Polityka zdrowotna, instytucje kultury i małżeństwa jednopłciowe - taka była debata USŁYSZ SWOJEGO POSŁA we Wrocławiu

Kandydaci z okręgu wrocławskiego w czasie debaty zorganizowanej przez Radio TOK FM rozmawiali m.in. o kolejkach na SOR, braku lekarzy i pielęgniarek, którzy wyjeżdżają za granicę, polityce prorodzinnej oraz in vitro. Nie zabrakło dyskusji o sytuacji wrocławskich instytucji kultury oraz antyprzemocowe i antydyskryminacyjne działania edukacyjne.
Zobacz wideo

We wrześniu i październiku w ramach akcji Usłysz Swojego Posła Radio TOK FM organizuje serię debat z kandydatami na parlamentarzystów w różnych okręgach wyborczych. 16 września debata odbyła się w studiu TOK FM we Wrocławiu. 

W debacie udział wzięli:

  • Jacek Protasiewicz z Unii Europejskich Demokratów
  • Małgorzata Tracz, Koalicja Obywatelska
  • Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, Lewica
  • Jacek Świat, Prawo i Sprawiedliwość

Z politykami czterech partii rozmawiał dziennikarz TOK FM Paweł Sulik. Swoje pytania zadawali również słuchacze Radia TOK FM.

Dobór gości debaty jest zawsze arbitralną decyzją redakcji TOK FM. Sondaże przedwyborcze nie dyktują nam składu zaproszonych gości. Organizowane przez nas debaty to nie tylko spotkanie z kandydatami i słuchaczami, ale również ograniczona do 2 godzin audycja transmitowana przez Radio TOK FM w całej Polsce.

To już kolejna seria debat organizowana przez Radio - za każdym razem nasze debaty odbywały się w tej formule.

O czym dyskutowali politycy podczas debaty we Wrocławiu?

Prowadzący na antenie TOK FM debatę przedwyborczą dziennikarz Paweł Sulik wypytywał kandydatów na posłów o wiele spraw, które od miesięcy stanowią najważniejsze zagadnienia życia politycznego w naszym kraju, takie jak sytuacja polskiego sądownictwa i łamanie konstytucji, reforma szkolnictwa, edukacja antydyskryminacyjna, związki partnerskie i małżeństwa jednopłciowe, jak również sytuacja w służbie zdrowia.

Małżeństwa par jednopłciowych: według Jacka Protasiewicza pary jednopłciowe powinny mieć możliwość zawarcia legalnego związku partnerskiego, lecz nie małżeństwa. Z kolei Małgorzata Tracz, przedstawicielka Zielonych w Koalicji Obywatelskiej oraz Agnieszka Dziemianowicz-Bąk (Lewica) uważają, iż pary jednopłciowe powinny mieć pełne prawo do małżeństwa. Po drugiej stronie barykady znalazł się polityk Prawa i Sprawiedliwości, który uważa, że "związek mężczyzny i kobiety to kwestia natury" i od takich spraw, jak dwoje ludzi żyjących razem, a nie stanowiących rodziny w tradycyjnym pojęciu, jest prawo cywilne. "Małżeństwo z natury rzeczy nastawione na potomstwo, wychowywanie dzieci, wzajemną pomoc, cieszy się pewnymi przywilejami i nie widzę powodu, aby oddać te przywileje osobom, które są kolegami, przyjaciółmi, a  nawet rodzeństwem" – powiedział Jacek Świat.

O kolejkach na SOR i związanej między innymi z tym właśnie konieczności zwiększenia nakładów na służbę zdrowia: dyskusja czwórki polityków skupiła się wokół tego, jaki procent PKB z budżetu państwa powinien być przeznaczony na służbę zdrowia. Według standardów WHO żaden z krajów rozwiniętych nie będzie miał prawidłowo działającej opieki medycznej bez nakładów powyżej 6,8 proc. PKB. Tymczasem większość kandydatów na posłów biorących udział w tej debacie wspomniało, iż ich rządy dążą na razie do poziomu sześcioprocentowego. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk z Lewicy powiedziała, iż obiecywane przez KO i PiS 6 procent to zdecydowanie za mało – pierwszym krokiem Lewicy ma być zwiększenie nakładów na opiekę zdrowotną do 6,8 procent do 2020 roku, 7,2 proc. do roku 2024. "Chcemy zwiększyć liczbę polskich lekarzy o 50 procent" – powiedziała polityczka. Małgorzata Tracz z Koalicji Obywatelskiej, a zaraz za nią także Jacek Świat z PiS, wspomnieli o potrzebie stworzenia nowego zawodu: asystenta lekarza, który przejąłby sprawy formalne i uzupełnianie dokumentacji pacjentów, co obecnie, jak mówi Tracz, zajmuje lekarzom większość czasu w pracy. Jak powiedział Jacek Świat, sytuację na medycznym rynku pracy mają poprawić nowe programy kredytowe dla studentów. Polityk PiSu nie martwi się też koniecznością podniesienia składek na służbę zdrowia, bo przecież "zarabiamy coraz więcej, więc płacimy coraz większe składki".

In vitro i prawo aborcyjne: Małgorzata Tracz uważa, że trudno mówić o polityce prorodzinnej PiSu w momencie, gdy partia nie zgadza się na finansowanie zabiegów in vitro. Jacek Świat odpowiada na to, że należy inwestować w badanie nowych technologii i metod zapłodnienia niezwiązanych z "zamrażaniem, zabijaniem embrionów". Według Jacka Protasiewicza, kandydata Unii Europejskich Demokratów, decyzja Prawa i Sprawiedliwości w tej sprawie jest "decyzją ideologiczną", a o zdanie rządzący powinni zapytać w referendum wszystkich obywateli.  Z kolei przedstawicielka Lewicy uważa, że powinna panować pełna wolność zarówno do posiadania, jak i nieposiadania dzieci. Uważa, że "Lewica jest jedynym komitetem, który jasno mówi, że stoi po stronie wolności kobiet", szczególnie po wczorajszej wypowiedzi szefowej KO o tym, że nie podpisze ona deklaracji w sprawie prawa aborcyjnego w Polsce. Małgorzata Tracz wspomniała, iż jej partia (Zieloni) stoi po stronie wolności kobiet w prawie aborcyjnym, wskazując na niejednolitość ideową KO.

Wrocławskie instytucje kultury i ich niepewna przyszłość na przykładzie Teatru Polskiego – to kwestia poruszona przez jedną ze słuchaczek debaty: zapytała ona, co będzie dalej z Teatrem Polskim, który po zwolnieniu poprzedniego dyrektora z jego funkcji i zatrudnieniu nowego, przeniósł się... do podziemia. Aktorzy placówki organizują spektakle poza siedzibą teatru, są wyrzucani z pracy. Podobna sytuacja dotyczy Opery Wrocławskiej. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk z Lewicy powiedziała wprost:  partyjni nominaci nie mogą być dyrektorami placówek kultury, a sytuacja jest o tyle trudna, że aktorzy tracą pracę, bo rządają wyboru nowego dyrektora, tymczasem frekwencja podczas spektakli maleje każdego dnia. "Rozwiązanie musi być systemowe" – mówi, dodając, że w procesie wyboru władz instytucji kultury powinni brać udział zarówno pracownicy, jak i mieszkańcy całego miasta. Z kolei Jacek Świat z PiS za upadek instytucji kultury we Wrocławiu obarcza urząd marszałkowski oraz... Warszawę, która według niego "wyssała najlepsze osoby" i umiejscowiła Wrocław na "głębokim marginesie".

Edukacja antydyskryminacyjna. Jak wspomniała Małgorzata Tracz, nasilanie zachowań faszystowskich i ksenofobicznych można obserwować wszędzie, w całym kraju. "Nie chodzi o to, że takich osób jest więcej, to są te same osoby od lat, które obecnie czują przyzwolenie rządu na wzajemne szczucie się". Podobnie jak Tracz, także Protasiewicz widzi konieczność delegalizacji organizacji faszystowskich. Z kolei przedstawicielka Lewicy zwraca uwagę na konieczność monitorowania zachowań ksenofobicznych i rasistowskich. Według Jacka Świata z PiS od kontrolowania takich spraw jest policja, która świetnie sobie, według niego, radzi, a z edukacją nic nie trzeba robić, bo wystarczają rodzina, kościół i szkoła.

Jak słuchać debat TOK FM?

Debaty będzie można słuchać na żywo na antenie TOK FM oraz w Aplikacji TOK FM. Transmisja wideo również na tokfm.pl i na stronie Radia TOK FM na Facebooku. A już po debacie będzie można wysłuchać jej w formie podcastu na tokfm.pl i w Aplikacji TOK FM.

Jak zadać pytanie? Sprawdź TUTAJ >>>

Gdzie i kiedy będziemy z debatami? Pełna lista miejsc i terminów TUTAJ >>>

Szukaj na Twitterze wpisów z hasztagiem #Usłysz

Ale to nie wszystko. W trzy przedwyborcze soboty w trzech miastach, w których organizowane są debaty, ustawiony zostanie dmuchany Sejm TOK FM. Przez kilka godzin to właśnie z niego będą nadawane programy na żywo. Zapraszamy do odwiedzenia nas w Rzeszowie, Częstochowie i Bydgoszczy - będzie można spotkać dziennikarzy znanych z anteny TOK FM, zrobić sobie zdjęcie za mównicą dmuchanego Sejmu, a także poczuć przedsmak wyborów, biorąc udział w przedwyborczej ankiecie TOK FM. Więcej informacji TUTAJ >>>

Z debatą byliśmy już w Rzeszowie - przeczytaj RELACJĘ, zobacz, jak było >>>

Pobierz Aplikację TOK FM i słuchaj sprytnie: