"Fermy norek będą likwidowane, bo klimat się ociepla i nie trzeba już futer...". "Złota myśl" kandydata PiS z debaty TOK FM

Przyszłość zwierząt hodowanych na futra - to temat jednego z pytań, jakie pojawiło się w czasie debaty TOK FM w Rzeszowie, w ramach akcji Usłysz Swojego Posła. Odpowiedzi kandydatów na posłów były różne, ale największe emocje wzbudziła ta udzielona przez Stanisława Kruczka z PiS.
Zobacz wideo

Wiesław Buż z lewicowej koalicji zadeklarował wprost, że fermy zostaną zlikwidowane. - Chcemy to tak załatwić, żeby nie było hodowli na uwięzi czy w klatkach. To jest nasze priorytetowe zadanie. Ta produkcja ma zniknąć z Polski - mówił w czasie debaty TOK FM w Rzeszowie. 

Stanisław Kruczek podkreślał, że w każdej tego typu debacie musi być zachowany zdrowy rozsądek. - Jeśli chodzi o fermy zwierząt futerkowych, to myślę, że one sukcesywnie będą likwidowane, dlatego że klimat się ociepla i jest coraz mniej potrzeb na zwierzątka futerkowe - skomentował z uśmiechem kandydat PiS do parlamentu. - Ale to chyba w ogóle nie jest śmieszne - odpowiedziała prowadząca debatę Karolina Lewicka. A członek zarządu sejmiku województwa podkarpackiego skwapliwie potwierdził. 

- Absolutne "dość" dla ferm zwierząt futerkowych i hodowli na potrzeby poprawienia estetyki pewnych osób. Futra noszą nie tylko kobiety, ale też pewni posłowie, futra z jenota szczególnie - mówił z kolei kandydat Koalicji Obywatelskiej Paweł Poncyljusz, nawiązując do postaci Dominika Tarczyńskiego z PiS. Fotografował się on w płaszczu z futrzanym kołnierzem, a zdjęciami chwalił w mediach społecznościowych. 

Znacznie bardziej powściągliwy był Jan Tarapata z Koalicji Polskiej. Podnosił on, że od wieków hoduje się zwierzęta "z pożytkiem dla ludzi". - Ciężko tutaj mówić, żeby zakazać kompletnie hodowli zwierząt, która stanowi źródło utrzymania dla hodowców - mówił. I dodawał, że pewnych rzeczy nie można eliminować, bo to "chleb dla niektórych ludzi". 

Posłuchaj całej debaty - zrobisz to sprytnie w Aplikacji TOK FM:

Przypomnijmy, że PiS, a konkretnie poseł Krzysztof Czabański, złożył w listopadzie 2017 roku projekt zmiany ustawy o ochronie zwierząt. Zakładał on m.in. zakaz hodowli zwierząt na futra. Finalnie jednak projekt nie został przegłosowany. Polska jest jednym z potentatów tego rodzaju hodowli, rocznie zabija się u nas na futra 8 mln zwierząt, głównie norek. 

To była pierwsza z serii debat TOK FM Usłysz Swojego Posła - przeczytaj relację. Aż do wyborów będziemy zapraszać kandydatów na posłów, by przepytywać ich z ich kampanijnych pomysłów i planów dotyczących stanowienia prawa, podejścia do roli państwa i spraw gospodarczych. Czekamy na Was i na Wasze pytania! 

Więcej o debatach - gdzie i kiedy będziemy? SPRAWDŹ >>>

Jak zadać swoje pytanie? Sprawdź >>>

Jak słuchać debat? Informacje znajdziesz TUTAJ >>>

A już 14 września w sobotę, zapraszamy na rzeszowski Rynek - między Ratuszem a Studnią ustawimy dmuchany Sejm TOK FM. Stąd będą nadawane specjalne audycje, tu będzie można również zagłosować w ankiecie TOK FM i poczuć przedsmak wyborów. Czekać na Was będą dziennikarze znani z anteny TOK FM. Zapraszamy! Więcej informacji TUTAJ >>>