Robert Kwiatkowski, kandydat SLD, o ochronie klimatu: Jesteśmy mięsożercami i z taką prawdą trzeba się zmierzyć

Robert Kwiatkowski podczas debaty TOK FM w Toruniu na pytanie o to, co robi na rzecz ochrony klimatu powiedział: "Nie jem mniej mięsa. Jem tyle mięsa, ile potrzebuję. Zdaję sobie sprawę, że to powoduje śmierć zwierząt, jesteśmy mięsożercami i z taką prawdą trzeba się zmierzyć".
Zobacz wideo

Debata w Toruniu organizowana jest w ramach akcji Usłysz Swojego Posła. To cykl 17 organizowanych przez Radio TOK FM debat z kandydatami na parlamentarzystów, z którymi spotykamy się w różnych miejscach Polski. >> Więcej o akcji przeczytasz TUTAJ

Jedną z pierwszych kwestii, o jakie pytał kandydatów prowadzący dyskusję Paweł Sulik był klimat. - Żyjemy w czasach kryzysu klimatycznego. Proszę wymienić jedną rzecz, którą pan robi w życiu codziennie, żeby temu kryzysowi zapobiec - poprosił uczestników debaty.

Paweł Szramka, jedynka Koalicji Polskiej, Kukiz'15 na przykład powiedział, że stara się oszczędzać energię, nie mieć włączonych świateł, gdy nie są potrzebne, używać rzeczy które nie zużywają prądu - wskazał, że ma żarówki energooszczędne. O podobnych sprawach mówił Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa i rozwoju wsi i kandydat do Sejmu z ramienia PiS. 

Większym zaangażowaniem pochwalił się kandydat Koalicji Obywatelskiej. - Przede wszystkim segreguję śmieci. Wprowadziliśmy w domu taką zasadę, że spożywamy mniej mięsa, dwa razy w tygodniu. Bo to ma wpływ na klimat. Pilnujemy, żeby nie świeciły się światła, jak nie muszą - wyliczał Tomasz Lenz. 

Zaskoczył zaś nieco kandydat SLD, czyli Robert Kwiatkowski: - Zbyt mało. Segreguję śmieci, oszczędność energii i wody. I tyle. Nie sposób mówić o porzuceniu samochodu, jak mieszka się pod miastem. Nie jem mniej mięsa. Jem tyle mięsa, ile potrzebuję. Zdaję sobie sprawę, że to powoduje śmierć zwierząt, jesteśmy mięsożercami i z taką prawdą trzeba się zmierzyć.

A wydawałoby się, że ochrona klimatu i zwierząt wpisuje się w lewicowy program. Wszyscy kandydaci zadeklarowali z kolei, że są przeciwni podnoszeniu podatku od mięsa. Minister rolnictwa taki pomysł nazwał nawet absurdalnym.

Robert Kwiatkowski to były członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (1996-1998), a następnie - do 2004 roku - prezes zarządu Telewizji Polskiej. 

W roku 2012 związał się z Ruchem Palikota (był członkiem rady programowej think tanku tej partii, nie należał jednak do ugrupowania). W 2013 został wiceprzewodniczącym zarządu stowarzyszenia Europa Plus oraz członkiem zarządu powołanej w październiku tego samego roku partii Twój Ruch. Otwierał listę komitetu Europa Plus Twój Ruch w wyborach do Parlamentu Europejskiego w roku 2014, jednak koalicja nie osiągnęła progu wyborczego. W styczniu 2015 roku odszedł z Twojego Ruchu. 

Całej debaty kandydatów z Torunia w Aplikacji TOK FM posłuchasz na telefonie!

DOSTĘP PREMIUM