Usłysz Swojego Posła w Katowicach: Energetyczna przyszłość regionu, autonomia Śląska i niezależność językowa

Kandydaci na posłów z okręgu katowickiego w czasie debaty zorganizowanej przez Radio TOK FM poruszyli również takie tematy jak polska gospodarka, sądownictwo, edukacja, opieka zdrowotna, obowiązek szczepień czy fermy zwierząt futerkowych.
Zobacz wideo

W debacie udział wzięli:

 • Andrzej Sośnierz - czwórka Prawa i Sprawiedliwości, Porozumienie Jarosława Gowina
 • Borys Budka - jedynka Koalicji Obywatelskiej do Sejmu, poseł PO
 • Maciej Konieczny - jedynka Lewicy, Partia Razem
 • Aleksandra Jelonek - jedynka Koalicji Polskiej, Partia Ślonzoki Razem

Z kandydatami na posłów rozmawiała dziennikarka TOK FM Karolina Lewicka. Swoje pytania zadawały także osoby obecne na widowni oraz Słuchacze i Słuchaczki.

Dobór gości debaty jest zawsze arbitralną decyzją redakcji TOK FM. Sondaże przedwyborcze nie dyktują nam składu zaproszonych gości. Organizowane przez nas debaty to nie tylko spotkanie z kandydatami i słuchaczami, ale również ograniczona do 2 godzin audycja transmitowana przez Radio TOK FM w całej Polsce. 

To już kolejna seria debat organizowana przez Radio - za każdym razem nasze debaty odbywały się w tej formule.

O czym dyskutowali kandydaci na posłów podczas katowickiej debaty?

O projekcie ustawy o zmianie prawa górniczego. To projekt złożony przez posłów Prawa i Sprawiedliwości, z którego wynika, że firma górnicza będzie mogła w ciągu 21 dni otrzymać koncesję na nową inwestycję – bez konsultacji społecznych i bez porozumienia z władzami lokalnymi. Nie będą miały znaczenia plany zagospodarowania miasta podjęte przed decyzją o budowie kopalni. Nie będzie też możliwości formalnego składania uwag, a ustawa ma być głosowana 15 października, tuż po wyborach. Maciej Konieczny z Lewicy podkreślił, jak ważne jest wspólne decydowanie z lokalną społecznością i przy dbałości o środowisko naturalne. Poseł Platformy Borys Budka mówił z kolei, że nie pierwszy już raz projekt jest procedowany w taki sposób, a obecna władza „dąży do całkowitej centralizacji władzy w każdej dziedzinie życia”.

O przyszłości energetycznej Śląska. Według kandydata Partii Razem Macieja Koniecznego przede wszystkim należy zrezygnować z importu węgla, a wszelkie decyzje dotyczące wieloetapowego procesu zamykania kopalń powinny być podejmowane wspólnie z pracownikami, bo "nikt nie liczy kosztów, jakie ponoszą pracownicy". Warto już teraz pomyśleć o zielonej alternatywie. Według Koniecznego najlepszym, wspieranym przez Partię Razem rozwiązaniem, jest energetyka jądrowa. Zauważył on również, że PiS "zaorał kompletnie energię wiatrową". Z kolei Borys Budka (PO) uważa, że należy postawić na źródła odnawialne.

O energetyce jądrowej. Maciej Konieczny, jedynka Lewicy z Partii Razem zadeklarował, że jego partia popiera budowę elektrowni jądrowych, to ona powinna być bazą "miksu energetycznego w Polsce". Zgadza się z nim kandydat na posła z Prawa i Sprawiedliwości. Jak mówi, to najbardziej czysta energia o najmniej uciążliwej metodzie eksploatacji. Jak zauważyła Karolina Lewicka, mimo takich deklaracji, żadne kroki w obecnej kadencji rządu w kierunku inwestycji jądrowych, nie zostały podjęte.

O obiecywanych przez premiera Morawieckiego Centrum Himalaizmu i śląskim Centrum Nauki. Łączny koszt tych dwóch inwestycji to niemal 400 mln zł. Jak powiedział Borys Budka (PO), z innowacją i obiecywanym zwiększaniem nakładów na naukę Centrum Nauki ma niewiele wspólnego, choć przyda się mieszkańcom Śląska do uatrakcyjnienia wolnego czasu.

O tym, czy Ślązacy powinni uzyskać status mniejszości, a śląski być językiem regionalnym. Za kadencji PiS projekt uznania Ślązaków za mniejszość narodową został odrzucony, nie po raz pierwszy. Według Andrzeja Sośnierza z Porozumienia Jarosława Gowina (kandydat PiS) - to, czy śląski jest językiem i gwarą, jest „sprawą drugorzędną” i kwestią językoznawców, bo ten język żyje i według niego to jest najważniejsze. Nie widzi on powodu, aby śląski stał się językiem regionalnym. Dodał na koniec, że śląski to... zamrożony staropolski. Z kolei według kandydatki Partii Ślonzoki Razem, Polska traktuje mieszkańców Śląska "jak macocha, która nie słucha swoich dzieci". Jak powiedziała, język śląski jest językiem "narodowym, trzeba uszanować wszystkich, którzy się nim posługują". Za uznaniem Ślązaków za mniejszość narodową jest także Maciej Konieczny z Lewicy.  

O obowiązku wykonywania szczepień. Jedyną osobą z wypowiadających się gości, która miała wątpliwości dotyczące obowiązku szczepień, był kandydat Prawa i Sprawiedliwości,  Andrzej Sośnierz (Porozumienie Jarosława Gowina). Pozostała trójka kandydatów opowiedziała się jednoznacznie za całkowitym obowiązkiem wykonywania szczepień.

O fermach zwierząt futerkowych. Według kandydata Prawa i Sprawiedliwości fermy futrzarskie mogłyby dalej funkcjonować, byle w "możliwie cywilizowanych warunkach". Zupełnie inaczej widzą tę sprawę pozostali goście debaty Radia TOK FM. Maciej Konieczny z Lewicy uważa, iż niewielkie grono przedsiębiorców zarabia w ten sposób na ogromnym cierpieniu zwierząt, a zyski gospodarcze nie są wcale aż tak duże. Również Borys Budka uznaje fermy futrzarskie być zamknięte, ponieważ "dobro gospodarcze nie powinny być wyższe od dobra zwierząt".

Posłuchaj całej debaty - możesz to zrobić wygodnie w Aplikacji TOK FM.

Jak słuchać debat TOK FM?

Debaty będzie można słuchać na żywo na antenie TOK FM oraz w Aplikacji TOK FM. Transmisja wideo również na tokfm.pl i na stronie Radia TOK FM na Facebooku. A już po debacie będzie można wysłuchać jej w formie podcastu na tokfm.pl i w Aplikacji TOK FM.

Posłuchaj w Aplikacji TOK FM:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (4)
Usłysz Swojego Posła w Katowicach: Energetyczna przyszłość regionu, autonomia Śląska i niezależność językowa
Zaloguj się
 • irenevonbrick

  Oceniono 1 raz 1

  Ilu z was kandydaci prowadziło kiedyś działalność gospodarczą i zatrudniało przynajmniej 5 pracowników.Jak wy im płaciliście.

 • mokrykapiszon1111

  Oceniono 1 raz 1

  Pytanie do prowadzącej debatę Pani Karoliny Lewickiej:
  Czy gdyby "ktoś" desygnował Panią na Premiera RP to przyjęłaby Pani funkcję Prezesa Rady Ministrów ?

 • mokrykapiszon1111

  0

  Pytanie 1
  Co kandydaci na posłów zamierzają zrobić w sprawie aneksji Krymu przez władze Kremla ?
  Pytanie 2
  Co kandydaci na posłów zamierzają zrobić na rzecz pojednania Ślązaków i Zagłębiaków w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii i zniesienia nieformalnej granicy na rzece Brynicy ?

 • wadim54

  0

  Ustawa Kałuży
  W Polskiej ordynacji wyborczej głosujemy na danego posła, senatora czy radnego do miasta ta osoba najczęściej deklaruje że jest członkiem jakiegoś ugrupowania politycznego które wyznaje pewne poglądy (w czasie kampanii wyborczej często nazywane też programem wyborczym). Uważam za skandaliczne oszukanie wyborców kiedy dany poseł zostanie wybrany z ramienia danej partii a jeszcze przed zaprzysiężeniem zmienia poglądy o 180 stopni.
  Jestem w stanie zrozumieć że poseł lub posłanka zmienią poglądy w trakcie trwania kadencji ale wtedy nic nie stoi na przeszkodzi aby zrezygnowali z mandatu i w kolejnych wyborach startowali z innej partii. Oczekuje od kandydatów biorących udział w debacie określenia stanowiska czy dalej będą tolerować podkupywanie posłów czy planują działania dzięki którym obywatel nie będzie bał się głosować na daną osobę żeby za miesiąc dowiedzieć się że poseł czy senator przeszedł do innej partii.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX