Plakaty Koalicji Europejskiej "Akcja Ewakuacja" bez Ryszarda Czarneckiego. Sąd wydał decyzję

Sąd Okręgowy w Warszawie zakazał komitetowi wyborczemu Koalicji Europejskiej rozpowszechniania informacji pod hasłem "Akcja Ewakuacja!" z udziałem Ryszarda Czarneckiego w związku z jego kandydowaniem do PE. KE nie będzie musiała jednak za to przepraszać.
Zobacz wideo

Ogólnopolska kampania "Akcja Ewakuacja" Koalicji Europejskiej rozpoczęła się w połowie kwietnia. Na billboardach prezentowani byli politycy PiS, którzy startują w wyborach do PE. Na billboardzie z europosłem Czarneckim napisano także: "niech opowie jak ustawił rodzinę". Koalicja Europejska przygotowała także spot, w którym kandydatury PiS do PE określone zostały mianem "niewyobrażalnej ucieczki na niespotykaną skalę".

Ryszard Czarnecki wytoczył KE proces za billboardy i spot w trybie wyborczym. Domagał się zaprzestania rozpowszechniania billboardów i spotów, przeprosin za treści billboardów i spotu, a także przepadku obu materiałów. 

Ryszard Czarnecki: 3:0 dla mnie

W miniony piątek (10 maja) sąd apelacyjny podtrzymał rozstrzygnięcie sądu I instancji z wtorku (7 maja) w zakresie zakazu rozpowszechniania billboardów. Jednocześnie uznał jednak, że Koalicja Europejska nie musi przepraszać Czarneckiego za treści podawane na billboardach, uzasadniając, że nie ma zwyczaju umieszczania przeprosin w takiej formie - europoseł PiS domagał się sprostowania informacji na swój temat również na billboardach.

Sąd apelacyjny zdecydował też, że kwestia zakazu rozpowszechniania spotu oraz nakazu sprostowania zawartych w nim informacji ma wrócić do ponownego rozpatrzenia.

Kto zdobędzie Małopolskę? Dziś w Krakowie debata kandydatów w TOK FM [Nasza Europa]

W poniedziałek (13 maja) Sąd Okręgowy w Warszawie przychylił się do decyzji sądu II instancji. Zakazał koalicyjnemu komitetowi wyborczemu Koalicji Europejskiej rozpowszechniania informacji pod hasłem „Akcja Ewakuacja!” z udziałem Ryszarda Czarneckiego w związku z jego kandydowaniem do PE i oddalił wniosek w pozostałym zakresie.

Czarnecki wyrok sądu ocenił jako swój sukces. "Ryszard Czarnecki kontra Koalicja Europejska 3:0!! Przed chwilą Sąd Okręgowy w Warszawie zakazał tym razem rozpowszechniania spotu "Akcja Ewakuacja" i kłamstw zawartych tam w kontekście mojej osoby oraz upowszechniania mojego wizerunku! To moja 3 wygrana w trybie wyborczym z KE" - napisał na Twitterze Czarnecki.

"Ryszard Czarnecki ma zdolność kreowania sztucznych zwycięstw"

Szef sztabu wyborczego Koalicji Europejskiej Marcin Kierwiński powiedział z kolei, że "Ryszard Czarnecki ma nadzwyczajną zdolność kreowania sztucznych zwycięstw". Kierwiński stwierdził, że skarga europosła PiS zawierała sześć głównych kwestii i już w piątek cztery z tych kwestii zostały oddalone przez sąd, w tym kwestia przeprosin. "I nadal nie będziemy przepraszali pana Czarneckiego, nie będziemy też niczego prostowali" - podkreślił Kierwiński.

Jacek Saryusz-Wolski: Dziś na ulicy ktoś mnie zapytał: "to pan jest 27 do 1, tak?"

Przypomniał, że do ponownego rozpatrzenia przez sąd wrócił jeden z punktów, czyli kwestia umieszczenia nazwiska Czarneckiego w spocie "Akcja ewakuacja". "Sąd dzisiaj stwierdził, że nazwisko pana Czarneckiego nie powinno padać w tym kontekście, w jakim zostało zaprezentowane w spocie" - powiedział Kierwiński.

Zaznaczył, że spot już wcześniej został zdjęty ze stron PO na Facebooku. Kierwiński przekazał, że w sześciu zagadnieniach sprawy Czarnecki kontra Koalicja Europejska, sąd w czterech przypadkach podzielił racje PO, a w dwóch podzielił racje Czarneckiego.

DOSTĘP PREMIUM