Reforma szkolnictwa, 500 plus, dyskryminacja osób LGBT. Debata Usłysz Swojego Posła w Legionowie

Reforma szkolnictwa, program 500 plus, dyskryminacja osób LGBT, służba zdrowia czy podział województwa mazowieckiego - to tylko kilka z tematów, o których w debacie TOK FM Usłysz Swojego Posła rozmawiali kandydaci z okręgu podwarszawskiego.
Zobacz wideo

W debacie Usłysz Swojego Posła w Legionowie udział wzięli:

  • Jan Grabiec - "jedynka" na liście Koalicji Obywatelskiej; poseł i rzecznik Platformy Obywatelskiej, 
  • Julia Zimmerman - "dwójka" na liście Lewicy, feministka, działaczka Razem;
  • Robert Mordak - lider listy Koalicji Polskiej, cztery lata temu zdobył mandat poselski z listy Kukiz'15;
  • Piotr Uściński - "szóstka" na liście Prawa i Sprawiedliwości, poseł PiS.

Z politykami rozmawiała dziennikarka TOK FM Agata Kowalska. 

Dobór gości debaty jest zawsze arbitralną decyzją redakcji TOK FM. Sondaże przedwyborcze nie dyktują nam składu zaproszonych gości. Organizowane przez nas debaty to nie tylko spotkanie z kandydatami i słuchaczami, ale również ograniczona do 2 godzin audycja transmitowana przez Radio TOK FM w całej Polsce.

To już kolejna seria debat organizowana przez Radio - za każdym razem nasze debaty odbywały się w tej formule.

O czym dyskutowali politycy podczas debaty w Legionowie?

O polskich żłobkach i słowach Jana Szyszko, który nazwał budowanie żłobków "sztucznym pomaganiem". Piotr Uściński z Prawa i Sprawiedliwości zadeklarował, że jego partia wspiera budowę przedszkoli i żłobków, ponieważ "wspiera polskie rodziny". Według Jana Grabca z Koalicji Obywatelskiej nie widać praktycznych działań w tej kwestii ze strony obecnie rządzącej partii. Uważa on, że samorządy mają obecnie coraz mniejsze fundusze na prowadzenie przedszkoli i żłobków.

O dyskryminacji osób homoseksualnych. Jan Grabiec z KO mówił, że za czasów, gdy w Polsce rządziła Platforma Obywatelska, instytucje publiczne nie wspierały dyskryminacji osób o orientacji homoseksualnej. Nie zgodziła się z tym prowadząca debatę Agata Kowalska, która przypomniała, że to PO nie zgodziła się na związki partnerskie dla par homoseksualnych za swojej kadencji. Oprócz tego - jak mówiła - to lokalni włodarze z Platformy zakazują marszów równości w wielu polskich miastach (np. w Lublinie). Według Julii Zimmerman z Partii Razem zakazywanie tych marszów to tylko i wyłącznie kwestia polityczna, a sytuacja par homoseksualnych nie zmieniła się od czasu rządów Platformy. Robert Mordak z Kukiz'15 uważa z kolei, że osoby homoseksualne mają w Polsce takie same prawa, co osoby heteroseksualne, a "pary heteroseksualne też są dyskryminowane".

O powrocie pomysłu wyłączenia Warszawy i okolic z Mazowsza. Według Jana Grabca z KO warto byłoby wrócić do tego pomysłu, jednak nie na zasadach Prawa i Sprawiedliwości. Julia Zimmerman z Lewicy uważa ten pomysł za absurdalny. Wspomniała o referendum, jakie miało miejsce w Legionowie, gdzie 94 procent zapytanych było przeciwko wcielaniu powiatów podwarszawskich do stolicy. "Sama Warszawa też się do tego nie rwała. To był pomysł PiS, aby zmienić układ polityczny w stolicy. Nie zdziwiłabym się, gdyby nowe woj. warszawskie objęte zostało specustawą, która służyłaby temu, aby PiS przejął władzę w Warszawie". Z kolei Robert Mordak z Koalicji Polskiej uważa, że po specjalistycznej analizie ten proces mógłby być dla wszystkich opłacalny.

O przeludnieniu w szkołach po reformie i o tym, co będzie z systemem edukacji po wyborach. Według Piotra Uścińskiego z PiS ostatnia reforma szkolnictwa była bardzo potrzebna i oczekiwana przez Polaków. - W tej chwili Państwo z Koalicji Obywatelskiej staracie się zaczarować rzeczywistość. Mówiliście, że ta reforma się nie się udała. A dzieci normalnie chodzą do szkół. Ja tam nie widzę problemów - powiedział. Z kolei według Jana Grabca ostatnia reforma szkolnictwa jest przykładem "głupiego pomysłu na zniszczenie kilkunastu lat pracy nauczycieli i dyrektorów szkół", a kolejne duże zmiany oznaczałyby jeszcze większe zamieszanie. Sądzi on, że podstawą zmian w edukacji są teraz podwyżki pensji dla nauczycieli, a szkole potrzebna jest ewolucja, a nie kolejna rewolucja. Podobnie wypowiedziała się Julia Zimmerman, która zmiany w szkolnictwie polskim uważa za "nieodpowiedzialne i nieludzkie". Wspomniała, że Lewica proponuje minimalne uposażenie dla całej sfery budżetowej, także dla nauczycieli, na poziomie 3500 zł brutto, jak również zmiany w programie nauczania, w tym wyprowadzenie lekcji religii ze szkół i zastąpienie ich lekcjami języka angielskiego.

O polskim sądownictwie. Robert Mordak z Kukiz'15 wspomniał o pomyśle jego partii polegającym na oddaniu decyzji o wyborze sędziów obywatelom. Julia Zimmerman uważa z kolei, że wywracanie polskiej tradycji sądowniczej to absurdalny pomysł ściągnięty z innych krajów. Według posła PiS Piotra Uścińskiego, przedstawiciele jego partii chcą, aby sądy działały sprawniej, dlatego polskie sądownictwo wymaga dalszej reformy.

O tym, co będzie po wyborach z 500+ oraz emeryturami. Jan Grabiec z Koalicji Obywatelskiej obiecał, że program 500 plus na pewno zostanie, a trzynasta emerytura będzie, w przeciwieństwie do pomysłów PiS, wprowadzona na stałe, jeśli KO dojdzie do władzy. Wspomniał, że Koalicja Obywatelska planuje też system zachęt dla emerytur, aby opłacało im się dłużej pracować. Julia Zimmerman z Lewicy również deklarowała zachowanie 500 plus, jak również podniesienie najniższej emerytury do poziomu 1600 złotych na rękę.

Posłuchaj całej debaty - możesz to zrobić wygodnie w Aplikacji TOK FM

Akcja Usłysz Swojego Posła

Debaty przedwyborcze to część akcji Usłysz Swojego Posła organizowanej przez Radio TOK FM. W tej kampanii zostały nam jeszcze dwa spotkania:

  • 9 października - w POZNANIU
  • 10 października - w WARSZAWIE

Debat będzie można słuchać na żywo na antenie TOK FM oraz w Aplikacji TOK FM. Transmisja wideo również na tokfm.pl i na stronie Radia TOK FM na Facebooku. A już po debacie będzie można wysłuchać jej w formie podcastu na tokfm.pl i w Aplikacji TOK FM.

Jak zadać pytanie? Sprawdź TUTAJ >>>

Szukaj na Twitterze wpisów z hasztagiem #Usłysz

Zachęcamy do śledzenia informacji na stronie tokfm.pl i na naszym Facebooku. Tam też będą pojawiać się relacje i podcasty z debat.

DOSTĘP PREMIUM