Ostre starcie o Gdańsk. Kto wygra wybory na Pomorzu? Za nami ostatnia debata TOK FM "Nasza Europa"

To już ostatnie chwile przed ciszą wyborczą i ostatnia debata TOK FM "Nasza Europa", która odbyła się w Gdańsku. Do walki o mandaty z woj. pomorskiego stają m.in. obecni eurodeputowani i członkowie rządu. Do ciekawych pojedynków dojdzie tu nie tylko między komitetami, ale też między kandydatami w obrębie jednej listy.

Kandydaci spierali się m.in. na temat czwartkowych doniesień "Gazety Wyborczej”, które dotyczą regularnych spotkań prezesa Jarosława Kaczyńskiego z prezes Trybunału Konstytucyjnego Julią Przyłębską.

- Czy liberalne gazety, media, również liberalne radio chcą wyznaczać dzisiaj Polakom z kim mają prawo się spotkać? Nawet jeżeli są to Polacy z pierwszych stron gazet? - pytał minister Jarosław Sellin, "dwójka" na liście PiS. Przypomniał też, że poprzedni prezes Trybunału Konstytucyjnego prof. Andrzej Rzepliński "bywał na manifestacjach politycznych" i "chodził na narady do jednej z partii politycznych". Podkreślał, że Jarosław Kaczyński ma prawo rozmawiać o sprawach publicznych z kim chce.

- Nie ma to nic wspólnego ze współczesnym standardem demokracji państwa praworządnego. Bardzo przypomina to czasy PRL. Jest sekretarz, który nie ma żadnej odpowiedzialności formalnej, ale odpowiada w sensie decyzyjnym za wszystko, co się dzieje w państwie - krytykował Janusz Lewandowski, lider na liście Koalicji Europejskiej.

Jaka przyszłość energetyczna czeka Polskę?

Dużo czasu w trakcie debaty poświęcono kwestii modernizacji energetycznej krajów UE, która ma powstrzymać katastrofalne zmiany klimatu.

Anna Górska - "jedynka" na liście Lewicy Razem, przypomniała, że jej ugrupowanie stawia na miks energetyczny, który zakłada energię atomową "obudowaną" zieloną energią. - 20 - 30 procent zapotrzebowania na prąd, czyli trwałe bezpieczeństwo energetyczne będzie oparte na atomie - tłumaczyła i dodała, że jest to perspektywa na 2050 roku.

Andrzej Kobylarz z Kukiz'15 podkreślał, że ważne jest też odgazowanie wysypisk śmieci. - Mamy przykład Szadułek. Wszyscy czujemy, co tam się dzieje - przypomniał wskazując na zanieczyszczenia powietrza i gleby, do jakich przyczynia się wysypisko.

Jego zdaniem, Polska nie jest w stanie odejść od pozyskiwania energii z węgla, ale należy ograniczać emisję szkodliwych substancji do atmosfery.

Janusz Lewandowski przypomniał, że UE jest "niezwykle ambitna" w kwestii modernizacji energetycznej.

-  20 procent budżetu może być przekazane na walkę ze zmianami klimatycznymi. Do dyspozycji Polski jest 8 miliardów euro na program "Czyste powietrze". Tylko ten program jest dotąd fiaskiem i pieniądze mogą nam przejść koło nosa. Polska idzie w odwrotnym kierunku. W 2018 roku po raz pierwszy zmalał udział energii odnawialnej w naszych dostawach energii. Jesteśmy wśród 11 krajów na świecie, które nadal stawiają bloki węglowe - krytykował.

Beata Maciejewska z Wiosny argumentowała, że zawarte w programie jej partii odejście od węgla od 2035 roku "jest realne i konieczne". - Ale bez atomu. Atom jest dwa razy droższy niż elektrownie wiatrowe i całkowicie betonuje rynek - mówiła.  

Anna Górska z Lewicy Razem oceniła, że miks energetyczny proponowany przez Wiosnę jest nierealny. - Gaz trzeba by sprowadzać, a elektrownia atomowa byłaby polska - zauważyła.

W opinii Jarosława Sellina, "stabilne dostawy energii to kwestia bezpieczeństwa państwa". - Z żadnego źródła nie należy rezygnować z powodu poprawności politycznej albo obsesji na punkcie jakiegoś źródła. Nie powinniśmy sobie dać narzucać całkowitej rezygnacji z węgla - przekonywał.

Dobór gości debaty jest zawsze arbitralną decyzją redakcji TOK FM. W każdym mieście wybieramy maksymalnie pięcioro spośród wszystkich kandydatów. Sondaże przedwyborcze nie dyktują nam składu zaproszonych gości. Organizowane przez nas debaty to nie tylko spotkanie z kandydatami i słuchaczami, ale również ograniczona do 2 godzin audycja transmitowana przez Radio TOK FM w całej Polsce. Zbyt duża liczba rozmówców uniemożliwiłaby merytoryczną rozmowę.

To już kolejna seria debat organizowana przez Radio TOK FM - za każdym razem nasze debaty odbywały się w tej formule.

WIĘCEJ O AKCJI "NASZA EUROPA"

Kto walczy o mandat?

Województwo pomorskie to w wyborach do PE okręg numer 1. Obecnie w europarlamencie region reprezentuje troje polityków, którzy zdobyli mandat pięć lat temu. To Anna Fotyga z Prawa i Sprawiedliwości, Janusz Lewandowski z Platformy Obywatelskiej oraz Jarosław Wałęsa z PO.

Cała trójka walczy o reelekcję. Anna Fotyga jest "jedynką" na liście Prawa i Sprawiedliwości. Konkurencją może być dla niej Jarosław Sellin - wiceminister kultury, który jest z Gdańska i startuje z miejsca drugiego. O mandat europosła z PiS ubiega się też Piotr Muller - wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego (z czwartego miejsca) oraz Karol Rabenda - radny Gdańska i wiceprezes Porozumienia Jarosława Gowina.

Koalicja Europejska na pierwsze miejsce wysunęła wieloletniego europosła Janusza Lewandowskiego, w latach 2010-2014 komisarza UE ds. budżetu i programowania finansowego. Zaraz za nim jest Magdalena Adamowicz - wdowa po zamordowanych prezydencie Gdańska Pawle Adamowiczu. Mocnym kandydatem wydaje się być również startujący z ostatniego miejsca Jarosław Wałęsa - obecny eurodeputowany.

Jedynką Wiosny jest Beata Maciejewska - pełnomocniczka ds. zrównoważonego rozwoju (2014-2018) i szefowa gabinetu Roberta Biedronia w Urzędzie Miejskim w Słupsku (2017). Drugie miejsce ma Marek Rutka - wykładowca akademicki na Uniwersytecie Gdańskim i radny dzielnicy Redłowo w Gdyni.

>> ZOBACZ PEŁNE LISTY KANDYDATÓW WSZYSTKICH KOMITETÓW Z TEGO OKRĘGU

Kukiz'15 na pierwszym miejscu swojej listy umieścił Andrzeja Kobylarza - obecnego posła tego ruchu.

Liderką na liście Lewicy Razem (czyli koalicji Partii Razem, Unii Pracy i Ruchu Sprawiedliwości Społecznej) jest za to Ania Górska - członkini rady krajowej Razem.

Konfederację Korwin Braun Liroy Narodowcy prowadzi Sławomir Mentzen, wiceprezes partii KORWiN Janusza Korwin-Mikkego.

Do europarlamentu z Pomorza startuje także komitet Polska Fair Play - Bezpartyjni Gwiazdowski założony przez przedsiębiorcę Roberta Gwiazdowskiego i Bezpartyjnych Samorządowców. Jedynką na tej liście jest Maciej Zborowski.

Wybory 26 maja

W ramach akcji TOK FM "Nasza Europa" zorganizowaliśmy 12 debat (w każdym okręgu wyborczym). Spotkanie w Gdańsku jest trzynastą i ostatnią dyskusją kandydatów. Relacje ze wszystkich poprzednich znajdziesz tutaj.

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 26 maja. Z sondażu przeprowadzonego przez KANTAR dla "Gazety Wyborczej", Gazeta.pl i TOK FM wynika, że największym poparciem cieszy się Koalicja Europejską, na którą głosować zamierza 36 proc. respondentów. Różnica z PiS jest jednak bardzo niewielka - partia Jarosława Kaczyńskiego zdobywa w sondażu 35 proc. Trzecia Jest Wiosna Biedronia z wynikiem 10 proc.

DOSTĘP PREMIUM