O lubelskim Marszu Równości, reformie edukacji i nowych inwestycjach w regionie - taka była debata USŁYSZ SWOJEGO POSŁA w Lublinie

Kandydaci z okręgu ... w czasie debaty zorganizowanej przez Radio TOK FM rozmawiali m.in. o karcie LGBT, Marszu Równości i prawach mniejszości seksualnych, wyprowadzeniu religii ze szkół i o tym, czy Lublin jest nadal "Polską B".
Zobacz wideo

W debacie udział wzięli kandydaci na posłów:

- Joanna Mucha - jedynka na liście Koalicji Obywatelskiej, posłanka PO,

- Artur Soboń - czwórka na liście Prawa i Sprawiedliwości, Wiceminister Inwestycji i Rozwoju, poseł PiS,

- Jacek Czerniak - numer jeden na liście Lewicy, Sojusz Lewicy Demokratycznej,

- Jan Łopata - pierwszy na liście Koalicji Polskiej, poseł PSL.

Z politykami czterech partii rozmawiała reporterka TOK FM Anna Gmiterek-Zabłocka. Swoje pytania zadawali również Słuchacze Radia TOK FM.

Dobór gości debaty jest zawsze arbitralną decyzją redakcji TOK FM. Sondaże przedwyborcze nie dyktują nam składu zaproszonych gości. Organizowane przez nas debaty to nie tylko spotkanie z kandydatami i słuchaczami, ale również ograniczona do 2 godzin audycja transmitowana przez Radio TOK FM w całej Polsce.

To już kolejna seria debat organizowana przez Radio - za każdym razem nasze debaty odbywały się w tej formule.

O czym dyskutowali politycy podczas debaty w Lublinie?

O Marszu Równości w Lublinie, który odbył się w ubiegły weekend oraz o karcie LGBT. Joanna Mucha (PO) uważa, że taka karta nie uzyskałaby społecznej akceptacji mieszkańców, powoduje ona niepotrzebne konflikty. Mimo tego warto pomyśleć, jakie wprowadzić rozwiązania, aby pomóc osobom homoseksualnym znajdujących się w trudnej sytuacji, np. rodzinnej. Według Artura Sobonia z PiS karta LGBT „jest czymś zupełnie poza prawem”. Poseł PiS zadeklarował, że nie poszedłby w Marszu, ponieważ dla niego taka inicjatywa służy „promowaniu homoseksualizmu”. Według Jacka Czerniaka z Lewicy, który brał udział w ostatnim Marszu Równości w Lublinie, powinniśmy pokazywać, że jesteśmy za prawem wszystkich do równego życia. Jan Łopata (PSL) nie wziąłby udziału w takim marszu, ponieważ według niego, podobnie jak poprzedni marsz, obecny nie bez powodu został zorganizowany chwilę przed wyborami.

O tym, czy LGBT jest ideologią. Według Artura Sobonia z PiS „Polska jest symbolem tolerancji w Europie”, a co do tego, że LGBT jest „ideologią w najczystszej postaci”, nikt nie ma, według niego, wątpliwości. Joanna Mucha uważa, że taki pogląd to jedynie „polska wersja katolicyzmu”. Jak powiedział Jan Łopata (PSL), budujemy obecnie dwa światy, rzeczywistość pełną podziałów i kłótni, także w tym temacie – i to jest znaczący obszar do pracy. Dla Jacka Czerniaka z Lewicy marsz wydarzył się, ponieważ jego uczestnicy chcieli pokazać, iż nie chcą być piętnowani, a akceptowani społecznie. Zauważył, że temat jest obecnie bardzo wykorzystywany przez różne partie polityczne w kampaniach wyborczych.

O tym, czy w Polsce wolność jest obecnie większa, czy ograniczona. Jacek Czerniak z Lewicy ma wątpliwości, przede wszystkim, jeśli chodzi o samodzielność obecnie działających sądów oraz dostęp do informacji, ze względu na metody funkcjonowania telewizji publicznej. Według Artura Sobonia z PiS rolą państwa jest powiększanie przestrzeni wolności i „to robimy przez ostatnie cztery lata, wcześniej było dużo gorzej”. Z kolei dla Joanny Muchy z PO w Polsce wolność została pomniejszona m.in. w następujących sferach: równość obywateli, ochrona zdrowia, bezpieczeństwo ekologiczne, nietykalność i wolność osobista oraz prawo do sprawiedliwego sądu. Według posła Łopaty z PSL pogorszyła się przede wszystkim opieka zdrowotna oraz dbałość ekologię.

O tym, czy Lublin wciąż jest Polską B, czy już Polską A. Według Czerniaka z Lewicy Lubelszczyzna bardzo się zmieniła na przestrzeni lat, zrealizowano wiele ważnych inwestycji, dzięki którym region rozkwitł. Dla Jana Łopaty z PSL podział na Polskę A i Polskę B jest obecnie bardzo niejednoznaczny, a rejon lubelski już dawno przestał być uznawany za biedny. Dla Joanny Muchy z Koalicji Obywatelskiej „Lubelszczyzna za 5-10 lat stanie się miejscem niezwykle pożądanym”, a Artur Soboń z PiS wspomniał o nowym programie wspierającym dla start-upów.

O tym, czy powinno się wyprowadzić religię ze szkół. Według Joanny Muchy z jednej strony bezpieczniej i wygodniej byłoby pozostawić lekcje w jednej lokalizacji, jednak powinniśmy mieć większą kontrolę nad treściami, jakie pojawiają się podczas lekcji religii. „Moje dzieci uczy się, że homoseksualizm leczy się głodówką i że Szwecja jest państwem szatana” - powiedziała posłanka. Dla Czerniaka i jego partii religia jest „sprawą osobistą”, a lekcje religii powinny być wyprowadzone ze szkół choćby w celu zapewnienia równego podejścia do osób wszystkich wyznań. Przeciwni wyprowadzeniu tego przedmiotu ze szkół są posłowie PSL i PiS.

O reformie edukacji. Jak zapewnił Jan łopata z PSL, jego partia planuje dodatkowe nakłady inwestycyjne na szkoły, aby w każdej klasie liczba uczniów nie przekraczała 25 dzieci, jak również wprowadzenie e-podręczników. Według Joanny Mucha obecny system edukacji w Polsce wymaga „wielkiej zmiany”, zarówno w kwestii pensji nauczycieli, jak i w sposobie edukowania, „bo nie idziemy w kierunku kształcenia kreatywności i empatii”. Dla Artura Sobonia jedynym problemem w dzisiejszym systemie szkolnictwa są niskie pensje nauczycieli.

......................................................................................................................

Posłuchaj całej debaty - możesz to zrobić wygodnie w Aplikacji TOK FM:

Jak słuchać debat TOK FM?

Debaty będzie można słuchać na żywo na antenie TOK FM oraz w Aplikacji TOK FM. Transmisja wideo również na tokfm.pl i na stronie Radia TOK FM na Facebooku. A już po debacie będzie można wysłuchać jej w formie podcastu na tokfm.pl i w Aplikacji TOK FM.

Jak zadać pytanie? Sprawdź TUTAJ >>>

Gdzie i kiedy będziemy z debatami? Pełna lista miejsc i terminów TUTAJ >>>

Szukaj na Twitterze wpisów z hasztagiem #Usłysz

DOSTĘP PREMIUM