozwój międzynarodowego handlu i ogólne ożywienie gospodarcze kontynentu.

W 1784 roku w dziejach miasta rozpoczęła się nowa era, związana z królewską kopalnią Fryderyk. Kopalnia i związane z nią zakłady przemysłowe stały się fundamentem rewolucji przemysłowej na Górnym Śląsku. Nowatorski system odwadniania zaopatrywał w wodę zarówno przemysł jak i powiększającą się liczbę ludności konurbacji.

9 lipa 2017 r. podczas 41. Sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa, "Kopalnie ołowiu, srebra i cynku wraz z system gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach" zostały wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Oprócz Zabytkowej Kopalni Srebra i Sztolni Czarnego Pstrąga, w rodzinie najważniejszych zabytków świata znalazło się ponad 20 obiektów pogórniczych leżących głównie w Tarnowskich Górach oraz w części Bytomia i gminy Zbrosławice.

 Miasto turystyczne

Zabytkowa Kopalnia Srebra to przykład geniuszu inżynierii górniczej, a dziś magnes przyciągający turystów.

To właśnie w tarnowskich Górach znajduje się jedyna w Polsce trasa turystyczna, która prowadzi przez podziemia będące pozostałością po dawnym górnictwie kruszców srebra, ołowiu i cynku. W czasie wędrówki labiryntem korytarzy, w których najniższy fragment ma wys. ok 140 cm, turyści oglądają wykute w skale przodki górnicze, chodniki transportowe i potężne komory powstałe na przełomie XVIII  i XIX w.

Szlak dla turystów liczy 1740 m i łączy ze sobą trzy szyby górnicze: Anioł, Żmija i Szczęść Boże. Surowe warunki panujące w podziemiach kopalni - niska temperatura i duża wilgotność powietrza - pozwalają poczuć klimat dawnej górniczej pracy. Jedną z największych atrakcji jest przepływ łodziami na trasie o dł. 270 m. Kursują one między dwoma przystaniami zlokalizowanymi przy szybach Szczęść Boże i Żmija.

W budynku nadszybia kopalni można zaś zobaczyć specjalną instalację obrazującą działanie pierwszej na Górnym Śląsku maszyny parowej, którą sprowadzono w celu odpompowywania wody z wyrobisk kopalni Fryderyk. Niezwykłą atmosferę zwiedzania zapewnia klimatyczne oświetlenie pomieszczeń. Wędrując razem z przewodnikiem, turyści oglądają m.in. dawne narzędzia, płuczkę, lampy używane pod ziemią, kubły do wydobywania urobku, a nawet górniczą przenośną toaletę.

Z kolei Sztolnia Czarnego Pstrąga to arcydzieło podziemnej hydrotechniki. Wędrując alejkami Parku Repeckiego, zza drzew wyłaniają się dwa okrągłe, pokryte dachem z gontu budynki. To szyby Ewa i Sylwester. Wewnątrz każdego z nich znajduje się wejście prowadzące do podziemnych przystani dla łodzi.

Sztolnia oferuje turystom najdłuższy w Polsce podziemny przepływ łodziami fragmentem XIX-wiecznej Sztolni Głębokiej Fryderyk. Do zwiedzania udostępniony jest jej 600-metrowy odcinek pomiędzy szybami Ewa i Sylwester. 

Podziękowania dla Grzegorza Rudnickiego, szefa Biura Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.

Chcesz wiedzieć więcej o tym, co się dzieje w miastach przed wyborami samorządowymi? Zajrzyj na stronę akcji Usłysz Swoje Miasto, słuchaj i oglądaj debaty organizowane przez Radio TOK FM. A może będziemy również w Twoim mieście? Przyjdź i zadaj pytanie! Wstęp wolny!

DOSTĘP PREMIUM