Kto chce znieść ochronę praw religijnych? Debata USŁYSZ SWOJEGO POSŁA w Gdyni

Czy należy zlikwidować immunitety poselskie? Kto chciałby znieść zapis prawny o ochronie praw religijnych? Taka była poniedziałkowa debata USŁYSZ SWOJEGO POSŁA w Gdyni
Zobacz wideo

Kandydaci z okręgu obejmującego m.in. Gdynię i Słupsk w czasie debaty zorganizowanej przez Radio TOK FM rozmawiali o pakcie dla zdrowia, in vitro, miksie energetycznym, progach podatkowych, zwiększeniu środków o tym, czy należałoby znieść immunitety poselskie, czy Polska powinna kontynuować import węgla z Rosji, czy Kaszubowie powinni zostać uznani za mniejszość etniczną oraz o tym, czy w szkołach należałoby utworzyć obowiązkowy przedmiot dotyczący edukacji ekologicznej.

W debacie udział wzięli kandydaci na posłów:

  • Kazimierz Plocke, dwójka na liście Koalicji Obywatelskiej, poseł PO (klub PO-KO)
  • Joanna Senyszyn, jedynka na liście Lewicy, była europosłanka SLD
  • Marek Biernacki, jedynka na liście PSL, poseł klubu PSL-Koalicja Polska
  • Marcin Horała, jedynka na liście Prawa i Sprawiedliwości, poseł PiS. 

Z politykami czterech partii w trójmiejskim studiu dziennikarz TOK FM Paweł Sulik. Swoje pytania zadawali również słuchacze Radia TOK FM.

Dobór gości debaty jest zawsze arbitralną decyzją redakcji TOK FM. Sondaże przedwyborcze nie dyktują nam składu zaproszonych gości. Organizowane przez nas debaty to nie tylko spotkanie z kandydatami i słuchaczami, ale również ograniczona do 2 godzin audycja transmitowana przez Radio TOK FM w całej Polsce.

To już kolejna seria debat organizowana przez Radio - za każdym razem nasze debaty odbywały się w tej formule.

O czym dyskutowali politycy podczas debaty w Gdyni?

O tym, czy w szkołach należy utworzyć odrębny przedmiot dotyczący edukacji ekologicznej i czy powinien on być obowiązkowy. Według Joanny Senyszyn taki przedmiot powinien powstać i być połączony z edukacją zdrowotną. Marek Biernacki z PSL, Marcin Horała z PiS i Kazimierz Plocke z KO nie widzą powodu, aby taki odrębny przedmiot miał powstać, tym bardziej jeśli miałby być obowiązkowy. Według posła Prawa i Sprawiedliwości to jedynie „mnożenie przedmiotów”.

O energii atomowej. Według Joanny Senyszyn z Lewicy, głos kilku partii w tej sprawie nie powinien być przyczynkiem do podjęcia decyzji – w tej sprawie decyzję powinno podjąć, według niej całe społeczeństwo. Przedstawiciel PSL zapewnił, że jego partia jest za zieloną energią oraz energetyką prosumencką. Z kolei poseł Platformy Obywatelskiej Kazimierz Plocke uważa, że dyskusja o energetyce atomowej jest przedwczesna: nie jest możliwe, aby tego typu projekt zrealizować, ponieważ „przez ostatnie cztery lata nic się w tym temacie nie zadziało”.

O tym, czy należałoby znieść immunitety dla posłów. Jak powiedziała Joanna Senyszyn, przedstawicielka Lewicy zauważyła, że „immunitet ma chronić urząd, sejm, a nie prywatny

interes posła”. Marcin Horała z PiS mówił o potrzebie powołania specjalnego organu, który będzie decydował o zdjęciu immunitetu. Jak zauważył Marek Biernacki, takie decyzje wymagałyby zmiany zapisów konstytucyjnych.

O aferze wokół prezesa NIK, Mariana Banasia. Posłowie dyskutowali przede wszystkim o tym, dlaczego zarzuty wobec polityka nie zostały do dziś ujednoznacznione. Według Marka Biernackiego (PSL) służby do dziś nie potrafiły „ujednoznacznić komunikatu” na temat zarzutów wobec Banasia i dlatego tę rolę przejęli dziennikarze. Z kolei dla polityka Prawa i Sprawiedliwości Marcina Horały reportaż dotyczący afery wokół majątku szefa NIK, jest typowym przedwyborczym działaniem mediów, polegającym na tworzeniu afer. Według niego takie afery służą do „sterowania emocjami”. Według Joanny Senyszyn Marian Banaś sam powinien zrezygnować ze swojej funkcji do czasu wyjaśnienia sprawy. Dla Kazimierza Plocke (KO) NIK jest instytucją służącą obywatelom, dlatego wobec uczciwości jej szefa nie powinno być żadnych wątpliwości.

O farmie trolli w Ministerstwie Sprawiedliwości. Według Marcina Horały z PiS jest to jedna z rozdmuchanych niepotrzebnie afer. „Zwolnieni ze swoich funkcji ministrowie będą się bronić przed sądem” - powiedział krótko. Według Kazimierza Plocke nie ma możliwości, aby minister sprawiedliwości o tym wszystkim nie wiedział. Z kolei Marcin Biernacki z PSL uważa, że sytuacją nie do przyjęcia jest, gdy „wiceminister szczuje na swoich kolegów hejterkę, zbiera materiały, które ona potem wykorzystuje”. Jak podsumował - „dyskusja polityczna stała się bagnem”.

O cenzurze na Festiwalu Filmów Polskich w Gdyni. Podczas tegorocznej edycji największego polskiego festiwalu filmowego, reżyserka Agnieszka Holland powiedziała, że polskie władze są przeciw kulturze. Odnosiła się między innymi do pomysłu obecnego rządu o scentralizowaniu krajowych wytwórni filmowych. Jak powiedział Marek Biernacki, jest on przeciwny procedurom Glińskiego w tym zakresie. „Jesteśmy przeciwni centralizacji kultury” - powiedział polityk PSL. Podobnie uważa Kazimierz Plocke z Koalicji Obywatelskiej. Joanna Senyszyn wspomniała o pomyśle Lewicy „Kultura bez cenzury”. Według Marcina Horały z PiS nie ma tu mowy o żadnych „represjach” wobec artystów, a „wszystkie filmy, w tym produkcja Agnieszki Holland dostały wsparcie finansowe ze strony rządu”.

O tym, czy należałoby znieść zapis prawny (art. 196) o ochronie praw religijnych w kodeksu prawnego. Według Joanny Senyszyn z Lewicy sztuka jest obecnie cenzurowana m.in. z powodu prawa karnego dotyczącego obrazy uczuć religijnych. Polityczka uważa, że likwidacja tego artykułu w kodeksie karnym sprzyjałaby „kulturze bez cenzury”. Przeciwni zniesieniu tego zapisu prawnego są Marek Biernacki z PSL oraz Marcin Horała z PiS. Ten ostatni uważa, że prawo do ochrony uczuć religijnych to „podstawowe prawo człowieka”.

O tym, dlaczego uznano język kaszubski, a nie uznano Kaszubów za mniejszość etniczną. Jak mówili wszyscy politycy, kultura kaszubska jest w regionie pielęgnowana, języka kaszubskiego można się uczyć w szkole, a Kaszubowie są przede wszystkim Polakami. Jak mówiła Joanna Senyszyn, „gdyby większość Kaszubów chciała takiego rozwiązania, to wystąpiłaby z propozycją i Sejm by to rozważał”.

Posłuchaj całej debaty - możesz to zrobić wygodnie w Aplikacji TOK FM.

Jak słuchać debat TOK FM?

Debaty będzie można słuchać na żywo na antenie TOK FM oraz w Aplikacji TOK FM. Transmisja wideo również na tokfm.pl i na stronie Radia TOK FM na Facebooku. A już po debacie będzie można wysłuchać jej w formie podcastu na tokfm.pl i w Aplikacji TOK FM.

Jak zadać pytanie? Sprawdź TUTAJ >>>

Gdzie i kiedy będziemy z debatami? Pełna lista miejsc i terminów TUTAJ >>>

Szukaj na Twitterze wpisów z hasztagiem #Usłysz

DOSTĘP PREMIUM