Jak naprawić służbę zdrowia? 500 plus dla wszystkich, nawet najbogatszych? [USŁYSZ SWOJEGO POSŁA] w Krakowie

Jak naprawić służbę zdrowia? 500 plus dla wszystkich, nawet najbogatszych? Czy Polska powinna wysłać żołnierzy na wojnę z Iranem i utrzymać sankcje wobec Rosji? Taka była debata USŁYSZ SWOJEGO POSŁA w Krakowie
Zobacz wideo

Kandydaci z okręgu krakowskiego w czasie debaty zorganizowanej przez Radio TOK FM dyskutowali m.in. o reformie Gowina, sytuacji na SOR i w całej służbie zdrowia, spadku w polskich technologicznych innowacjach, sankcjach wobec Rosji, projekcie decentralizacji, udziale polskich wojsk w ewentualnej wojnie Stanów Zjednoczonych z Iranem oraz świadczeniach 500 plus. W debacie udział wzięli:

  • Paweł Kowal, jedynka na liście Koalicji Obywatelskiej
  • Maciej Gdula, jedynka na liście Lewicy, Wiosna
  • Agnieszka Ścigaj, jedynka na liście PSL, Kukiz'15
  • Jan Duda, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Senatu w Krakowie (w okręgu nr 32).

Z kandydatami rozmawiał dziennikarz TOK FM Tomasz Sulik. Swoje pytania zadawały również Słuchacze i Słuchaczki.

Dobór gości debaty jest zawsze arbitralną decyzją redakcji TOK FM. Sondaże przedwyborcze nie dyktują nam składu zaproszonych gości. Organizowane przez nas debaty to nie tylko spotkanie z kandydatami i słuchaczami, ale również ograniczona do 2 godzin audycja transmitowana przez Radio TOK FM w całej Polsce.

To już kolejna seria debat organizowana przez Radio - za każdym razem nasze debaty odbywały się w tej formule.

O czym dyskutowali w Krakowie kandydaci na posłów?

O tym, który kraj jako kolejny powinien zostać członkiem Unii Europejskiej. Jan Duda z PiS oraz Agnieszka Ścigaj z listy PSL uważają, że następnym przyjętym do wspólnoty krajem powinna być przede wszystkim Serbia. Maciej Gdula z Lewicy stawia na Ukrainę, choć, jak mówi, do tego droga może być trudna. Z kolei według Pawła Kowala z KO w polskim interesie leży, aby trzy kandydujące kraje – Gruzja, Mołdawia, Ukraina – powinny znaleźć się w Unii Europejskiej.

O tym, czy Polska powinna wysłać żołnierzy do pomocy Stanom Zjednoczonym, jeśli te zaatakują Iran. Według Agnieszki Ścigaj forma agresji powinna podlegać dyskusji – umowa według niej obejmuje „wspólną obronę, ale nie wspólny atak”. Jan Duda uważa, że jest to pytanie przede wszystkim o lojalność. Maciej Gdula z Lewicy wspomniał o tym, jak wyglądała sytuacja w przypadku wojny z Irakiem. Jak mówił, zamknięto wtedy dyskusję na temat sensowności polskiego udziału w tej wojnie, ponieważ „konsekwencją była destrukcja całego Bliskiego Wschodu”.

O tym, czy należy utrzymać sankcje wobec Rosji. Według Agnieszki Ścigaj sankcje na sprzedaż jabłek z Polski to Rosji jest „zabójstwem” dla polskiej gospodarki, dlatego powinny być zniesione. Według kandydata Lewicy sankcje działają dobrze jedynie krótkoterminowo. Jak przekonywali Kowal z KO oraz Duda z PiS, uznawanie sankcji wobec Rosji jest częścią naszej wspólnej, unijnej polityki, więc musimy się temu podporządkować.

O tym, czy w ostatnich latach dochodziło w Polsce do łamania konstytucji. Według Macieja Gduli ostatnią taką sytuacją było uniewinnienie przez Prezydenta Andrzeja Dudę Mariusza Kamińskiego. Uważa on, że było to pogwałcenie trójpodziału władzy. Dla Agnieszki Ścigaj jest to łamanie biernego prawa wyborczego przez prawo wyborcze. Jan Duda uważa, że mamy obecnie wiele przejawów łamania tajności społecznych referendów. Z kolei dla Pawła Kowala najpoważniejszym przejawem łamania konstytucji była kwestia Trybunału Konstytucyjnego.

O służbie zdrowia. W studiu TOK FM rozmawiano o tym, dlaczego w Polsce spada wyleczalność chorób oraz średnia długość życia. Najnowszy raport pokazuje fiasko reformy w szpitalach: większość placówek zdrowotnych konsekwentnie się zadłuża. Jak uzdrowić polską służbę zdrowia? Według Jana Dudy (PiS) należy przede wszystkim wzmocnić działania w kierunku profilaktyki zdrowotnej i inwestować w nową technologię w służbie zdrowia. Według Agnieszki Ścigaj jest możliwe i konieczne przesuniecie składki rentownej z ZUS do funduszu zdrowia. Oprócz tego należy zwiększyć liczbę lekarzy przez "zwiększenie limitów na studia medyczne, skrócenie czas oczekiwania na specjalizacji, odbiurokratyzowanie służby zdrowia". Jak mówiła, szansą na zasilenie budżetu państwa i środków na zdrowie jest... inwestowanie w przemysł zbrojeniowy. "Trudno zapomnieć o zaniedbaniach z ostatnich czterech lat", mówił z kolei polityk Lewicy Maciej Gdula. Paweł Kowal z Koalicji Obywatelskiej uważa z kolei, że należy zająć się w pierwszej kolejności leczeniem nowotworów, chorób cywilizacyjnych i rzadkich, jak również powołać europejską unię zdrowia, aby na poziomie wspólnoty budować dobre rozwiązania.

O 500 plus. Wszyscy uczestnicy debaty popierali utrzymanie tych świadczeń. Jednak według Agnieszki Ścigaj (Kukiz'15) nie jest właściwe to, iż 500 plus nie jest obarczone kryterium dochodowym, a świadczenia np. dla niepełnosprawnych czy rencistów – już tak. Dużo lepszym rozwiązaniem według polityczki i jej klubu jest m.in. zniesienie opodatkowania rent i emerytur. "Państwo zabiera jednym, a daje innym, wcale nie najbiedniejszym" – podsumowała. Paweł Kowal widzi konieczność rewaloryzacji 500 plus oraz reformy "świadczeń historycznych". O rewaloryzacji świadczeń rodzinnych wspomniał również Maciej Gdula z Lewicy (Wiosna). Pytał też o zasadność wypłat takich jak wyprawkowe czy trzynasta emerytura.

Posłuchaj całej debaty - możesz to zrobić wygodnie w Aplikacji TOK FM

Jak słuchać debat TOK FM?

Debaty będzie można słuchać na żywo na antenie TOK FM oraz w Aplikacji TOK FM. Transmisja wideo również na tokfm.pl i na stronie Radia TOK FM na Facebooku. A już po debacie będzie można wysłuchać jej w formie podcastu na tokfm.pl i w Aplikacji TOK FM.

Jak zadać pytanie? Sprawdź TUTAJ >>>

Gdzie i kiedy będziemy z debatami? Pełna lista miejsc i terminów TUTAJ >>>

Szukaj na Twitterze wpisów z hasztagiem #Usłysz

DOSTĘP PREMIUM