"Pisokatolicy zamiast odczuwać miłość, są uczeni nienawiści i pogardy" [Debata USŁYSZ SWOJEGO POSŁA]

Postawiona przez Jarosława Kaczyńskiego alternatywa: katolicyzm albo nihilizm, delegalizacja ONR oraz reaktywacja województwa częstochowskiego - o tym między innymi dyskutowali w debacie TOK FM "Usłysz Swojego Posła" w Częstochowie kandydaci do Sejmu.
Zobacz wideo

Kandydaci z okręgu częstochowskiego - w czasie debaty zorganizowanej przez Radio TOK FM -dyskutowali m.in. o związkach kościoła z państwem, służbie zdrowia, mediach, trójpodziale władzy, patriotyzmie, delegalizacji Młodzieży Wszechpolskiej i ONR, o ekologii i kopalniach węgla, reformie edukacji, a także o hodowli zwierząt futerkowych i pomyśle powołania rządowego rzecznika praw zwierząt.

W debacie udział wzięli:

- Izabela Leszczyna, pierwsza na liście Koalicji Obywatelskiej do Sejmu, posłanka PO,

- Piotr Derejczyk, szósty na liście PiS do Sejmu, wójt gminy Miedźno,

- Zdzisław Wolski, jedynka Lewicy do Sejmu, Przewodniczący Rady Miasta Częstochowy, członek SLD,

- Henryk Kiepura, numer jeden Koalicji Polskiej do Sejmu, starosta Powiatu Kłobuckiego, członek PSL.

Spotkanie odbyło się w Muzeum Częstochowskim przy al. NMP 45. Kandydatów przepytywała dziennikarka TOK FM Karolina Lewicka. Swoje pytania zadawały również osoby obecne na widowni oraz Słuchacze i Słuchaczki Radia TOK FM.

Dobór gości debaty jest zawsze arbitralną decyzją redakcji TOK FM. Sondaże przedwyborcze nie dyktują nam składu zaproszonych gości. Organizowane przez nas debaty to nie tylko spotkanie z kandydatami i słuchaczami, ale również ograniczona do 2 godzin audycja transmitowana przez Radio TOK FM w całej Polsce.

To już kolejna seria debat organizowana przez Radio - za każdym razem nasze debaty odbywały się w tej formule.

O czym dyskutowali w Muzeum Częstochowskim kandydaci na posłów?

O tym, czy dojdzie do reaktywacji województwa częstochowskiego i czy przypadkiem temat ten nie jest "marchewką wyborczą". Karolina Lewicka zapytała kandydata PiS Piotr Derejczyka, dlaczego nie doszło do przywrócenia województwa częstochowskiego za obecnej kadencji Prawa i Sprawiedliwości, skoro takie obietnice były składane w przeszłości. Piotr Derejczyk zapewnił, że sprawa odbudowy województwa częstochowskiego powróci w nowej kadencji. Jednak - jak zauważyli pozostali goście debaty - nie podjęto żadnych kroków w celu przygotowania gruntu pod przywrócenie rejonu.

O tym, co uczestnicy debaty myślą o postawionej przez Jarosława Kaczyńskiego alternatywie: kościół albo nihilizm.

Zdzisław Wolski z Lewicy uważa, że nie można nie reagować na nadmierne związki aktualnej władzy z częścią kleru. W jego ocenie Kościół jest w niebezpiecznej sytuacji i jak tak dalej pójdzie, to straci swój autorytet moralny, który "obecnie roztrwania". 

Jak dodał, wielu katolików jest obecnie "formatowanych w złą stronę: nienawiści i pogardy". - Nie bez powodu powstało pojęcie "pisokatolików". Są to ci ludzie, którzy w ramach swojej wiary - zamiast odczuwać miłość i przebaczenie - są uczeni nienawiści i pogardy (...) Jarosław Kaczyński powinien dostać Nobla w czynieniu zła - ostro podsumował polityk Lewicy. 

Podobnie uważa Izabela Leszczyna z Koalicji Obywatelskiej, która dodaje, że "PiS i Kaczyński lubią straszyć i dzielić", dlatego "Kaczyńskiemu jest bardzo na rękę, że dyskutujemy o wierze i Kościele". - Wciąganie Kościoła w politykę jest niedopuszczalne i Kościół zapłaci za to słoną cenę. (...) Niech Kaczyński zajmie się tym, co powinien robić szef partii rządzącej, a nie napuszcza jednych Polaków na drugich. I on będzie odpowiedzialny za to, że ludzie skaczą sobie do oczu - podsumowała polityczka.

Zupełnie inaczej widzi całą sprawę poseł PiS Piotr Derejczyk. Według niego, Jarosław Kaczyński ma "całkowitą rację", diagnozując obecną sytuację w Polsce i podkreślając, że chrześcijaństwo jest istotnym elementem polskich wartości. - Jarosław Kaczyński diagnozuje sytuację, w jakiej jesteśmy jako naród. Spór między nihilizmem a religijnością istnieje od zawsze i to miał na myśli Jarosław Kaczyński. Musimy rozumieć, że dla naszych wartości te kwestie są niezwykle ważne. (...) Nihilizm to zaprzeczenie wartości europejskich, chrześcijańskich. Kaczyński nie dzieli Polaków na dwa różne obozy. Chrześcijaństwo jest po prostu istotnym elementem polskich wartości, a Kaczyński uważa, że niebezpieczeństwem dla przyszłości Polski i Europy jest poddanie się nihilizmowi - powiedział kandydat PiS na posła.

O delegalizacji Młodzieży Wszechpolskiej i ONR. Izabela Leszczyna z Koalicji Obywatelskiej wspomniała, że PO złożyło już wniosek do Prokuratora Generalnego o delegalizację ONR. Derejczyk z PiS powiedział, że osobiście nie popiera delegalizacji tej organizacji. Polityk Lewicy Zdzisław Wolski uważa z kolei, że młodzi ludzie są obecnie bardzo manipulowani. "Wszystkie agresywne działania należy ograniczać, a takie organizacje delegalizować. Zło trzeba eliminować w zarodku".

O energetyce odnawialnej i klimacie. Jak zauważyła dziennikarka Karolina Lewicka, od 2016 roku zamknięto kilkanaście kopalń, a PiS nic nie robi w kwestii rozwoju energii odnawialnej, wręcz hamując pewne pomysły na poziomie ustawowym (chodzi o zmianę przepisów dot. stawiania w Polsce elektrowni wiatrowych). Jak twierdzi Piotr Derejczyk (PiS), źródła odnawialne są ważne, jednak "jesteśmy krajem węgla i musimy dbać o energetykę węglową". Polityka nie przekonuje nawet fakt, że w Polsce brakuje węgla. Za taką sytuację poseł Prawa i Sprawiedliwości oskarża... poprzednie rządy. Izabela Leszczyna (Koalicja Obywatelska) zapewniła, że KO dąży do wzrostu funduszy na energię odnawialną i fotowoltaikę, nie uwzględniając w inwestycjach energetyki atomowej, ze względu na związane z nią niebezpieczeństwa. Z kolei Zdzisław Wolski, kandydat Lewicy zapewnia, że jego partia już finansuje, na poziomie lokalnym, ekologiczne programy w Częstochowie. "Ekologia to jeden z naszych priorytetowych obszarów działań, zaplanowanych nawet na pokolenie do przodu" - powiedział.

O trójpodziale władzy. Jak powiedział Henryk Kiepura, członek PSL: "Monteskiusz, który wymyślił trójpodział władzy, nie przewidział narodzin takiej osoby, jak Jarosław Kaczyński. Dziś mamy czwartą władzę i to jest Nowogrodzka". Według Zdzisława Wolskiego z Lewicy to, co się obecnie dzieje, nazywano kiedyś dyktaturą proletariatu. Piotr Derejczyk (PiS) uważa wszystkie te słowa za mocno przesadne, a największym zagrożeniem dla demokracji było m.in. zbyt duża przewaga Trybunału Konstytucyjnego. "Gdyby sądy pracowały prawidłowo, reforma nie byłaby potrzebna" - powiedział polityk Prawa i Sprawiedliwości.

O hodowli zwierząt futerkowych i pomyśle powołania rzecznika praw zwierząt. Za powołaniem takiego pełnomocnika są Zdzisław Wolski z SLD, Henryk Kiepura z PSL oraz Izabela Leszczyna z Koalicji Obywatelskiej. Popierają oni również zakaz hodowli zwierząt futerkowych - jak wspomniał Henryk Kiepura, futra to niepotrzebny zbytek. Z kolei Piotr Derejczyk uważa, że należy przeciwdziałać bestialstwu, ale też zadbać o interesy hodowców. Nie odpowiedział, dlaczego PiS nie wprowadził zakazu prowadzenia ferm futrzarskich za obecnej kadencji. Nie uznaje też konieczności powołania rzecznika praw zwierząt w Polsce.

Posłuchaj całej debaty - możesz to zrobić wygodnie w Aplikacji TOK FM.

Jak słuchać debat TOK FM?

Debaty będzie można słuchać na żywo na antenie TOK FM oraz w Aplikacji TOK FM. Transmisja wideo również na tokfm.pl i na stronie Radia TOK FM na Facebooku. A już po debacie będzie można wysłuchać jej w formie podcastu na tokfm.pl i w Aplikacji TOK FM.

Jak zadać pytanie? Sprawdź TUTAJ >>>

Gdzie i kiedy będziemy z debatami? Pełna lista miejsc i terminów TUTAJ >>>

Szukaj na Twitterze wpisów z hasztagiem #Usłysz

Debata to nie wszystko - zapraszamy do DMUCHANEGO SEJMU TOK FM!

A już 21 września zapraszamy do dmuchanego Sejmu TOK FM - spotykamy się na Pl. Biegańskiego, skąd nadawane będą audycje TOK FM, gdzie będzie można spotkać dziennikarzy Radia znanych z anteny TOK FM, a także wejść do dmuchanego sejmu i stanąć za mównicą, niczym prawdziwy parlamentarzysta. Więcej informacji TUTAJ >>>

DOSTĘP PREMIUM