"Członkowie PiS poddali służbę zdrowia operacji, a teraz nie wiadomo czy pacjent przeżyje". USŁYSZ SWOJEGO POSŁA w Płocku

Kandydaci z okręgu szesnastego, obejmującego m.in. Płock, w czasie debaty zorganizowanej przez Radio TOK FM rozmawiali o sondażach przedwyborczych, służbie zdrowia i telewizji publicznej, polskiej deweloperce, zatruciu płockiego powietrza benzenem oraz o płockim Orlenie, jak również o relacjach Polski z bliższymi i dalszymi sąsiadami.
Zobacz wideo

W debacie Usłysz Swojego Posła w Płocku udział wzięli:

  • Marcin Kierwiński - "jedynka" na liście Koalicji Obywatelskiej, PO
  • Arkadiusz Iwaniak - "jedynka" na liście Lewicy, SLD
  • Adam Orliński - "dwójka" na liście PSL
  • Jacek Ozdoba - "dziewiątka" na liście Prawa i Sprawiedliwości

Z politykami czterech partii rozmawiał dziennikarz TOK FM Paweł Sulik. Swoje pytania zadawali również słuchacze Radia TOK FM.

Dobór gości debaty jest zawsze arbitralną decyzją redakcji TOK FM. Sondaże przedwyborcze nie dyktują nam składu zaproszonych gości. Organizowane przez nas debaty to nie tylko spotkanie z kandydatami i słuchaczami, ale również ograniczona do 2 godzin audycja transmitowana przez Radio TOK FM w całej Polsce.

To już kolejna seria debat organizowana przez Radio - za każdym razem nasze debaty odbywały się w tej formule.

O czym dyskutowali politycy podczas debaty w Płocku?

O zatruciu powietrza benzenem w Płocku. Jak powiedział Marcin Kierwiński z Koalicji Obywatelskiej, potrzebna jest lepsza współpraca Orlenu z władzami samorządowymi. Według niego ostatnie lata wskazują na brak jakiejkolwiek współpracy. „W ramach społecznej odpowiedzialności biznesu, firma powinna dołożyć się do oddziału onkologicznego” - dodał na koniec polityk Platformy. Według Arkadiusza Iwaniaka z Lewicy głównym problemem jest brak inwestycji w nowe technologie, zaniedbania i brak remontów instalacji. „O tym mówią wszyscy eksperci”, powiedział. Według Jacka Ozdoby z PiS za czasów Platformy jakość powietrza w Płocku była jeszcze gorsza.

O nowym pomyśle na polską deweloperkę: inwestor miałby przekazywać część lokali pod mieszkania komunalne. Arkadiusz Iwaniak z Lewicy uważa, że nie jest to dobry pomysł, a jego ugrupowanie ma pomysł na odrębne przedsiębiorstwo budujące mieszkania komunalne we współpracy z lokalnym samorządem. Takie mieszkania można byłoby wykupić za cenę wybudowania. Według Jacka Ozdoby z PiS powinno się zakończyć w Polsce „dyktat deweloperów”. Z kolei Adam Orliński wspomniał o programie PSL, który ma zachęcać młodych ludzi do kupowania mieszkań przez dofinansowanie kredytów.

O zamykanych w całej Polsce oddziałach szpitalnych. Marcin Kierwiński z Koalicji Obywatelskiej (PO) powiedział, że „członkowie PiS poddali służbę zdrowia operacji, a teraz nie wiadomo czy pacjent przeżyje”. Uważa on, że aby zdobyć dodatkowe fundusze na ochronę zdrowia, wystarczy przesunąć pieniądze z TVP. „W tej kadencji na propagandę w telewizji publicznej wydano więcej pieniędzy niż na pacjentów onkologicznych – powiedział Kierwiński. Z kolei według Jacka Ozdoby z PiS obecna sytuacja polskiej służby zdrowia jest efektem wieloletnich zaniedbań i wymaga dalszej reformy. Arkadiusz Iwaniak z SLD mówił, iż w Polsce wciąż brakuje pieniędzy na wynagrodzenia, na powrót lekarzy z zagranicy, nawet na wykonywanie zabiegów szpitalnych. Uważa, że jedynym rozwiązaniem na naprawę sytuacji, jest jak najszybsze zwiększenie nakładów na służbę zdrowia do 7,2 proc. krajowego PKB. 

O tym, jak naprawić stosunki Polski z dalszymi i bliższymi sąsiadami. Adam Orliński z PSL uważa, że bardzo ważne dla przyszłości naszego kraju są dobre stosunki gospodarcze z Niemcami oraz z Rosją, z którą warto byłoby przedyskutować kwestie nałożonego embargo.

Dla Arkadiusza Iwaniaka z Lewicy najważniejsze są stosunki z naszymi wschodnimi sąsiadami, szczególnie z Rosją, ze względu na polskich rolników i sadowników oraz relacje z Unią Europejską, które według niego „przez ostatnie cztery lata zostały sprowadzone do minimum”. Marcin Kierwiński z KO także stawia przede wszystkim na poprawę relacji z krajami UE, ponieważ są one naszym „gwarantem bezpieczeństwa politycznego i ekonomicznego”. Według polityka PiS Jacka Ozdoby najważniejsze są kontakty z Brukselą i Stanami Zjednoczonymi. 

O tym, co będzie, jeśli nastąpi kryzys polityczny i trzeba będzie zamknąć, bądź zmniejszyć, pewne programy rządowe. Według Marcina Kierwińskiego z KO należałoby zrezygnować z finansowania kościoła, IPN i CBA. „Wszystkim nam bez nich żyłoby się lepiej”, powiedział polityk Koalicji Obywatelskiej. Dla Adama Orlińskiego z PSL można w takiej sytuacji zrezygnować z „wszelkich funduszy promocyjnych i finansowania instytucji kultury”. Według niego zmiany w tych obszarach są „najłatwiejsze do wytłumaczenia obywatelom”. Według Arkadiusza Iwaniaka z Lewicy, kiedy przychodzi kryzys, należy mówić o „systemowej reorganizacji całego budżetu”.

O uboju rytualnym i łowiectwie. Marcin Kierwiński powiedział, że jakiekolwiek zabijanie zwierząt dla przyjemności „nie jest najlepszą formą spędzania czasu”. Uważa on, że jest w tym coś niehumanitarnego. Z kolei poseł Lewicy Arkadiusz Iwaniak uważa, że konieczna jest „selekcja zwierząt”, dlatego nie jest przeciwny łowiectwu i myśliwym. Adam Orliński z PSL wspomniał o rozmowach z rolnikami o ogromnej populacji dzików, która stanowi obecnie problem dla polskich upraw. Jacek Ozdoba z PiS zadeklarował, że nie zabiłby na polowaniu ani jednego zwierzęcia, jednak uważa, że nie powinniśmy jedną miarą oceniać wszystkich polskich myśliwych. Żaden z polityków nie miał problemu z dokarmianiem zwierzyny łownej w celu jej namnażania – tak, aby łowiectwo „rekreacyjne” mogło być swobodnie uprawiane. 

O najnowszych sondażach przedwyborczych. 42 proc. dla Prawa i Sprawiedliwości, 29 proc. dla Koalicji Obywatelskiej, 13 proc. dla Lewicy i 5 proc. dla Konfederacji - tak wynika z sondażu Kantar dla "Gazety Wyborczej", Gazeta.pl i TOK FM. Jak mówił Arkadiusz Iwaniak z Lewicy, „prawdziwy sondaż widać, kiedy rozmawia się z wyborcami”. Podobnie uważa Adam Orliński z PSL, który mówił, że trzeba wierzyć w to, co mówią mieszkańcy, a dzień wyborów jest tego sprawdzianem. Według Jacka Ozdoby z PiS jego partia potwierdziła swoją pozycję w trudniejszych, według polityka, wyborach do europarlamentu.

......................................................................................................................

Posłuchaj całej debaty - możesz to zrobić wygodnie w Aplikacji TOK FM.

Jak słuchać debat TOK FM?

Debaty będzie można słuchać na żywo na antenie TOK FM oraz w Aplikacji TOK FM. Transmisja wideo również na tokfm.pl i na stronie Radia TOK FM na Facebooku. A już po debacie będzie można wysłuchać jej w formie podcastu na tokfm.pl i w Aplikacji TOK FM.

Jak zadać pytanie? Sprawdź TUTAJ >>>

Gdzie i kiedy będziemy z debatami? Pełna lista miejsc i terminów TUTAJ >>>

Szukaj na Twitterze wpisów z hasztagiem #Usłysz

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM