Joanna Senyszyn: Likwidacja art. o obrazie uczuć religijnych sprzyjałaby kulturze bez cenzury

Po ostatnim Festiwalu Filmowym w Gdyni Agnieszka Holland powiedziała, że polskie władze są przeciw kulturze. O relacjach między obecnym rządem a światem kultury, w trójmiejskim studiu Radia TOK FM rozmawiali politycy czterech ugrupowań: PiS, KO, Lewicy oraz Koalicji Polskiej.
Zobacz wideo

Politycy PiS mają pomysł, aby scentralizować polskie wytwórnie filmowe, scalając je w jedną instytucję. Według Marka Biernackiego z Koalicji Polskiej (PSL) taka sytuacja jest bardzo niebezpieczna.

– Jesteśmy przeciwni procedurom Glińskiego, przeciw temu protestuje też środowisko filmowe. Dlaczego? Skończy się konkurencja i możliwość działania dla wielu reżyserów. Będzie jeden szef i to on będzie wybierał określone filmy do finansowania produkcyjnego. A my chcemy odsunąć politykę od jednostek kultury – powiedział kandydat na posła. 

Również Kazimierz Plocke z PO zapewniał, iż Koalicja Obywatelska jest przeciwna centralizacji kultury:

– Uważamy, że każdy powinien mieć taki sam dostęp do środków finansowych w zakresie kultury – mówił w debacie Uszły Swojego Posła w Radiu TOK FM.

Dużo ostrzej o całej sprawie mówiła z kolei posłanka Lewicy Joanna Senyszyn, według której sporym problemem dla kultury jest zapis w Kodeksie Karnym o obrazie uczuć religijnych:

– PiS do instytucji kultury powołuje partyjnych kandydatów, a to powinni być artyści. A my jako Lewica uważamy, że kierownictwo nad placówkami kultury powinno być w rękach osób o odpowiednim wykształceniu. Oczywiście nie wszystko jest w rękach posłów, ale w ich gestii jest między innymi kwestia obrażania uczuć religijnych. Likwidacja tego artykułu sprzyjałaby kulturze bez cenzury – powiedziała kandydatka Lewicy do polskiego parlamentu.

Jak zauważyła polityczka, uczucia religijne są już chronione przez konstytucję, dlatego taki zapis powinien być usunięty z prawa karnego.

– Wiele spektakli teatralnych w Polsce było oskarżonych o obrazę religijnych uczuć. A my uważamy, że kultury nie można cenzurować i my mamy taki punkt w naszym programie – powiedziała Senyszyn.

Na postawione zarzuty odpowiedział Marcin Horała z PiS:

– Kiedy dochodzimy do konkretów, to okazuje się, że wszystkie filmy poza jednym dostały wsparcie ze strony rządu, w tym film Agnieszki Holland. Co to za represja? - skwitował.

Dodał, że prawdziwym problemem polskiej kultury jest przede wszystkim to, że tysiące twórców nie zarabia pieniędzy, nie ma też uprawnień emerytalnych, ponieważ nie płaci składek. „Chcemy, aby mogli żyć w warunkach nieurągających niczemu”.

W Aplikacji TOK FM posłuchasz na telefonie:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (17)
Joanna Senyszyn. Usłysz Swojego Posła Gdynia
Zaloguj się
 • realizmforte2

  Oceniono 6 razy 2

  Zarzuty o obrazie uczuć religijnych są komiczne na tle faktów.
  „obrazą Boga i ludzi wierzących” należałoby nazwać pedofilię w Kościele i system chronienia księży w nim wypracowany i działający do zawsze po dziś. Środowiska , w których działa ksiądz pedofil, gdy plugastwo wyjdzie na jaw, częściej skupiają się wokół plugawego księdza niż jego ofiar i ich bliskich. Ofiary są wykluczane z lokalnej wspólnoty, ksiądz drapieżca chodzi w glorii atakowanego przez wrogów Kościoła.
  Prawdziwej wielkości i prawdziwej religijności nie można obrazić, broni się sama.
  Tzw. "wiernych" obraża wszystko, szczególnie prawda mówiona prosto w oczy, bo wierzą w boskość kleru, nie w Boga.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 6 razy 2

  Uwazam wszystkie orienatacje saksualne za jak najbardziej normalne, kazdy powinien zyc w zgodzie ze soba swoja: natura, osobowoscia, psychoorientacja plciowa i orientacja seksualna.
  Wlodzimerz Czarzasty

 • eski57

  Oceniono 5 razy 1

  - utrzymywanie zapisu o „obrazie uczuć religijnych” jest dowodem słabości Kościoła Instytucjonalnego i fanatycznych katolików , że nie są w stanie obronić się przed krytykom irracjonalnych zasad religii – zapis powinien być zlikwidowany , bo ogranicza swobodę dyskusji w której powinno następować porozumienie , lub przyjazne „zostanie przy swoim”

 • rastablaster

  Oceniono 5 razy -1

  W korpościekach cenzura jest nie potrzebna - presstytutki cenzurują się same.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 6 razy -2

  Dobra okazja by przyblizyc nieco obraz swiata jaki reprezentuje ta Pani.
  Frits Bernard - dzialacz LGBT propagator uniseksu miedzygeneracyjnego, czyli pedofilii
  Rudiger Lautman - homoseksualista autor ksiazki 'Pociag do dzieci' w ktorej udowadnia, iz to glownie dzieci sa inspiratorami seksu w stosunku do doroslych.
  Bill Andriette - aktywista ruchu LGBT na rzecz legalizacji pedeofilii.
  Olaf Stuben - aktywsta LGBT czesty gosc warszawskiej parady dumy, goracy oredownik zerwania z burzuazyjnym przesadem dotyczacym granicznego wieku inicjacji seksualnej i pelnego dostepu dooroslych do seksu z dziecmi
  Volker Beck - aktywista LGBT z ramienia zielonych zaangazowany w kampanie legalizacji pedofilii, czesty gosc na warszawskich marszach dumy. Goracy zwolennik wolnosci seksualnej jak sie sam wyrazil dziecko ma prawo do realzacjo swojego popedu seksualnego nawet jesli byloby zmuszone do kontaktu z genetyczna matka.

  LGBT Z jest limitem inkluzywnosci - autor nakazuje mocniejsze wejrzenie w lustro czy pczypadkiem my LGBT dokladnie nie robimy tego co robiono wobec nas, czy nie czas by przectac wykluczac zoofilii nektofilii, autor postuluje by zastanowic sie czy martwe ciala maja sie marnowac skoro moga dac szczescie naszym nadal wykluczonym braciom.
  Idac do wynborow zastanowcie sie czy chcecie takiego swiata w ktorym rzadza ludzie chorzy, chorzy na wszystkich poziomach swojej jazni. Pytam czy mozna rownouprawnic schorzenie ze zdrowiem i do czego zmierza nasza coraz bardziej kaleka nienadazajaca za swiatem stara cywilizacja.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 6 razy -2

  Z wami nie ma zadnej przyszlosci.

 • 66kropek

  Oceniono 7 razy -3

  Cieszy fakt,że SLD silne siłą nowych koalicjantów nie zapomniało o sprawdzonych towarzyszach jak pani Senyszyn. Zastanawia jednak brak pana np.Jaskierni, oraz zaprzyjaźnionych działaczy sportowych np. Kręciny.

 • kap_jeden

  Oceniono 6 razy -4

  pogrobowcy od Leszka Millera są w stanie samą swoja obecnością ośmieszyć najlepsze pomysły

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX