O przyszłości portu lotniczego w Łodzi, Zielonym Expo i POLIN - USŁYSZ SWOJEGO POSŁA w Łodzi

Kandydaci z okręgu łódzkiego w czasie debaty zorganizowanej przez Radio TOK FM rozmawiali m.in. o Zielonym Expo w Łodzi, przyszłości łódzkiego portu lotniczego, polskim sądownictwie, o obrazie uczuć religijnych w sztuce, sytuacji w polskich teatrach i całej kulturze, przyszłości POLIN, Centralnym Biurze Śledczym i pomysłach na zmianę podziału administracyjnego Polski.
Zobacz wideo

W debacie udział wzięli kandydaci na posłów:

  • Piotr Gliński, jedynka na liście Prawa i Sprawiedliwości, Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego
  • Tomasz Zimoch, jedynka na liście Koalicji Obywatelskiej
  • Tomasz Trela, jedynka na liście Lewicy, Sojusz Lewicy Demokratycznej, Wiceprezydent Miasta Łodzi
  • Elżbieta Bińczycka, jedynka na liście Koalicji Polskiej, Unia Europejskich Demokratów.

Z politykami czterech partii rozmawiał dziennikarz TOK FM Roch Kowalski. Swoje pytania zadawali również słuchacze Radia TOK FM.

Dobór gości debaty jest zawsze arbitralną decyzją redakcji TOK FM. Sondaże przedwyborcze nie dyktują nam składu zaproszonych gości. Organizowane przez nas debaty to nie tylko spotkanie z kandydatami i słuchaczami, ale również ograniczona do 2 godzin audycja transmitowana przez Radio TOK FM w całej Polsce.

To już kolejna seria debat organizowana przez Radio - za każdym razem nasze debaty odbywały się w tej formule.

O czym dyskutowali politycy podczas debaty w Łodzi?

O tym, czy istnieje potrzeba tworzenia nowych województw. Tomasz Zimoch z Koalicji Obywatelskiej uważa, że nie ma takiej potrzeby. Według Elżbiety Bińczyckiej z PSL reforma administracyjna, jaka miała miejsce w 1999 roku w Polsce, była bardzo udana. „Teraz mamy zakusy na samorządność i podział terytorialny”, powiedziała. Podobnie wypowiadał się Tomasz Trela z Lewicy, dla którego pomysły o tworzeniu nowych województw są „interesowne”. „Modernizujmy, nie wywracajmy”, stwierdził.

O sytuacji Polski na arenie międzynarodowej. Według Tomasza Treli jest ona coraz gorsza, a nowy rząd „będzie miał wiele do zrobienia”. Elżbieta Bińczycka uważa, że wypracowaliśmy sobie dobre stosunki z sąsiadami, lecz obecnie wiele z tego tracimy. Tomasz Zimoch z KO sądzi, że przez obecną politykę możemy zostać „sami sobie”. Dla Piotra Glińskiego z PiS od czterech lat polski rząd realizuje „politykę interesu narodowego” i „walczy o nasze polskie sprawy”. Według wiceministra zmieniliśmy nasze relacje ze Stanami Zjednoczonymi i dzięki temu wzmocniła się nasza pozycja w Europie i na świecie. „Naszym podstawowym partnerem musi być USA”, stwierdził.

O tym, czy należałoby zlikwidować Centralne Biuro Antykorupcyjne. Według Tomasza Zimocha CBA należałoby zlikwidować, ponieważ według niego bardzo często służy ono celom politycznym. Podobnie uważa Tomasz Trela z Lewicy, który powiedział, że służby mundurowe nie powinny być „w rękach i na dyspozycje tej czy innej partii politycznej”. Dla Elżbiety Bińczyckiej nadmiar służb w państwie jest bardzo niebezpieczny. Według Piotra Glińskiego z PiS Centralne Biuro Antykorupcyjne skutecznie walczy ze złodziejami.

O tym, jaka przyszłość czeka polskie sądy. Tomasz Zimoch uważa, że potrzebny jest „akt odnowy demokracji”, a Trybunałowi Konstytucyjnemu należy przywrócić należną rolę w państwie. Tomasz Trela z Lewicy proponuje „kalendarz przywrócenia samorządności”, jak również wspomina o planie Lewicy na postawienie przed Trybunałem Stanu polityków PiS: Mateusza Morawieckiego, Beaty Szydło, Beaty Kempy i Zbigniewa Ziobry, ponieważ „to oni są odpowiedzialni bezpośrednio za tę sytuację”. Piotr Gliński uważa, że reforma sądownictwa była konieczna, ponieważ spadło zaufanie obywateli do wymiaru sprawiedliwości. Reforma ma być przez PiS kontynuowana. Elżbieta Bińczycka z PSL powiedziała, że sądy powinny być niezależne i niezawisłe. Przypomniała o tym, że niezależność sądów to jedna z norm obowiązujących w całej Unii Europejskiej.

O przyszłości portu lotniczego w Łodzi. Według Piotra Glińskiego z PiS przyszłością Łodzi jest budowany obecnie Centralny Port Komunikacyjny. Według Tomasza Treli z Lewicy „dość megalomańskich wizji” budowania dużych portów, które według niego będą przynosiły straty. „Mamy już lotniska i można je rozbudowywać”, powiedział. Dla Elżbiety Bińczyckiej Centralny Port Komunikacyjny to „gigantomania” partii rządzącej.

.....................................................................................................................

Posłuchaj całej debaty - możesz to zrobić wygodnie w Aplikacji TOK FM.

Jak słuchać debat TOK FM?

Debaty będzie można słuchać na żywo na antenie TOK FM oraz w Aplikacji TOK FM. Transmisja wideo również na tokfm.pl i na stronie Radia TOK FM na Facebooku. A już po debacie będzie można wysłuchać jej w formie podcastu na tokfm.pl i w Aplikacji TOK FM.

Jak zadać pytanie? Sprawdź TUTAJ >>>

Gdzie i kiedy będziemy z debatami? Pełna lista miejsc i terminów TUTAJ >>>

Szukaj na Twitterze wpisów z hasztagiem #Usłysz