Maciej Gdula: Polacy i Polki żyją krócej. Trudno to oddzielić od zaniedbań z ostatnich czterech lat

Tak polityk Wiosny ocenił reformę w polskich szpitalach. - Państwo PiS to państwo silne, gdy trzeba komuś dołożyć, a słabe tam, gdzie rzeczywistość jest złożona i trzeba rozwiązywać problemy - powiedział kandydat Lewicy do polskiego parlamentu.
Zobacz wideo

Podczas debaty Usłysz Swojego Posła w Krakowie, która odbyła się w studiu Radia TOK FM w ostatnią środę 18 września, mieszkańcy Krakowa zapytali zaproszonych polityków o kwestie zdrowia – przede wszystkim interesowało ich leczenie onkologiczne i dostępność skutecznych leków. Ponieważ spada wyleczalność chorób w Polsce, jak również średnia długość życia, padło pytanie: jak uzdrowić polską służbę zdrowia?

Jak poradzić sobie z zadłużeniem szpitali?

Wielu polityków stawia obecnie na podniesienie wpłat z budżetu państwa na służbę zdrowia – według standardów WHO kraje rozwinięte nie mają szansy na prawidłowo funkcjonująca opiekę zdrowotną przy nakładach poniżej 6,8 proc. PKB. Jest to poziom, którego Polska nie osiągnęła do dziś.

Nowa reforma służby zdrowia raczej w tej sytuacji nie pomogła: większość placówek konsekwentnie się zadłuża, za chwilę zabraknie pieniędzy na pensje dla lekarzy. Odzywa się coraz więcej głosów zapowiadających podniesienie składek zdrowotnych. Czy nie ma innych rozwiązań?

Agnieszka Ścigaj z Kukiz'15, kandydatka PSL do parlamentu uważa, że wcale nie trzeba podnosić składek, a rozwiązaniem mogą być inwestycje w przemysł zbrojeniowy.

- To nie wszystko. Przez ostatnie cztery lata powołaliśmy szesnaście nowych instytucji państwowych z dodatkową armią urzędników. Tu właśnie są te brakujące pieniądze. Jednak przede wszystkim jest nam potrzebny efektywny sposób zarabiania pieniędzy, którym może być dla nas przede wszystkim przemysł zbrojeniowy – powiedziała polityczka. Jak dodała, dla polskiej służby zdrowia istotne są zwiększenie limitu na studia medyczne, skrócenie oczekiwania na specjalizację oraz „odbiurokratyzowanie” służby zdrowia.

Wyższa umieralność kontra 500 plus

Z kolei Maciej Gdula z Lewicy jest przekonany, że wszelkie dodatkowe środki z budżetu państwa powinny być teraz inwestowane w opiekę zdrowotną, zamiast przeznaczać je a „transfery bezpośrednie do obywateli”, czyli programy w rodzaju 500 plus.

- Wyższa umieralność w Polsce jest związana z tym, że Polacy i Polki naprawdę żyją krócej. Trudno to oddzielić od zaniedbań z ostatnich czterech lat. Państwo PiS to państwo dziurawe: silne, gdy trzeba komuś dołożyć, ale słabe tam, gdzie rzeczywistość jest złożona i trzeba rozwiązywać problemy. Służba zdrowia jest tego doskonałym przypadkiem – powiedział polityk z Wiosny.

Z kolei dla Pawła Kowala (numer jeden na liście Koalicji Obywatelskiej w Krakowie) najważniejsze są obecnie dwie sprawy:

- Najpierw trzeba się zająć leczeniem nowotworów, chorób cywilizacyjnych oraz tych rzadkich. Warto też na wzór brytyjski powołać coś w rodzaju europejskiej unii zdrowia, aby razem pracować nad dobrymi rozwiązaniami, wciągnąć inne państwa do wspólnych działań – powiedział kandydat na posła.

Z kolei Jan Duda, kandydat PiS na senatora w Krakowie uważa, że długość życia spada w całej Europie i ma na to wpływ wyż demograficzny, jaki miał miejsce kilka lat po wojnie. Jest również przekonany, że sytuacji polskiej służby zdrowia ma się coraz lepiej. Widzi też nadzieję na szybszą poprawę sytuacji przez inwestowanie w szereg programów badawczych w celu opracowania nowoczesnych urządzeń i metod, które :przyczynią się do szybkiej diagnostyki nieprawidłowości w organizmie”.

Posłuchaj całej debaty - możesz to zrobić wygodnie w Aplikacji TOK FM

DOSTĘP PREMIUM