O klimacie, uchodźcach i tolerancji. Kandydaci w ogniu pytań TOK FM. Debata "Nasza Europa"

Do ciszy wyborczej zostały niecałe trzy dni. Na ostatniej prostej kampanii - w ramach akcji TOK FM "Nasza Europa" przepytaliśmy kandydatów do europarlamentu z okręgu nr 13 obejmującego woj. zachodniopomorskie i lubuskie. Wśród głównych tematów znalazł się klimat, polityka migracyjna oraz równość i tolerancja. Kandydaci w większości spraw mieli sprzeczne stanowiska.
Zobacz wideo

W debacie TOK FM udział wzięli: Anita Kucharska-Dziedzic - jedynka na liście Wiosny, Jarosław Rzepa - polityk Polskiego Stronnictwa Ludowego startujący z piątego miejsca na liście Koalicji Europejskiej oraz Małgorzata Jacyna-Witt - dziewiątka na liście Prawa i Sprawiedliwości. 

Parlament Europejski daje możliwość działania na różnych polach. Kandydaci, w ramach "rozgrzewki" byli więc pytani o to, w jakie obszary chcieliby się zaangażować, gdyby dostali się do PE. Jarosław Rzepa z Koalicji Europejskiej wskazał rolnictwo, gospodarkę i ochronę środowiska; Małgorzata Jacyna-Witt z PiS - kwestie związane z przedsiębiorcami oraz polityką rolną, a Anita Kucharska-Dziedzic z Wiosny - edukację.

Debata przedwyborcza. Spór o politykę migracyjną

Jednym z głównych tematów dyskusji była polityka migracyjna. Prowadzący spotkanie Paweł Sulik pytał swoich gości, jakie powinna mieć priorytety na poziomie europejskim. Małgorzata Jacyna-Witt podkreśliła, że dla Prawa i Sprawiedliwości kluczową kwestią jest "ocalenie polskiego bezpieczeństwa". - Polityka migracyjna PiS polega na tym, że mówimy jasno, że jesteśmy przeciwnikami relokacji migrantów, którzy przybyli w sposób nielegalny do Europy - powiedziała kandydatka.

Z takim postrzeganiem nie do końca zgodził się Jarosław Rzepa z KE, który podkreślił, że jego zdaniem polityka migracyjna powinna być "wspólnotowa i nacechowana dużą solidarnością europejską".

- Interes polski powinien być dla nas najbardziej istotny. Pomoc jest ważna, ale tam, na miejscu gdzie są konflikty militarne i potrzeba wsparcia, i polski rząd to robi - stwierdziła kandydatka PiS. Między kandydatami doszło do ostrej wymiany zdań. Anita Kucharska-Dziedzic z Wiosny zasugerowała konkurentce z PiS, że "manipuluje" i straszy uchodźcami.

- W Niemczech przyjęto w 2017 roku 2 mln uchodźców i większość z nich dostała się do Europy nielegalnie, a liczba zarejestrowanych przestępstw była najniższa od 20 lat - powiedziała reprezentantka Wiosny.

- Jeśli spadają bomby, to naprawdę nie ma możliwości pomagania na miejscu, trzeba ratować życie tych ludzi. Europa powinna być solidarna z takimi osobami i pomagać - stwierdził z kolei Jarosław Rzepa z KE. Kandydatka PiS nie dała się przekonać. Wskazała, że kiedy w czasie II wojny światowej na Polskę spadały bomby, to polscy mężczyźni bronili ojczyzny walcząc m.in. w Armii Krajowej, a nie uciekali.

Debata przedwyborcza. Jaka polityka energetyczna?

Kolejnym tematem była polityka energetyczna. Redaktor Sulik chciał wiedzieć, czy zdaniem kandydatów, powinien powstać wolny rynek w tym zakresie w ramach całej Unii Europejskiej. Zdania były podzielone. Jarosław Rzepa wskazał, że "dobrze by było, gdyby do takiego rynku mogło dojść". Zaznaczył jednak, że na tę chwilę jest on bardzo podzielony.

- Każdy z krajów, przede wszystkim Polska, powinna zabezpieczyć własne źródła energii zarówno klasycznej jak i odnawialnej - stwierdziła z kolei kandydatka PiS Małgorzata Jacyna-Witt. Innego zdania była reprezentantka Wiosny, która przekonywała, że od równego dostępu do energii zależy zrównoważony rozwój w całej Europie. - Wiosna postuluje program 3xP w tym zakresie, czyli solidarność produkcji, przesyłu i przechowywania energii - powiedziała Anita Kucharska-Dziedzic.  

Jak walczyć ze zmianami klimatu? I czy walczyć w ogóle?

Do ostrej wymiany zdań między kandydatami doszło także przy okazji pytań o politykę klimatyczną. - Czy w europarlamencie będą państwo lobbować za tym, żeby kraje członkowskie rzeczywiście coś robiły ze zmianami klimatu? - pytał Paweł Sulik.

- Nie zapominajmy o tym, że kraje starej UE budowały swoją gospodarkę wtedy, kiedy na temat polityki klimatycznej się nie mówiło tak wiele i w związku z tym było im o wiele łatwiej. Teraz różne ograniczenia powodują, że my nie mamy takiej możliwości rozwijania naszej gospodarki - powiedziała Małgorzata Jacyna-Witt. Kandydatka przekonywała, że państwa, które weszły do UE później (takie jak Polska) powinny mieć "poluzowane" obostrzenia w sprawie przestrzegania zasad polityki klimatycznej. Jej zdaniem, Polska najpierw powinna się odpowiednio wzbogacić, a potem myśleć o ochronie klimatu.

Przeciwnego zdania była Anita Kucharska-Dziedzic, która podkreśliła, że sprawa zmian klimatu to temat, który szczególnie interesuje młodych ludzi. - Polska jest jednym z 10 krajów w Europie, gdzie w zeszłym roku wzrosła emisja gazów cieplarnianych. To rzeczywiście są kraje Europy Środkowo-Wschodniej, które być może sobie nie radzą z wprowadzaniem technologii. (…) Jednak powinniśmy wprowadzać restrykcyjną politykę klimatyczną - powiedziała polityczka Wiosny.

Kandydaci o tolerancji i LGBT

Jedną z ostatnich poruszanych kwestii była Europejska Deklaracja Równości, czyli zbiór zobowiązań wyborczych dotyczących równości osób LGBT. Redaktor Sulik pytał swoich gości, czy ją podpisali, a jeśli nie - czy zamierzają to zrobić.

Małgorzata Jacyna-Witt przyznała, że dokumentu nie podpisała i nie podpisze w obecnym kształcie. - Dla Polski najistotniejsza jest ochrona rodziny, a rodzina to mama, tata i dzieci - powiedziała kandydatka PiS. Zaznaczyła, że ma wśród swoich znajomych homoseksualistów, "oni też mają konserwatywne poglądy i głosują na PiS".

Anita Kucharska-Dziedzic oznajmiła, że deklarację podpisała. - Dla nas wszelka dyskryminacja jest rzeczą obrzydliwą i nietolerowaną w Europie - wskazała.

W debacie kandydatów nie zabrakło też znanego z poprzednich debat pytania o przeczytane ostatnio książki.

- Autor, którego czytam zawsze, kiedy potrzebuję takiego psychicznego rozluźnienia to Kazimierz Orłoś, dość zapomniany w Polsce, ale mój ulubiony realista - powiedziała Anita Kucharska-Dziedzic z Wiosny. Jarosław Rzepa z KE wskazał, że ostatnio czytał "Listę Schindlera". Małgorzata Jacyna-Witt z kolei przyznała, że jest wielką fanką kryminałów, zwłaszcza szwedzkich. - Teraz zaczęłam czytać "Złotą klatkę" Camilii Lackberg - powiedziała.

Kandydaci rozmawiali też m.in. o sankcjach wobec Rosji i poszerzeniu Unii Europejskiej o inne kraje. Posłuchaj całej debaty!

Dobór gości debaty jest zawsze arbitralną decyzją redakcji TOK FM. W każdym mieście wybieramy maksymalnie pięcioro spośród wszystkich kandydatów. Sondaże przedwyborcze nie dyktują nam składu zaproszonych gości. Organizowane przez nas debaty to nie tylko spotkanie z kandydatami i słuchaczami, ale również ograniczona do 2 godzin audycja transmitowana przez Radio TOK FM w całej Polsce. Zbyt duża liczba rozmówców uniemożliwiłaby merytoryczną rozmowę.

To już kolejna seria debat organizowana przez Radio TOK FM - za każdym razem nasze debaty odbywały się w tej formule.

WIĘCEJ O AKCJI "NASZA EUROPA"

Spotkanie kandydatów w Szczecinie jest trzynastą debatą organizowaną przez TOK FM w ramach akcji "Nasza Europa". Wszystkie poprzednie możesz znaleźć tutaj. Przed nami ostatnia debata - w Gdańsku, która odbędzie się w czwartek.

Kto walczy o mandat?

Województwa zachodniopomorskie i lubuskie to okręg numer 13. Obecnie w europarlamencie reprezentuje go trzech polityków, którzy uzyskali mandat pięć lat temu - to Czesław Hoc z Prawa i Sprawiedliwości, Bogusław Liberadzki z Sojuszu Lewicy Demokratycznej oraz Dariusz Rosati z Platformy Obywatelskiej.

W najbliższych wyborach partie polityczne również wystawiły do walki o mandaty wiele znanych twarzy. Najlepszym tego przykładem jest Joachim Brudziński - wiceprezes PiS, uznawany za "prawą rękę" prezesa Jarosława Kaczyńskiego, który znajduje się na czele listy Zjednoczonej Prawicy. Zaraz za nim jest wspomniany już obecny eurodeputowany Czesław Hoc. Trzecie miejsce natomiast ma popularna minister Elżbieta Rafalska, szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej.

Listę Koalicji Europejskiej otwiera znany w zachodniopomorskim i lubuskim Bogusław Liberadzki z SLD (wspomniany już obecny europoseł). Zaraz za nim jest Bartosz Arłukowicz - aktywny poseł Platformy Obywatelskiej, były minister zdrowia. Ciekawe jest też czwarte miejsce - zajmuje je niedawny wiceprezydent Warszawy Witold Pahl, który do stolicy został zesłany przez szefostwo PO (właśnie z Gorzowa Wielkopolskiego) po wybuchu głośnej afery reprywatyzacyjnej.

ZOBACZ PEŁNE LISTY WSZYSTKICH KOMITETÓW Z TEGO OKRĘGU

Jedynką Wiosny Biedronia jest Anita Kucharska-Dziedzic, założycielka i prezeska Stowarzyszenia BABA - organizacji pomagającej m.in. osobom pokrzywdzonym przemocą i wykluczonym społecznie. Numer dwa ma przedsiębiorca Sven Zagala, trójką jest natomiast Małgorzata Prokop-Paczkowska, jedna z twarzy Wiosny w zachodniopomorskim, w przeszłości posłanka Ruchu Palikota. 

Pierwsze miejsce na liście Kukiz'15 ma Olimpia Tomczyk-Iwko, pełnomocniczka ruchu Kukiz'15 w województwie lubuskim. Zaraz za nią jest prawniczka i prezes stowarzyszenia Libere Agnieszka Sajdak-Wasik.

Lewica Razem (czyli koalicja Partii Razem, Unii Pracy i Ruchu Sprawiedliwości Społecznej) na pierwsze miejsce wystawiła Julię Zimmerman, członkinię zarządu Partii Razem, antropolożkę społeczną. Dwójką jest przedsiębiorca, również działacz Razem - Sebastian Bednarski.

W okręgu nr 13 listy zarejestrowała też Konfederacja Korwin Braun Liroy Narodowcy. Liderem listy jest tutaj Krzysztof Tuduj, wiceprezes Ruchu Narodowego.

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 26 maja. Z sondażu przeprowadzonego przez KANTAR dla "Gazety Wyborczej", Gazeta.pl i TOK FM wynika, że największym poparciem cieszy się Koalicja Europejską, na którą głosować zamierza 36 proc. respondentów. Różnica z PiS jest jednak bardzo niewielka - partia Jarosława Kaczyńskiego zdobywa w sondażu 35 proc. Trzecia Jest Wiosna Biedronia z wynikiem 10 proc.

DOSTĘP PREMIUM