Kto zdobędzie Małopolskę? Kandydaci do PE zmierzyli się w debacie TOK FM "Nasza Europa"

Kandydaci w tegorocznych wyborach z tego okręgu dyskutowali m.in. o roli europosła, polityce klimatycznej oraz wnioskach po premierze dokumentu Tomasza Sekielskiego na temat przestępstw seksualnych popełnianych na dzieciach przez księży.

Jednym z tematów poruszonych podczas spotkania były kwestia działań, jakie UE musi podjąć, żeby powstrzymać zmiany klimatyczne.

Róża Thun, kandydatka Koalicji Europejskiej, podkreślała, że istotnie jest, żeby obywatele mieli świadomość, jak sami mogą zadbać o środowisko. -  Systemowym rozwiązaniem jest też edukacja. Żeby ludzie nie chodzili na zakupy z plastikową siatką. Każdy z nas ma ogromny wpływ - przekonywała. Dodała też, że przechodzenie na OZE nie musi oznaczać braku pracy dla górników. - Nie ma takiej obawy, że nagle wszyscy będą bezrobotni, bo przejdziemy na OZE. Nowe źródła energii to masa nowych miejsc pracy. (...) Ludziom pracującym w kopalniach trzeba dać nowe miejsca pracy - argumentowała.

Tego samego zdania był Maciej Gdula z Wiosny. - Rozumiemy niepokoje związane z transformacją energetyczną. Nie zamkniemy żadnej kopalni bez zapewnienia nowych miejsc pracy w sektorze odnawialnych źródeł energii - deklarował. Dodał też, że w kwestii polityki klimatycznej głosowałby odważniej niż Róża Thun.

Paweł Kukiz-Szczuciński z Kukiz’15 przekonywał, że warto stawiać na konkretne rozwiązania.  - Pompy cieplne są  rozwiązaniem ekologicznym i tanim. Wprowadzajmy je - zachęcał.

Najważniejsza jest kwestia dzieci

Kandydaci skomentowali też opublikowany w sobotę film dokumentalny Tomasza Sekielskiego "Tylko nie mów nikomu", który opisuje przypadki wykorzystywania seksualnego dzieci przez księży oraz tuszowania tego rodzaju przestępstw przez ich przełożonych.

- Trzeba się tak tym zająć, żeby takie sprawy uniemożliwić. To jest koniecznie potrzebne dla bezpieczeństwa dzieci i dla naszego społeczeństwa, które w ogromnym stopniu składa się z katolików - mówiła Róża Thun.

- Film pokazuje, że problem jest i z pedofilami i z instytucją, która ich chroni. Mam wrażenie, że to umyka w reakcjach polityków dużych partii na problem, który ujawnił ten film - zauważył Maciej Gdula.

- Przede wszystkim ta sytuacja wynika z tego, że Kościół jest wewnętrznie podzielony. Część hierarchów popiera działania Papieża Franciszka, część jest im całkowicie przeciwna. A w tej sprawie najistotniejsza jest kwestia dzieci - ocenił Paweł Kukiz-Szczuciński.

Kandydaci poruszyli też kwestię uczestnictwa obywateli UE w stanowieniu prawa unijnego.

- Będę wciągał ludzi do zaangażowania w politykę, np. poprzez regularne burze mózgów z mieszkańcami. To ważne, żeby ludzie uczestniczyli w polityce europejskiej i żeby odkrywali nowe formy polityczności - przekonywał Maciej Gdula.

- Bardzo nam brakuje dobrej komunikacji społecznej. Bardzo mało ludzi wie, że to nie jest klub dyskusyjny, tylko że my tam prawo tworzymy. Nie jesteśmy klientem, tylko budowniczym - podkreśliła Róża Thun.

WIĘCEJ O AKCJI NASZA EUROPA

Dobór gości debaty jest zawsze arbitralną decyzją redakcji TOK FM. W każdym mieście wybieramy maksymalnie pięcioro spośród wszystkich kandydatów. Sondaże przedwyborcze nie dyktują nam składu zaproszonych gości. Organizowane przez nas debaty to nie tylko spotkanie z kandydatami i słuchaczami, ale również ograniczona do 2 godzin audycja transmitowana przez Radio TOK FM w całej Polsce. Zbyt duża liczba rozmówców uniemożliwiłaby merytoryczną rozmowę.

To już kolejna seria debat organizowana przez Radio - za każdym razem nasze debaty odbywały się w tej formule.

Kto walczy o mandat z Małopolski i świętokrzyskiego?

Małopolskie i województwo świętokrzyskie to w wyborach do europarlamentu okręg nr 13. Startuje tu wielu polityków rozpoznawalnych z ław sejmowych i rządowych.

I tak jedynką Prawa i Sprawiedliwości jest była premier Beata Szydło, która - jeśli się dostanie - będzie w PE debiutantką. W przeciwieństwie do Ryszarda Legutki, który na liście PiS ma miejsce drugie, a w europarlamencie jest już od 2009 roku. Trójka przypadła natomiast obecnemu wiceministrowi sprawiedliwości Patrykowi Jakiemu, niedawnemu kandydatowi Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Warszawy. Przypomnijmy, Jaki przegrał w pierwszej turze wyścig o fotel prezydenta z Rafałem Trzaskowskim.

Na pozostałych miejscach na liście PiS są m.in. poseł Dominik Tarczyński (miejsce 4), Arkadiusz Mularczyk (9) i Anna Krupka (10).

Koalicja Europejska w małopolskim i świętokrzyskim postawiła na wieloletnią europosłankę Różę Thun, która jest liderką listy (w PE od 2009 roku). Drugie miejsce ma polityk Polskiego Stronnictwa Ludowego Adam Jarubas - samorządowiec, który w 2015 roku startował na prezydenta Polski (zajął wówczas 6. miejsce). Trójka natomiast przypadła Andrzejowi Szejnie z Sojuszu Lewicy Demokratycznej - byłemu eurodeputowanemu (od 2004 do 2009).

Kolejne miejsca na liście KE zajmują m.in. Bogusław Sonik (5) i Jagna Marczułajtis-Walczak (6).

Liderem Wiosny Roberta Biedronia jest Maciej Gdula - socjolog, publicysta i wykładowca akademicki na Uniwersytecie Warszawskim. Tuż za nim znajduje się działaczka społeczna Małgorzata Marenin i Tomasz Terlecki, fizyk i specjalista od spraw klimatu.

Lewica Razem, czyli koalicja Partii Razem, Ruchu Sprawiedliwości Społecznej i Unii Pracy na jedynkę wystawiła Jana Orkisza, byłego posła, radnego i członka zarządu powiatu olkuskiego. Drugie miejsca ma Maria Łaś, a trzecie Oskar Styczeń - oboje z Partii Razem.

W ruchu Kukiz'15 listę otwiera Paweł Kukiz-Szczuciński - lekarz psychiatra i pediatra. Za nim jest Piotr Kubiczek oraz Elżbieta Zielińska.

Natomiast na liście Kofederacji Korwin, Braun, Liroy i Narodowcy liderem jest Konrad Berkowicz, który w przeszłości startował na europosła i prezydenta Krakowa. Drugie miejsce ma Dawid Lewicki, a trzecie Michał Wawer.

Listę w Małopolsce i świętokrzyskim zarejestrował też komitet Polexit - Koalicja, domagający się - jak wskazuje nazwa - wyjścia Polski z Unii Europejskiej. Na czele (i partii, i tej listy) jest Stanisław Żółtek, obecny europoseł, związany dawniej z Kongresem Nowej Prawicy.

W okręgu nr 13 swoje listy zarejestrowały też komitety Polska Fair Play - Bezpartyjni Gwiazdowski (jedynką jest Krzysztof Zająć) oraz Ruch Prawdziwa Europa - Europa Christi (listę prowadzi Bogusław Rogalski).

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 26 maja. 

ZOBACZ PEŁNE LISTY WSZYSTKICH KOMITETÓW W TYM OKRĘGU

Posłuchaj debaty kandydatów do PE z Warszawy!

Zobacz wideo

DOSTĘP PREMIUM