Wyższa płaca minimalna - ceny też? Kto się ma bać Pegasusa? Dlaczego w Rzeszowie śmierdzi? Taka była debata USŁYSZ SWOJEGO POSŁA
W debacie udział wzięli:
- Paweł Poncyljusz - jedynka Koalicji Obywatelskiej
- Wiesław Buż - jedynka Lewicy, przewodniczący podkarpackich struktur SLD, radny Miasta Rzeszowa (wybrany z KW Stowarzyszenie Rozwój Rzeszowa Tadeusz Ferenca)
- Jan Tarapata - dwójka Koalicji Polskiej, Radny Województwa Podkarpackiego, członek klubu Radnych PSL
- Stanisław Kruczek - nr 15 na liście PiS do Sejmu, Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego, klub Radnych PiS, prezes zarządu okręgowego Porozumienia Jarosława Gowina
Kandydatów przepytywała dziennikarka TOK FM Karolina Lewicka. Ale swoje pytania zadawały również osoby obecne na widowni, ale także Słuchacze i Słuchaczki.
Dobór gości debaty jest zawsze arbitralną decyzją redakcji TOK FM. Sondaże przedwyborcze nie dyktują nam składu zaproszonych gości. Organizowane przez nas debaty to nie tylko spotkanie z kandydatami i słuchaczami, ale również ograniczona do 2 godzin audycja transmitowana przez Radio TOK FM w całej Polsce.
To już kolejna seria debat organizowana przez Radio - za każdym razem nasze debaty odbywały się w tej formule.
O czym dyskutowali w Rzeszowie kandydaci na posłów?
O płacy minimalnej i planach jej podwyższenia. Tu szczególnie malowniczo wypadła analogia, którą przedstawił kandydat PiS - przekonywał on, że pracownicy cukierni jego żony zarabialiby więcej już dziś, gdyby sprzedawane drożdżówki kosztowały np. tyle, co w Niemczech. Jan Tarapata stwierdził natomiast, że pensje powinny być powiązane z umiejętnościami i wykształceniem pracownika. - PiS-owi wydaje się, że pieniądze rosną na drzewach i wystarczy iść po nie z większym koszykiem - komentował zaś Paweł Poncyljusz. A kandydat Lewicy przekonywał, że dąży ona do pensji na poziomie przynajmniej tysiąca euro, ale - jak dodał - "jest czas dochodzenia do tego".
O systemie Pegasus, którego istnienie potwierdził poseł Rzymkowski. Kto się powinien go obawiać i dlaczego nie PiS (jak stwierdził Stanisław Kruczek)?
O wycince Puszczy Karpackiej - podczas gdy Wiesław Buż obiecywał, że Lewica nie dopuści do kolejnych wycinek, Stanisław Kruczek stwierdził, że "zapędziliśmy się z tą Naturą 2000. Efekt jest taki, że nie ma wycinki i cały park nadaje się do utylizacji". Paweł Poncyljusz wytykał zaś niekonsekwencję w argumentach byłego już ministra środowiska, Jana Szyszki.
O tym, jak powinno, a jak jest stanowione prawo - Jan Tarapata postulował: najpierw konsultacje społeczne, a potem ze specjalistami. Wiesław Buż wytykał, że za rządów PiS "prawo jest tworzone tak, że większość ministrów i ministerstw podpada pod Trybunał Stanu", a Stanisław Kruczek - kandydat PiS - przekonywał, że nie ma ustaw zgłaszanych bez analiz. Skąd więc tyle nowelizacji, czasami po kilka razy? - zastanawiała się prowadząca debatę Karolina Lewicka.
O relacjach państwo - Kościół. Stanisław Kruczek deklarował, że nie ma piękniejszej religii niż chrześcijaństwo. Pytany o brak dostępu w regionie do legalnej aborcji i uchwały o strefach wolnych od LGBT, odpowiedział: "Tacy na Podkarpaciu jesteśmy. Ja urodziłem się w rodzinie wielopokoleniowej". I apelował, by chrześcijanom z Podkarpacia nie odbierać wolności. Wiesław Buż z Lewicy przyznał, że jest świadom, z jakiego regionu kandyduje i że zapewne jego stanowisko nie przysporzy mu głosów, ale zadeklarował: kasy fiskalne dla księży, opodatkowanie Kościoła, likwidacja klauzuli sumienia.
O fermach futrzarskich - tu "błysnął" kandydat PiS, który stwierdził, że fermy będą stopniowo likwidowane, bo klimat się ociepla i nie futra nie będą już potrzebne... Jan Tarapata z Koalicji Polskiej stwierdził zaś, że jest to hodowla prowadzona od wieków, dla pożytku ludzi, trudno tego zakazać". Przeciwnego zdania jest Wiesław Buż, który fermy działające na potrzeby produkcji futer chce całkowicie zlikwidować, o zamykaniu takich miejsc mówił również Paweł Poncyljusz.
Posłuchaj całej debaty - możesz to zrobić wygodnie w Aplikacji TOK FM:
Jak słuchać debat TOK FM?
Debaty będzie można słuchać na żywo na antenie TOK FM oraz w Aplikacji TOK FM. Transmisja wideo również na tokfm.pl i na stronie Radia TOK FM na Facebooku. A już po debacie będzie można wysłuchać jej w formie podcastu na tokfm.pl i w Aplikacji TOK FM.
Jak zadać pytanie? Sprawdź TUTAJ >>>
Gdzie i kiedy będziemy z debatami? Pełna lista miejsc i terminów TUTAJ >>>
Szukaj na Twitterze wpisów z hasztagiem #Usłysz
Debata to nie wszystko - zapraszamy do DMUCHANEGO SEJMU!
A już 14 września zapraszamy do dmuchanego Sejmu TOK FM - spotykamy się na rzeszowskim Rynku, skąd nadawane będą audycje TOK FM, gdzie będzie można spotkać dziennikarzy Radia znanych z anteny TOK FM, a także wejść do dmuchanego sejmu i stanąć za mównicą, niczym prawdziwy parlamentarzysta. Więcej informacji TUTAJ >>>
-
Zapadł drugi wyrok w sprawie znanego aktora Jerzego S.
-
"Drastyczne" rekolekcje w Toruniu. "Żadna fundacja tego nie zrobiła, a w kościele dzieci to widziały"
-
Większość Polek i Polaków wzięłaby udział w referendum ws. aborcji. "Nie chcą mieć prawa rodem z republik islamskich" [SONDAŻ]
-
PiS szykuje podwyżkę 500 plus? Ekspertka policzyła. "To i tak nie pokryje inflacji"
-
Policja opublikowała zdjęcie poszukiwanego 24-latka. Miał zabić dwie osoby. Trwa obława
- Niekompletne granice związku. Kirgistan i Tadżykistan
- Poseł PiS zrezygnował z mandatu. Już czeka na niego fotel prezesa
- "Rząd przygotował na nas pułapkę". Polonia w Londynie zrobiła eksperyment. Chodzi o wybory
- Karta Dużej Rodziny to liczne zniżki. Podpowiadamy, jak ją założyć, aby korzystać z benefitów
- Święconka droga jak nigdy. Eksperci wyliczyli, o ile więcej zapłacimy za jajka i warzywa na sałatkę