Kto wygra na Podkarpaciu? Posłuchaj debaty z kandydatami do Parlamentu Europejskiego
Kolejni kandydaci na europosłów - tym razem z Podkarpacia - dyskutowali na antenie TOK FM w ramach akcji "Nasza Europa".
Tematem debaty były m.in. wyzwania, jakie stoją przed Unią Europejską w zakresie energetyki. Czy uda się zrealizować wszystkie cele związane z ochroną środowiska i walką ze zmianami klimatu?
- Musimy przechodzić z węgla na OZE. Fajnie, gdyby Polska dała przykład innym krajom “popatrzcie, jak my to robimy!” - przekonywał Maciej Masłowski z Kukiz’15. - Ja się boję, że te wyzwania nie będą zrealizowane do 2030 r. Trzeba dbać o to, rozmawiać, pytać “jak wam idzie, jak wam pomóc, bierzcie przykład z nas” - kontynuował.
Bardziej ostrożnie wypowiadał się Czesław Siekierski z Koalicji Europejskiej. - Najważniejszy jest wzrost gospodarczy. Tu musi być pewna równowaga. Nie możemy iść w bardzo kosztowne ograniczenia (...) bo przestaniemy być konkurencyjni na rynku światowym - ostrzegał.
Czym jest patriotyzm europejski?
W trakcie debaty nie zabrakło też pytań od słuchaczy. Wśród nich - czy istnieje coś takiego, jak "patriotyzm europejski"?
- Kiedy mówimy o swojej polskości, o swoim patriotyzmie, to podkreślamy swoją przynależność do Europy. Jestem przekonany, że jest coś takiego, jak patriotyzm europejski. To jest trochę inne pojęcie, inaczej definiowane niż patriotyzm krajowy. Trudno być w UE i nie być patriotą swoich praw europejskich - mówił Czesław Siekierski .
- Polak najbardziej czuje patriotyzm europejski, kiedy korzysta ze Strefy Schengen na lotnisku, kiedy jest kolejka dla obywateli UE i pozostałych. Wtedy mówi “jak dobrze, że jesteśmy w tej Unii” - stwierdził Maciej Masłowski.
Kolejna debata z cyklu Nasza Europa w poniedziałek o godz. 18. Wezmą w niej udział kandydaci z województw małopolskiego i świętokrzyskiego.
Pytania do nich mogą do nich przysyłać na adres mailowy europa@tok.fm lub nagrać przez aplikację Mikrofon TOK FM. Szczegoły naszej akcji znajdziecie również na stronie tokfm.pl/europa.
Dobór gości debaty jest zawsze arbitralną decyzją redakcji TOK FM. W każdym mieście wybieramy maksymalnie pięcioro spośród wszystkich kandydatów. Sondaże przedwyborcze nie dyktują nam składu zaproszonych gości. Organizowane przez nas debaty to nie tylko spotkanie z kandydatami i słuchaczami, ale również ograniczona do 2 godzin audycja transmitowana przez Radio TOK FM w całej Polsce. Zbyt duża liczba rozmówców uniemożliwiłaby merytoryczną rozmowę.
To już kolejna seria debat organizowana przez Radio - za każdym razem nasze debaty odbywały się w tej formule.
Kto startuje?
Obecnie Podkarpacie w europarlamencie reprezentuje trójka polityków. To Elżbieta Łukacijewska z Platformy Obywatelskiej oraz Stanisław Ożóg i Tomasz Poręba - oboje z Prawa i Sprawiedliwości. Ten ostatni ponownie ubiega się o mandat europosła z listy PiS, na której ma pierwsze miejsce. Dwójką jest były marszałek województwa podkarpackiego, obecny poseł Bogdan Rzońca. Trójką zaś Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki.
Listę Koalicji Europejskiej otwiera Czesław Siekierki, który w Parlamencie Europejskim jest nieprzerwanie od 2004 roku. Tuż za nim znajduje się wieloletnia (od 2001 roku) posłanka PO Krystyna Skowrońska. Miejsce trzecie przypadło natomiast wiceprezydentowi Rzeszowa Markowi Ustrobińskiemu, który na liście KE reprezentuje Sojusz Lewicy Demokratycznej.
Liderka listy Wiosny Anna Skiba to była działaczka Nowoczesnej, obecnie związana z partią Teraz! Ryszarda Petru. Drugie miejsce ma politolog Marcin Jurzysta. Trójką jest Tomasz Oleksak, również politolog i były miejski radny w Nisku.
Lewica Razem, czyli koalicja złożona z Partii Razem, Unii Pracy i Ruchu Sprawiedliwości Społecznej na pierwszym miejscu swojej listy wystawiła psycholożkę Elżbietę Wisz. Druga pozycja przypadła Pawłowi Prenetowi, a trzecia Agnieszce Itner - oboje reprezentują Partię Razem.
Jedynką ruchu Kukiz;15 jest z kolei Alicja Bobola, która na co dzień pracuje w biurze poselskim posła Kukiz'15 Macieja Masłowskiego. Sam Masłowski także startuje do PE, ale z miejsca drugiego. Trójką jest natomiast Paweł Helnarski.
Do Parlamentu Europejskiego startuje też Konfederacja Korwin, Braun, Liroy i Narodowcy. Liderem tej listy jest Grzegorz Braun. Za nim znajdują się m.in. Tomasz Buczek i Damian Bańka.
Listę na Podkarpaciu zarejestrował też komitet Polexit, domagający się - jak wskazuje nazwa - wyjścia Polski z Unii Europejskiej. Polexit jest partią na czele której stoi Stanisław Żółtek, obecny europoseł, związany dawniej z Kongresem Nowej Prawicy. Listę Polexitu na Podkarpaciu otwiera Grzegorz Rykała.
Województwo podkarpackie, czyli okręg numer 9 obejmuje powiaty: dębicki, leżajski , łańcucki, ropczycko-sędziszowski, rzeszowski, strzyżowski oraz miasto Rzeszów.
Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 26 maja.
ZOBACZ WSZYSTKIE LISTY KOMITETÓW NA PODKARPACIU
Posłuchaj debaty Radia TOK FM z udziałem kandydatów z Warszawy:
-
Zapadł drugi wyrok w sprawie znanego aktora Jerzego S.
-
"Drastyczne" rekolekcje w Toruniu. "Żadna fundacja tego nie zrobiła, a w kościele dzieci to widziały"
-
Większość Polek i Polaków wzięłaby udział w referendum ws. aborcji. "Nie chcą mieć prawa rodem z republik islamskich" [SONDAŻ]
-
"Igrzyska czas zacząć". Ekspertka wskazała miesiąc, w którym może nastąpić na Kremlu "duża zmiana"
-
Obława w Wielkopolsce. Policja cały czas szuka sprawcy dwóch zabójstw
- Karta Dużej Rodziny to liczne zniżki. Podpowiadamy, jak ją założyć, aby korzystać z benefitów
- Święconka droga jak nigdy. Eksperci wyliczyli, o ile więcej zapłacimy za jajka i warzywa na sałatkę
- Franciszek w szpitalu. Watykan przekazał informacje o stanie zdrowia papieża
- Jak napisać wypowiedzenie umowy o pracę? WZÓR
- Areszt dla ojca, który pogryzł niemowlaka. Zarzuty usłyszała też matka dziecka