Bezpieczeństwo na drogach, klimat, brexit i związki partnerskie. Debata TOK FM w Bydgoszczy [USŁYSZ SWOJEGO POSŁA]

Jak poprawić bezpieczeństwo na drogach i czy Polska powinna wesprzeć USA w ew. akcji zbrojnej przeciwko Iranowi - między innymi o tym debatowali w czwartek w Bydgoszczy kandydaci w ramach akcji Usłysz Swojego Posła.

Debata kandydatów kandydujących do Sejmu z Bydgoszczy to element akcji Usłysz Swojego Posła, organizowanej przed wyborami przez Radio TOK FM. Debatę prowadził Paweł Sulik. W debacie wzięli udział: 

  • Krzysztof Gawkowski - jedynka Lewicy do Sejmu, sekretarz zarządu partii Wiosna
  • Dariusz Kurzawa - jedynka Koalicji Polskiej do Sejmu, wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego, PSL
  • Łukasz Schreiber - dwójka Prawa i Sprawiedliwości do Sejmu, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów
  • Tadeusz Zwiefka - jedynka Koalicji Obywatelskiej do Sejmu, poseł do Parlamentu Europejskiego VI, VII i VIII kadencji, Platforma Obywatelska. 

Dobór gości debaty jest zawsze arbitralną decyzją redakcji TOK FM. Sondaże przedwyborcze nie dyktują nam składu zaproszonych gości. Organizowane przez nas debaty to nie tylko spotkanie z kandydatami i słuchaczami, ale również ograniczona do 2 godzin audycja transmitowana przez Radio TOK FM w całej Polsce.

To już kolejna seria debat organizowana przez Radio - za każdym razem nasze debaty odbywały się w tej formule.

O czym dyskutowali politycy podczas debaty?

Czy brexit spowoduje nagły powrót Polaków do kraju. Według Łukasza Schreibera z PiS należy zrobić wszystko, aby "ściągnąć do Polski tych Polaków, którzy wyjechali masowo za poprzednich rządów". Służyć temu powinno dobre prawo, lepszy system podatkowy dla przedsiębiorców. Według polityka PiS, ci Polacy potrzebują kraju, który jest "wyspą wolności i świętego spokoju w kwestiach światopoglądowych". Według Tadeusza Zwiefki brexit nie spowoduje, że Polacy wrócą stamtąd do kraju. Krzysztof Gawkowski uważa, że kłopotem jest nieuregulowany status obywateli Polski żyjących w Wielkiej Brytanii. Według Dariusza Kurzawy nie jest to żadna szansa dla naszego kraju, a raczej kłopot dla Wielkiej Brytanii.

O tym, co należałoby zrobić, aby poprawić bezpieczeństwo na polskich drogach. Krzysztof Gawkowski (Wiosna) zauważył, że w Polsce jest obecnie ponad 1200 czarnych punktów, a na naszych drogach ginie średnio osiem osób dziennie. Uważa on, że powinno się podnieść kary za jazdę po alkoholu. - Poza tym nie ograniczać, tylko kształtować świadomość - dodał, mając na myśli edukację w szkołach. Łukasz Schreiber (PiS) mówił, że jego partia ma na to jeden podstawowy pomysł: rozbudowę dróg gminnych i powiatowych, na których jest najniebezpieczniej oraz likwidacja niebezpiecznych miejsc. - Robimy to od początku rządów PiS - stwierdził Schreiber. Nie wierzył mu Tadeusz Zwiefka (KO), który ocenił, że PiS przez cztery lata nie wybudował ani jednej drogi, skończył jedynie projekty poprzedniego rządu. Dariusz Kurzawa dodał, iż potrzebne jest dofinansowanie policji, bo dzięki temu będzie ona skuteczniejsza w egzekwowaniu prawa drogowego.

O tym, jak ograniczyć w Polsce wydzielanie gazów cieplarnianych. Według Gawkowskiego węgiel jest największym trucicielem, dlatego należy zainwestować w elektrownie, które wytwarzają prąd "niewęglowy". Według Schreibera (PiS) obecny rząd zaproponował szereg "zielonych" programów, a nasz kraj systematycznie redukuje ilość energii wytwarzanej przez węgiel. - Należy to robić w sposób racjonalny, a nie zabijać polskie górnictwo - powiedział i dodał, że PiS nie zgadza się na to, aby UE narzucała Polsce "niemożliwe rozwiązania". Według Tadeusza Zwiefki (KO) musimy podjąć decyzję, w jakim kierunku zmierzamy, ponieważ w Polce nie mamy żadnej alternatywy dla energii węglowej. Jak zauważył Dariusz Kurzawa paliwa kopalne wciąż są najtańsze, a do tego w wielu miejscach w Polsce nie ma żadnego dostępu do alternatywnych źródeł energii. - Jako PSL chcemy zmienić cenę zielonej energii - powiedział.

O tym, czy Polska powinna wesprzeć Stany Zjednoczone w ewentualnej wojnie z Iranem. Dla polityka PiS Łukasza Schreibera są to niepotrzebne i szkodliwe dywagacje, ponieważ USA są naszym strategicznym partnerem i powinniśmy ten kraj wspierać. Według Dariusza Kurzawy "Stany Zjednoczone pokazały ostatnio, gdzie nas mają". Kandydat KP ocenił, że nie powinniśmy wysyłać naszych żołnierzy do walki z Iranem, powinniśmy raczej z tym krajem współpracować. - To nie jest nasza wojna - powiedział. Według Tadeusza Zwiefki z KO na pewno nie powinniśmy zgodzić się na udział w wojnie na prośbę USA – tylko w ramach ustaleń NATO.

O małżeństwach jednopłciowych. Tadeusz Zwiefka (KO) był "otwarty na prowadzenie rozmów w tej sprawie". Popiera za to związki partnerskie dla par homoseksualnych i heteroseksualnych. Dla Dariusza Kurzawy (Kukiz'15) legalizacja związków jednopłciowych jest ważna z powodu kwestii takich jak dziedziczenie, dostęp do dokumentacji medycznej partnera. Nie jest jednak zwolennikiem małżeństw jednopłciowych. Z kolei według polityka Lewicy Krzysztofa Gawkowskiego zarówno jednopłciowe małżeństwa, jak i związki partnerskie powinny być zalegalizowane.

Akcja Usłysz Swojego Posła będzie trwała aż do wyborów parlamentarnych. Sprawdź, gdzie i kiedy jeszcze będziemy. Pełna lista miast i dat debat TUTAJ >>>

A w sobotę zapraszamy do dmuchanego Sejmu TOK FM!

Debata to nie wszystko. W sobotę 28 września spotykamy się w dmuchanym Sejmie TOK FM, który stanie w Bydgoszczy na Wyspie Młyńskiej. Od godziny 11 do 17 to właśnie stamtąd nadawany będzie specjalny program, który poprowadzą dziennikarze TOK FM Michał Janczura oraz Małgorzata Waszkiewicz. Wszyscy ci, którzy wybiorą się w tym czasie na Wyspę Młyńską, będą mogli zobaczyć radio od kuchni, a także spotkać się z dziennikarzami znanymi z anteny TOK FM, m.in. prowadzącym Magazyn EKG Maciejem Głogowskim. Dla dzieci zaś przygotowujemy specjalny kącik radiowy. 

Bardzo ważnym punktem programu będzie udział w przedwyborczej sondzie TOK FM - zapytamy Państwa o to, na który z ogólnopolskich komitetów wyborczych chcecie oddać swój głos. Wszystkie głosy zliczymy i jeszcze w sobotę podamy wyniki - na antenie TOK FM i na tokfm.pl. ZAPRASZAMY! 

Więcej informacji o Sejmie TOK FM można znaleźć TUTAJ >>>

DOSTĘP PREMIUM