"Wyobrażam sobie w Radomiu ministerstwo". Czy Radom znów będzie miastem wojewódzkim? [USŁYSZ SWOJEGO POSŁA]

Czy Radom powinien być miastem wojewódzkim? Czy związki partnerskie są zagrożeniem dla młodzieży o poglądach konserwatywnych? Taka była poniedziałkowa debata USŁYSZ SWOJEGO POSŁA w Radomiu
Zobacz wideo

Kandydaci z okręgu, obejmującego m.in. Radom w czasie debaty zorganizowanej przez Radio TOK FM rozmawiali m.in. o tym, czy Radom powinien zyskać ponownie status miasta wojewódzkiego, co należałoby zrobić, aby zmienić sytuację w regionie na lepsze, o edukacji seksualnej, języku w debacie publicznej, myśliwych, fermach futrzarskich i pozycji Polski w Europie.

W debacie udział wzięli kandydaci na posłów:

  • Joanna Kluzik-Rostkowska - jedynka Koalicji Obywatelskiej do Sejmu, posłanka, PO
  • Patryk Fajdek - jedynka Lewicy do Sejmu, Wiosna
  • Radosław Fogiel - dwójka Prawa i Sprawiedliwości do Sejmu, radny sejmiku mazowieckiego, zastępca rzecznika prasowego PiS
  • Mirosław Maliszewski - jedynka Koalicji Polskiej do Sejmu, poseł, PSL.

Z politykami czterech partii rozmawiał dziennikarka TOK FM Agata Kowalska. Swoje pytania zadawali również mieszkańcy obecni podczas debaty oraz słuchacze Radia TOK FM.

Dobór gości debaty jest zawsze arbitralną decyzją redakcji TOK FM. Sondaże przedwyborcze nie dyktują nam składu zaproszonych gości. Organizowane przez nas debaty to nie tylko spotkanie z kandydatami i słuchaczami, ale również ograniczona do 2 godzin audycja transmitowana przez Radio TOK FM w całej Polsce.

To już kolejna seria debat organizowana przez Radio - za każdym razem nasze debaty odbywały się w tej formule.

O czym dyskutowali politycy podczas debaty w Radomiu?

O tym, co można byłoby zmienić w regionie na lepsze. Dla Joanny Kluzik-Rostkowskiej z KO należy się skupić na nowych inwestycjach, aby młodzi mieszkańcy przestali uciekać do Warszawy i mogli znaleźć w Radomiu dobrą pracę. Według Mirosława Maliszewskiego z PSL najważniejsze jest odbudowanie wspólnoty między ludźmi. Kolejny ważny postulat partii Maliszewskiego to zniesienie podatku dochodowego od emerytur. Radosław Fogiel z PiS uważa z kolei, że Radom „cały czas płaci za czerwiec '76, jest rejonem opóźnionym” - dlatego najważniejsze są nowe inwestycje. Według Patryka Fajdka z Lewicy należy przywrócić praworządność: „na pierwszym posiedzeniu parlamentu postawimy Ziobrę, Szydło, Kępę i Kamińskiego przed Trybunał Stanu; na drugim posiedzeniu zmienimy ustawę o Trybunale Konstytucyjnym i rozdzielimy funkcję ministra sprawiedliwości od funkcji Prokuratora Generalnego”

O tym, czy Radom powinien być ponownie miastem wojewódzkim. Według Mirosława Maliszewskiego z PSL taka zmiana byłaby finansową katastrofą, a nowe województwo stałoby się najbiedniejszym w kraju. Podobnie uważa Joanna Kluzik-Rostkowska z Koalicji Obywatelskiej. Inaczej uważają kandydaci na posłów Lewicy oraz PiS. Według Radosława Fogla wszystkie miasta wojewódzkie rozwijają się najlepiej, łatwiej jest rywalizować o środki unijne. „Warszawa jest wielkim kosztotwórczym miastem - powiedział polityk PiS. Dla Patryka Fajdka z Lewicy miasto wojewódzkie oznacza „deglomerację Warszawy”, lepszy dostęp do urzędów, własny budżet. „Wyobrażam sobie w Radomiu ministerstwo” - dodał.

O fermach futrzarskich. Mirosław Maliszewski z PSL uważa, że fermy futrzarskie dają dziesiątki tysięcy miejsc pracy - „tak żyjemy od wieków, Bóg stworzył nas jako gatunek dominujący” - stwierdził polityk. Dla Patryka Fajdka z Lewicy fermy futrzarskie to „barbarzyństwo i sadyzm”.

O tym, czy edukacja seksualna powinna być obowiązkowa, a religia dobrowolna. Taki pomysł poparła Joanna Kluzik-Rostkowska z KO. Patryk Fajdek z Lewicy popiera taki pomysł. „Religia nie ma racji bytu w szkole”, powiedział. Dla Mirosława Maliszewskiego z PSL to rodzice powinni decydować o tym, czy wysłać dziecko na lekcje religii, czy edukacji seksualnej. Radosław Fogiel z PiS uważa, że wszystko zależy od tego, co rozumiemy przez pojęcie edukacji seksualnej. Według niego założenia WHO w tej kwestii są „niedopuszczalne”, ponieważ zakładają między innymi „uczenie dzieci masturbacji”.

O tym, czy związki partnerskie są zagrożeniem dla młodzieży o poglądach konserwatywnych. Mirosław Maliszewski, PSL jest przeciwny wprowadzeniu związków partnerskich. Joanna Kluzik Rostkowska uważa, że nic złego młodzieży religijnej się nie stanie. „Sami kreujecie diabła, którego się potem boicie” - powiedziała polityczka. Patryk Fajdek z Lewicy uważa, że dziś miliony osób w Polsce, żyjących w związkach partnerskich, cierpi, nie mogąc m.in. dziedziczyć po partnerze czy też mieć dostęp do dokumentacji medycznej. Poza tym według niego „dziś cierpią najbardziej katolicy o tej orientacji seksualnej i to jest sytuacja kuriozalna”. Dla przedstawiciela PiS obawy młodzieży katolickiej są uzasadnione. „Dziś wystarczy powiedzieć, ze się kocha kraj, żeby zostać uznanym za faszystę” - stwierdził.

O tym, jak powstrzymać kłótnie w debacie publicznej i społecznej. Według Fogla z PiS jest to obecnie kłopot globalny i to według niego pomaga w nabraniu perspektywy. Wspomniał też o skrytykowanym przez polityków innych partii pakiecie demokratycznym. Dla Mirosława Maliszewskiego „warto byłoby przemówić do przywódcy PiS”. Według niego to Jarosław Kaczyński jest motywem napędzających kłótni w sferze publicznej. Dla Joanny Kluzik-Rostkowskiej należy wyciszyć emocje, wycofać obelgi z języka publicznego. „Daliście przyzwolenie na takie emocje i teraz widzimy tego skutki. Nie będzie spokoju, kiedy nie będzie wzajemnego szacunku” - skierowała swoje słowa w stronę polityka PiS.

O pozycji Polski w Europie. Według Radosława Fogla z PiS pozycja państwa wynika z „siły gospodarczej i militarnej”, dlatego „Polsce należy się rozwój”. Według niego naszym niekwestionowanym sojusznikiem jest NATO, a w jego ramach- Stany Zjednoczone. Joanna Kluzik-Rostkowska uważa, że jesteśmy obecnie na peryferiach Unii Europejskiej i nie jest to dla nas bezpieczna sytuacja. Dla Mirosława Maliszewskiego z PSL Polska nie wykorzystała ani wzrostu gospodarczego, ani swojego potencjału intelektualnego. „Polskę trzeba silnie zjednoczyć z UE, bo jesteśmy obecnie na szarym końcu, jeśli chodzi o podejmowanie decyzji” - powiedział.

.....................................................................................................................

Posłuchaj całej debaty - możesz to zrobić wygodnie w Aplikacji TOK FM

Jak słuchać debat TOK FM?

Debaty będzie można słuchać na żywo na antenie TOK FM oraz w Aplikacji TOK FM. Transmisja wideo również na tokfm.pl i na stronie Radia TOK FM na Facebooku. A już po debacie będzie można wysłuchać jej w formie podcastu na tokfm.pl i w Aplikacji TOK FM.

Jak zadać pytanie? Sprawdź TUTAJ >>>

Gdzie i kiedy będziemy z debatami? Pełna lista miejsc i terminów TUTAJ >>>

Szukaj na Twitterze wpisów z hasztagiem #Usłysz

DOSTĘP PREMIUM