Czy politycy PiS powinni przeprosić mieszkańców Gdańska? [USŁYSZ SWOJEGO POSŁA]

Czy politycy PiS powinni przeprosić mieszkańców Gdańska? Jaka jest przyszłość Stoczni Gdańskiej i Westerplatte? Poniedziałkowa debata [USŁYSZ SWOJEGO POSŁA] w Gdańsku.
Zobacz wideo

Kandydaci z okręgu gdańskiego w czasie debaty zorganizowanej przez Radio TOK FM rozmawiali m.in. o odkupieniu Stoczni Gdańskiej od ukraińskich właścicieli, przyszłości Westerplatte i Mostu Tczewskiego oraz o tym, czy politycy Prawa i Sprawiedliwości powinni przeprosić mieszkańców Gdańska za szerzenie negatywnego wizerunku miasta, jako „ukrytej opcji niemieckiej” oraz o konkordacie.

W debacie udział wzięli kandydaci na posłów:

  • Sławomir Neumann, jedynka Koalicji Obywatelskiej, przewodniczący klubu PO-KO, poseł
  • Beata Maciejewska, jedynka Lewicy do Sejmu, Wiosna
  • Krzysztof Trawicki, dwójka Koalicji Polskiej do Sejmu, były wicemarszałek Województwa Pomorskiego, członek PSL
  • Karol Rabenda, nr 7 na liście PiS do Sejmu, Porozumienie Jarosława Gowina.

Z politykami czterech partii rozmawiała dziennikarka TOK FM Karolina Lewicka. Swoje pytania zadawali również osoby przybyłe na debatę oraz słuchacze Radia TOK FM.

Dobór gości debaty jest zawsze arbitralną decyzją redakcji TOK FM. Sondaże przedwyborcze nie dyktują nam składu zaproszonych gości. Organizowane przez nas debaty to nie tylko spotkanie z kandydatami i słuchaczami, ale również ograniczona do 2 godzin audycja transmitowana przez Radio TOK FM w całej Polsce.

To już kolejna seria debat organizowana przez Radio - za każdym razem nasze debaty odbywały się w tej formule.

O czym dyskutowali politycy podczas debaty w Gdańsku?

O sprawie prezesa NIK, Mariana Banasia. Premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że prezes NIK Marian Banaś sam zgłosił się do dymisji po wybuchu afery wokół jego utajonych zysków. Dla PiS jest to koniec sprawy... Według Beaty Maciejewskiej z Lewicy nie pierwszy raz „mamy do czynienia z bezpłatnymi urlopami i różnego innego rodzaju ucieczkami”. Dla Sławomira Neumanna z Koalicji Obywatelskiej sytuacja jest bardzo skomplikowana – jak uważa polityk, wynika to z braku zainteresowania służb podległych politykom „szybkim załatwianiem takich spraw”. Według kandydata PiS Karola Rabendy należy czekać na wyniki procesu sądowego. Z kolei według Krzysztofa Trawickiego (PSL) zawieszenie prezesa NIK to nie koniec, a początek dyskusji o tym, jakie mamy w kraju polityczne standardy, a Banaś w ogóle nie powinien być wystawiony na to stanowisko. „Jestem samorządowcem z krwi i kości, a nie wiedziałem, że na końcu mojej działalności będę musiał żyć w takim państwie” - podsumował.

O planie rozbudowy Stoczni Gdańskiej. Jak zapowiedział Jarosław Kaczyński, odkupiona od poprzednich ukraińskich właścicieli Stocznia Gdańska, zostanie reaktywowana. Jednak według badań Agencji Rozwoju i Przemysłu, w gdańskiej stoczni nie ma szans na samodzielną produkcję. Co na to uczestnicy debaty? Jak zapewnił Karol Rabenda z PiS, chodzi przecież o „uratowanie z przemysłu stoczniowego”. Według Beaty Maciejewskiej z Lewicy wszelkie działania rewitalizacyjne na terenie stoczni nie przynoszą żadnego skutku, a przemysł stoczniowy pod rządami PiS upada. Dla byłego wicemarszałka Województwa Pomorskiego Krzysztofa Trawickiego cała sprawa to „idee fixe Kaczyńskiego”. Jak zauważył, statki buduje się obecnie przede wszystkim w Chinach, a my nigdy nie będziemy dla tego kraju konkurencją. W gdańskiej stoczni powstają obecnie elementy do instalacji wiatrowych i ta działalność jest warta rozwinięcia. Z kolei Sławomir Neumann z Koalicji Obywatelskiej uważa, że za sprawę Stoczni Gdańskiej Jarosław Kaczyński powinien być rozliczony. „To podlega pod paragraf za niegospodarność” - skwitował Neumann.

O przyszłości Westerplatte. Według Sławomira Neumanna rząd walczy z samorządem przejmując Westerplatte i wprowadzając swój plan budowy muzeum w tym miejscu. Jak zauważył, zarówno miasto jak rząd powinny razem pilnować spuścizny historycznej, a tak się nie dzieje. Według Maciejewskiej (Lewica) oraz Trawińskiego (PSL), Westerplatte powinno wrócić w ręce samorządu. Z kolei Karol Rabenda z PiS uważa, że samorząd nie udźwignie finansowo budowy muzeum tym miejscu, a lokalne władze miasta nie chcą współpracować z polskim rządem.

O tym, czy politycy Prawa i Sprawiedliwości powinni przeprosić mieszkańców Gdańska za szerzenie negatywnego wizerunku miasta, jako „ukrytej opcji niemieckiej”. Według polityka PiS istnieje „pewne kreowanie polityki historycznej miasta”.

Według Beaty Maciejewskiej (Lewica), PiS bez przerwy atakuje miasto Gdańsk, jako jedyny region w Polsce, w którym PiS prawie nie ma poparcia. „To zadra w oku PiS”, stwierdziła. Jak zauważyła, zmarły tragicznie Adamowicz cały czas był atakowany przez PiS, wspomniała też o niedawnym ataku członka straży marszałkowskiej Sejmu na posłankę Lubnauer – usłyszała ona, że zginie jak Adamowicz. „Na ulicach Gdańska doświadczyłam tego samego hejtu” - powiedziała Beata Maciejewska. Z kolei Sławomir Neumann powiedział, że władza „walczy z Gdańskiem, Pomorzem i fałszuje historię”.

O tym, co zrobić, aby spółki skarbu państwa nie były jedynie łupem politycznym. To pytanie od jednego z gości debaty obecnych na sali. Jak powiedział, spółkami państwowymi powinni zarządzać profesjonaliści, a nie – jak obecnie – politycy. Według Krzysztofa Trawickiego z PSL, takiej fluktuacji w spółkach państwowych, jak teraz, nigdy jeszcze nie było. „To wymiana kadr na niefachowców, tu się tworzy nowych milionerów”, powiedział. Również Sławomir Neumann powiedział, że politykę należałoby wyrzucić ze spółek skarbów państwa oraz przywrócić konkursy rozstrzygane przez ekspertów.

O tym, czy należałoby rozwiązać konkordat. Kandydatka Lewicy Beata Maciejewska popiera rozwiązanie konkordatu, ponieważ „nie może być tak, że kościół jest drugim po skarbie państwa właścicielem ziemskim w Polsce”, a tak być nie powinno. Sławomir Neumann z KO uważa, że nie trzeba rozwiązywać konkordatu, aby wprowadzić rozdział kościoła od państwa. Również według Krzysztofa Trawińskiego problem nie tkwi w konkordacie, a w przestrzeganiu jego zasad, które zabraniają m.in. zaangażowania się kościoła w politykę.

Posłuchaj całej debaty - możesz to zrobić wygodnie w Aplikacji TOK FM

Jak słuchać debat TOK FM?

Debaty będzie można słuchać na żywo na antenie TOK FM oraz w Aplikacji TOK FM. Transmisja wideo również na tokfm.pl i na stronie Radia TOK FM na Facebooku. A już po debacie będzie można wysłuchać jej w formie podcastu na tokfm.pl i w Aplikacji TOK FM.

Jak zadać pytanie? Sprawdź TUTAJ >>>

Gdzie i kiedy będziemy z debatami? Pełna lista miejsc i terminów TUTAJ >>>

Szukaj na Twitterze wpisów z hasztagiem #Usłysz

DOSTĘP PREMIUM