Tarnowskie Góry - zabytkowa perła Śląska. Kto wygra wybory na burmistrza?
W przeciwieństwie do wielu innych miast Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, Tarnowskie Góry nie są miastem na prawach powiatu. Są także największym pod względem liczby ludności (ok. 58 tys.) miastem w Polsce, w którym władzę wykonawczą sprawuje burmistrz, a nie prezydent.
Miasto górnicze
Tarnowskie Góry to pierwsze miasto w woj. śląskim, które znalazło się na liście UNESCO. Centrum obfituje w liczne zabytki, klimatyczne kawiarnie i restauracje.
Dobrą komunikację zapewniają miastu leżący nieopodal port lotniczy Katowice w Pyrzowicach, a także krzyżujące się ze sobą autostrady A1 i A4. Do stolicy regionu, czyli Katowic jest zaledwie 25 km.
Samo miasto swe początki zawdzięcza tutejszemu górnictwu rud srebra, ołowiu i cynku. To właśnie ono w XVI wieku uczyniło z powstałego wówczas miasta ważny ośrodek produkcji i eksportu rudy ołowiowo-srebrnej. Uważa się nawet, że wydobywany tu i sprzedawany dalej ołów miał pośredni wpływ na rozwój międzynarodowego handlu i ogólne ożywienie gospodarcze kontynentu.
W 1784 roku w dziejach miasta rozpoczęła się nowa era, związana z królewską kopalnią Fryderyk. Kopalnia i związane z nią zakłady przemysłowe stały się fundamentem rewolucji przemysłowej na Górnym Śląsku. Nowatorski system odwadniania zaopatrywał w wodę zarówno przemysł jak i powiększającą się liczbę ludności konurbacji.
9 lipa 2017 r. podczas 41. Sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa, "Kopalnie ołowiu, srebra i cynku wraz z system gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach" zostały wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Oprócz Zabytkowej Kopalni Srebra i Sztolni Czarnego Pstrąga, w rodzinie najważniejszych zabytków świata znalazło się ponad 20 obiektów pogórniczych leżących głównie w Tarnowskich Górach oraz w części Bytomia i gminy Zbrosławice.
Miasto turystyczne
Zabytkowa Kopalnia Srebra to przykład geniuszu inżynierii górniczej, a dziś magnes przyciągający turystów.
To właśnie w tarnowskich Górach znajduje się jedyna w Polsce trasa turystyczna, która prowadzi przez podziemia będące pozostałością po dawnym górnictwie kruszców srebra, ołowiu i cynku. W czasie wędrówki labiryntem korytarzy, w których najniższy fragment ma wys. ok 140 cm, turyści oglądają wykute w skale przodki górnicze, chodniki transportowe i potężne komory powstałe na przełomie XVIII i XIX w.
Szlak dla turystów liczy 1740 m i łączy ze sobą trzy szyby górnicze: Anioł, Żmija i Szczęść Boże. Surowe warunki panujące w podziemiach kopalni - niska temperatura i duża wilgotność powietrza - pozwalają poczuć klimat dawnej górniczej pracy. Jedną z największych atrakcji jest przepływ łodziami na trasie o dł. 270 m. Kursują one między dwoma przystaniami zlokalizowanymi przy szybach Szczęść Boże i Żmija.
W budynku nadszybia kopalni można zaś zobaczyć specjalną instalację obrazującą działanie pierwszej na Górnym Śląsku maszyny parowej, którą sprowadzono w celu odpompowywania wody z wyrobisk kopalni Fryderyk. Niezwykłą atmosferę zwiedzania zapewnia klimatyczne oświetlenie pomieszczeń. Wędrując razem z przewodnikiem, turyści oglądają m.in. dawne narzędzia, płuczkę, lampy używane pod ziemią, kubły do wydobywania urobku, a nawet górniczą przenośną toaletę.
Z kolei Sztolnia Czarnego Pstrąga to arcydzieło podziemnej hydrotechniki. Wędrując alejkami Parku Repeckiego, zza drzew wyłaniają się dwa okrągłe, pokryte dachem z gontu budynki. To szyby Ewa i Sylwester. Wewnątrz każdego z nich znajduje się wejście prowadzące do podziemnych przystani dla łodzi.
Sztolnia oferuje turystom najdłuższy w Polsce podziemny przepływ łodziami fragmentem XIX-wiecznej Sztolni Głębokiej Fryderyk. Do zwiedzania udostępniony jest jej 600-metrowy odcinek pomiędzy szybami Ewa i Sylwester.
Podziękowania dla Grzegorza Rudnickiego, szefa Biura Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.
Chcesz wiedzieć więcej o tym, co się dzieje w miastach przed wyborami samorządowymi? Zajrzyj na stronę akcji Usłysz Swoje Miasto, słuchaj i oglądaj debaty organizowane przez Radio TOK FM. A może będziemy również w Twoim mieście? Przyjdź i zadaj pytanie! Wstęp wolny!
DOSTĘP PREMIUM
- "To zbrodnia". Reżim Asada nie dopuszcza pomocy do ofiar? "Ludzie pod gruzami są skazywani na śmierć"
- Zła wiadomość dla kierowców. "Nawet 9-10 złotych za diesla na polskich stacjach"
- PiS dofinansuje SOR-y, ale tylko tam, gdzie ma poparcie. "Wyborcy opozycji nie zasługują na dobrą opiekę medyczną"
- Mrożenie cen energii jak "branie tabletki przeciwbólowej, gdy ząb jest do wyrwania". Ekspert o krótkowzroczności rządu
- Trzęsienie ziemi w Turcji. Uwięzieni pod gruzami proszą o pomoc przez Twittera. "Nie mogę się wydostać. Pomóżcie mi"
- USA sprzedadzą Polsce wyrzutnie HIMARS. "Za 10 mld dolarów"
- Daniel Obajtek chwali się, że Orlen obniżył ceny diesla. "Znowu się pomylili"
- Łotwa. Pod Rygą płonie fabryka dronów, które trafiały do Ukrainy
- "Siła kłamstwa" na sejmowej komisji. Opozycja o Świrskim i KRRiT. "Próba represji i zastraszania"
- Przemoc psychiczna nie zostawia śladów w postaci siniaków. Dlatego tak trudno ją zauważyć