Kandydaci z Podlasia, Warmii i Mazur spierali się o klimat, ale byli zgodni ws. euro [NASZA EUROPA]
Kwestia bezpieczeństwa energetycznego Polski oraz zagadnień związanych ze zmianami klimatycznymi zdominowały drugą debatę radia TOK FM w ramach akcji Nasza Europa.
Gośćmi Pawła Sulika byli Monika Falej z Wiosny, Tadeusz Nowak z Koalicji Europejskiej i Andrzej Maciejewski z Kukiz '15 - kandydaci z okręgu numer 3, obejmującego województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie.
- Jestem zwolenniczką odchodzenia od węgla i trzeba uregulowania polskie oraz unijne dostosować, żeby również w Polsce ten proces umożliwić - mówiła Monika Falej.
Tadeusz Nowak podkreślał, że jest zwolennikiem ujednolicenia krajowych przepisów w ramach UE. - Aby Europa dała sobie radę ze zmianami klimatycznymi, żeby ograniczyć CO2, potrzebne jest uwspólnotowienie polityki energetycznej. Bez tego będzie to na zasadzie każdy sobie rzepkę skrobie - argumentował. - Przeżycie ludzi jest najważniejsze - dodał.
Andrzej Maciejewski mówił z kolei, że jego zdaniem “człowiek ma znikomy wpływ na zmiany klimatu”. - Będę bronił węgla, bo kwestia tego, na jakim etapie jest dziś Polska, przypomina trochę rozpędzoną lokomotywę. Przez lata węgiel był naszym głównym elementem energetycznym. Żeby podmienić węgiel na inne nośniki energetyczne potrzeba czasu - przekonywał.
Jednym głosem w sprawie euro
Wszyscy kandydaci byli zgodni w kwestii przyjęcia przez Polskę euro.
- Przyszłościowo ta waluta jest potrzebna, ale to nie jest ten moment, Polska nie jest gotowa - stwierdziła Monika Falej.
- Gospodarczo to się obecnie nie opłaca - zgodził się Andrzej Maciejewski.
Również Tadeusz Nowak nie jest zwolennikiem przyjmowania euro w tym momencie, ale zaznaczał, że jest do jeden z docelowych projektów.
Już teraz zapraszamy do udziału - i zadawania pytań - w kolejnych debatach. Jutro zapraszamy państwa do stolicy Wielkopolski - na Międzynarodowe Targi Poznańskie.
Startujemy - tradycyjnie o godzinie 18.
Dobór gości debaty jest zawsze arbitralną decyzją redakcji TOK FM. W każdym mieście wybieramy maksymalnie pięcioro spośród wszystkich kandydatów. Sondaże przedwyborcze nie dyktują nam składu zaproszonych gości. Organizowane przez nas debaty to nie tylko spotkanie z kandydatami i słuchaczami, ale również ograniczona do 2 godzin audycja transmitowana przez Radio TOK FM w całej Polsce. Zbyt duża liczba rozmówców uniemożliwiłaby merytoryczną rozmowę.
To już kolejna seria debat organizowana przez Radio - za każdym razem nasze debaty odbywały się w tej formule.
Unia a przyroda i środowisko
Spór o przebieg obwodnicy Augustowa przez Rospudę czy wyręby w Puszczy Białowieskiej kojarzą się z protestami przypinających się do drzew aktywistów. Ale nawet najbardziej zaangażowani aktywiści nie doprowadziliby do budowy drogi poza cennymi torfowiskami i nie zablokowali wycinek na obszarze Światowego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO, gdyby Polska nie była członkiem Unii Europejskiej. Zarówno dolinę Rospudy jak i Puszczę chroniły bowiem unijne przepisy.
Czytaj także: Tajemniczy magazyn, suche drzewa i możliwa "bomba" w Puszczy Białowieskiej. O co chodzi leśnikom?
Pieniądze w rękach ludzi
Unijne fundusze zazwyczaj kojarzą się z dużymi inwestycjami – siecią autostrad i dróg ekspresowych, mostami czy obiektami kultury. Ale eurodotacje docierają również – a może przede wszystkim – do najmniejszych społeczności.
W Podlaskiem i Kujawsko-Pomorskiem, czyli województwach w których funkcjonuje unijny program "Rozwój lokalny kierowany przez społeczność", to same społeczności decydują o tym, jakie przedsięwzięcia wesprzeć unijną pomocą.
Pilotażowy program Rozwój Lokalny kierowany przez społeczność jest swego rodzaju montażem finansowym. Środki pochodzą z trzech źródeł - Regionalnego Programu Operacyjnego, Europejskiego Funduszu Społecznego i Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Jak zostanie to rozwiązane w kolejnej perspektywie finansowej Unii Europejskiej jeszcze nie wiadomo.
Kto kandyduje?
"Jedynką" Koalicji Europejskiej na liście w okręgu obejmującym województwa podlaskie oraz warmińsko-mazurskie jest były piłkarz i reprezentant Polski Tomasz Frankowski. Zjednoczona Prawica stawia na szczycie listy umieściła swojego eurodeputowanego z tego okręgu Karola Karskiego. Listę Wiosny Roberta Biedronia otwiera Monika Falej, olsztyńska prawniczka i działaczka społeczna. "Jedynką" Lewicy jest Bartosz Grucela, miejski aktywista, działacz społeczny oraz samorządowy. Listę Konfederacji otwiera Robert Winnickie, działacz narodowy i poseł na Sejm. Z kolei ruch Kukiz'15 na pierwszym miejscu w okręgu umieścił Andrzeja Maciejowskiego, posła tego ugrupowania z Bartoszyc.
-
Ksiądz na Facebooku będzie musiał się ujawnić. Episkopat chce zrobić porządek z duchownymi w sieci
-
"Drastyczne" rekolekcje w Toruniu. "Żadna fundacja tego nie zrobiła, a w kościele dzieci to widziały"
-
Po co PiS walczy z Trzaskowskim? "Boją się, że Tusk powtórzy wariant Kaczyńskiego"
-
Wypadek radiowozu z nastolatkami. Są zarzuty. Giertych: Nie udało się sprawy przekręcić
-
Wolał iść do więzienia niż ogrzewać dom. Poszukiwany 52-latek sam zadzwonił na policję
- Co ze zdrowiem papieża Franciszka? Włoska agencja podaje nowe informacje
- Szwajcaria. Wykoleiły się dwa pociągi. Wiele osób rannych
- "Czy Kaczyński zostanie porządnym gościem? No, nie wiem" [604. Lista Przebojów TOK FM]
- Dług Polski przekroczył 1,5 biliona złotych. Są nowe dane
- Chanat Kazański i Powołże. Płyniemy Wołgą do Kazania