O szkodliwym LGBT, SOR-ach i skażeniu środowiska - taka była poniedziałkowa debata USŁYSZ SWOJEGO POSŁA w Opolu

Kandydaci z okręgu opolskiego w czasie debaty zorganizowanej przez Radio TOK FM rozmawiali m.in. o szkodliwym LGBT, SOR-ach i skażeniu środowiska.
Zobacz wideo

W debacie udział wzięli kandydaci na posłów:

  • Marcelina Zawisza - jedynka Lewicy do Sejmu, Razem
  • Janusz Kowalski - trójka Prawa i Sprawiedliwości do Sejmu
  • Paweł Grabowski - trójka Koalicji Polskiej do Sejmu, poseł, Kukiz'15
  • Witold Zembaczyński - jedynka Koalicji Obywatelskiej do Sejmu, poseł, Nowoczesna.

Z politykami czterech partii rozmawiała dziennikarka TOK FM Agata Kowalska. Swoje pytania zadawali również goście obecni na debacie oraz słuchacze Radia TOK FM.

Dobór gości debaty jest zawsze arbitralną decyzją redakcji TOK FM. Sondaże przedwyborcze nie dyktują nam składu zaproszonych gości. Organizowane przez nas debaty to nie tylko spotkanie z kandydatami i słuchaczami, ale również ograniczona do 2 godzin audycja transmitowana przez Radio TOK FM w całej Polsce. 

To już kolejna seria debat organizowana przez Radio - za każdym razem nasze debaty odbywały się w tej formule.

O czym dyskutowali politycy podczas debaty w Opolu?

O lubelskim Marszu Równości i o małżeństwie, które zostało zatrzymane z ładunkami wybuchowymi – w kontekście kolejnego Marszu Równości w Opolu. Janusz Kowalski, PiS powiedział, że niebezpieczna sytuacja, jaka miała miejsca na lubelskim Marszu Równości, to efekt „ideologii LGBT”, która „niszczy polską wspólnotę”. Polityk Prawa i Sprawiedliwości uważa, że uczestnicy takich marszów zakłócają spokój i „prowokują do niecnych zachowań”. W kontrze do tej wypowiedzi stanęła Marcelina Zawisza z Partii  Razem. Wspomniała o badaniach, które wskazują na ogólny wzrost nienawiści w społeczeństwie, a próba ataku podczas lubelskiego marszu jest „pokłosiem propagandy PiS i kościoła”, która mówi o ideologii LGBT. „My mówimy o ludziach” - dodała. Powiedziała również, że dla niej sposób wypowiedzi Janusza Kowalskiego z PiS to „dawanie przyzwolenia na krzywdzenie, a każdy powinien czuć, że państwo jest dla niego”.

O „ideologii LGBT”. Według Janusza Kowalskiego z PiS „ideologia LGBT” jest niebezpieczna, niestety nie potrafił wyjaśnić, co właściwie oznacza to określenie. Jest jednak przekonany, iż jest ona zagrożeniem dla wartości rodzinnych i wychowania jego dziecka. Według niego 90 procent Polaków uważa, że normalną rodziną są mężczyzna, kobieta i dzieci. Pozostali kandydaci na posłów nie mieli problemu z przyjęciem informacji, iż nie istnieje coś takiego, jak „ideologia LGBT”.

O SOR w Opolu, który ma być zamknięty 1 lutego 2010 roku. Marcelina Zawisza, przedstawicielka Lewicy mówiła, że za obecną sytuację odpowiedzialne są: zła organizacja szpitala oraz niedofinansowanie służby zdrowia. Podobnie wypowiadali się przedstawiciele Koalicji Polskiej i Koalicji Obywatelskiej. Janusz Kowalski z PiS miał odmienne zdanie: według niego powodem zamykania opolskiego SOR jest prywatyzacja, przekształcenie szpitala w spółkę. „Ujawniłem ten tajny plan zamknięcia SOR Platformy Obywatelskiej i mniejszości niemieckiej”, powiedział. Witold Zembaczyński z KO dodał, że brakuje woli ze strony wojewody opolskiego  w rozmowach z zarządem województwa.

O konieczności podniesienia składki na opiekę zdrowotną. Janusz Kowalski obiecał w imieniu Prawa i Sprawiedliwości, że środki na służbę zdrowia zostaną podwojone, a „pieniądze wydzieramy mafiom VAT”. Marcelina Zawisza z Lewicy uważa, że należałoby, wzorując się na Wielkiej Brytanii, przejść ze składki zdrowotnej na system budżetowy, dzięki czemu nie będzie potrzeby podnoszenia składek – w systemie budżetowym finanse można regulować podatkami, nałożonymi np. na korporacje. Według Zembaczyńskiego nie da się poprawić jakości służby zdrowia bez podniesienia składki. „Już dziś korzystamy z usług prywatnych lekarzy, więc i tak już płacimy więcej”, powiedział i dodał, że na służbę zdrowia powinno być przeznaczone aż 10 procent krajowego PKB. Według Grabowskiego należałoby przesunąć fundusze ze składki rentowej na ochronę zdrowia.

O skażeniu środowiska i o tym, jak kandydaci chcą nas przed nim chronić. Witold Zembaczyński  z KO obiecywał, że jego koalicja chce całkowitego odejścia od gospodarki opartej na węglu. Do 2030 roku ma nastąpić „eliminacja węgla przez rządowy program wymiany źródeł ciepła”. Według Janusza Kowalskiego, dzięki węglowi w Polsce wciąż jest tani prąd. „Jeśli Polska ma odejść od węgla, to czym zastąpimy węgiel w produkowaniu energii elektrycznej? Ani jeden przedstawiciel Śląska nie zagłosuje na KO po takich deklaracjach”, powiedział. Według Grabowskiego konieczne jest stuprocentowe dofinansowanie do wymiany pieców cieplarnianych i rozwijanie m.in. programu energii wodorowej. Według Marceliny Zawiszy poza dofinansowaniem pieców jest bardzo ważny jest rozwój transportu publicznego. „Potrzebujemy kroplówki pieniędzy w tym właśnie kierunku”, powiedziała. Dla Zembaczyńskiego niezwykle istotne jest również zapewnienie korytarzy napowietrzających w miastach. „W Polsce o tym zapomniano i cała deweloperka nie bierze tego pod uwagę”.

......................................................................................................................

Posłuchaj całej debaty - możesz to zrobić wygodnie w aplikacji TOK FM

Jak słuchać debat TOK FM?

Debaty będzie można słuchać na żywo na antenie TOK FM oraz w Aplikacji TOK FM. Transmisja wideo również na tokfm.pl i na stronie Radia TOK FM na Facebooku. A już po debacie będzie można wysłuchać jej w formie podcastu na tokfm.pl i w Aplikacji TOK FM.

Jak zadać pytanie? Sprawdź TUTAJ >>>

Gdzie i kiedy będziemy z debatami? Pełna lista miejsc i terminów TUTAJ >>>

Szukaj na Twitterze wpisów z hasztagiem #Usłysz